Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Gry i zabawy edukacyjne w szkole to nie tylko siedzenie w ławkach

Gry i zabawy edukacyjne w szkole to nie tylko siedzenie w ławkach



Gry i zabawy edukacyjne w szkole to nie tylko siedzenie w ławkach
 

W dzisiejszych czasach klasyczny model nauczania, polegający na siedzeniu w ławkach i posłusznym słuchaniu poleceń nauczyciela, przestaje być jedynym skutecznym sposobem edukacji. Tradycyjny model pruski odchodzi do lamusa na rzecz nowoczesnych rozwiązań, bardziej angażujących dla łaknących wiedzy dziecięcych umysłów. Gry i zabawy edukacyjne odgrywają kluczową rolę w procesie nauki, pozwalając dzieciom rozwijać się w sposób aktywny i kreatywny. Chociaż wielu kojarzą się co najwyżej z grą w memory czy prostymi, przeglądarkowymi grami w Internecie, zabawy edukacyjne potrafią również angażować maluchy ruchowo – a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Dlaczego gry i zabawy edukacyjne są tak ważne?
 

Gry i zabawy w szkole to nie tylko masa frajdy, ale również cenne narzędzie w rękach wykwalifikowanego nauczyciela. Dzieci uczą się poprzez doświadczenie i interakcję, dzięki którym informacje są przez nie przyswajane bardziej efektywnie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrafią skupić się na jednym temacie przez najwyżej kwadrans, toteż stymulacja i wzbudzanie ciekawości różnorodnością zajęć są nie tylko wskazane, ale wręcz wymagane, jeśli rzeczywiście chcemy pomóc maluchom osiągnąć maksimum ich potencjału. Poprzez różnego rodzaju gry logiczne, quizy czy symulacje, dzieci rozwijają umiejętności społeczne, logiczne myślenie i kreatywność. Ponadto, gry edukacyjne rozbudzają ciekawość, skłaniając dzieci do samodzielnego poszukiwania wiedzy, co jest niezwykle ważne w procesie edukacji. Oprócz tego są dla naszych pociech o wiele bardziej angażujące, niż podręczniki zeszyty ćwiczeń: ruchome elementy, kolorowe grafiki i interaktywne funkcje przyciągają dziecięcą uwagę na dłużej. 

Gry edukacyjne a rozwój ruchowy dziecka
 

Rozwój ruchowy u dzieci jest równie istotny jak rozwój umysłowy. Poprzez aktywność fizyczną dzieci uczą się koordynacji, zręczności i równowagi. Rozwój motoryki małej i dużej to jeden z fundamentów nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Ruch jest nie tylko ważny dla zdrowia maluchów, ale także wpływa na rozwój dziecięcego mózgu. Badania naukowe wykazują, że regularna aktywność fizyczna poprawia zdolności poznawcze, koncentrację oraz pamięć, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Gry edukacyjne mogą być bardziej interesujące, ale wciąż w większości opierają się na siedzeniu w ławce, z nosem w ekranie komputera zamiast w książce. Jak rozwiązać ten problem? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie edukacyjne, takie jak podłoga interaktywna. 

Interaktywna Podłoga w Szkole: Magiczny Dywan 4.0
 

Technologia odgrywa dziś jedną z kluczowych ról w edukacji. Zastosowanie nowoczesnych sprzętów pozwala urozmaicić zajęcia o zadbać o wielopoziomowy rozwój dzieci. Interaktywna podłoga w szkole może być wykorzystywana zarówno do zwykłych zabaw ruchowych, jak i do angażujących aktywności trenujących zarówno refleks, zręczność czy koordynację ruchową dzieci, jak i ich zdolność rozwiązywania zagadek logicznych, wspólnego dążenia do celu lub ogólnej wiedzy z różnorodnych dziedzin. Podłogi interaktywne, takie jak Magiczny Dywan 4.0 firmy onEVO, to zaawansowane technologie oparte na rzeczywistości rozszerzonej, które angażują zarówno umysł, jak i ciało uczniów. Specjalny projektor wyświetla na dowolnej płaskiej powierzchni interaktywne gry i zabawy, a dzięki czujnikom ruchu dzieci mogą przesuwać bloczki, wybierać właściwe odpowiedzi czy łączyć ze sobą elementy za pomocą ruchów rąk i całego ciała. Gry i zabawy ruchowe na interaktywnej podłodze pozwalają również dzieciom rozwijać swoje umiejętności społeczne czy emocjonalne. To innowacyjne rozwiązanie otwiera przed nami nowe możliwości edukacyjne, integrując świat wirtualny z rzeczywistością szkolnej klasy.

 

 


Data publikacji: 30.10.2023