Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Egzaminy maturalne - jak się uczyć, żeby się nauczyć i dobrze zdać maturę?

Egzaminy maturalne - jak się uczyć, żeby się nauczyć i dobrze zdać maturę?



Egzaminy maturalne - jak się uczyć, żeby się nauczyć i dobrze zdać maturę?

Wysoki wynik z egzaminu maturalnego to przepustka do dobrej uczelni, co z kolei będzie sporym krokiem w kierunku upragnionej kariery. Jednak żeby zdać egzamin dojrzałości na ponadprzeciętnym poziomie, nauka w szkole może nie wystarczyć. Trzeba uczyć się w domu, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy korepetytora lub wybrać się na kurs maturalny z chemii, matematyki czy innego przedmiotu.

Gdzie uczyć się do matury, czyli odpowiednie miejsce do nauki

Nawet bardzo ambitny uczeń w końcu rzuci książki w kąt, gdy usłyszy czołówkę swojego ulubionego serialu albo zobaczy powiadomienie z mediów społecznościowych. Dlatego żeby nauka w domu miała sens, należy unikać wszelkich rozpraszaczy: telefonu, telewizora, gazet czy gadżetów elektronicznych. Najlepiej uczyć się przy biurku (wygodne łóżko może rozleniwiać), a przed nauką warto przygotować wszystko, co powinno być pod ręką, czyli książki, zeszyty, notatki, długopis i ołówek, zakreślacze czy pomoce niezbędne w przedmiotach ścisłych (np. zestaw geometryczny, tablice z wzorami i stałymi fizykochemicznymi).

Nauka w domu czy poza domem?

Jeżeli w domu trudno w danej chwili znaleźć spokojne miejsce do nauki, można uczyć się w bibliotece, kawiarni czy choćby w samochodzie. Osoby, które mają problem ze skupieniem w domu lub znalezieniem odpowiedniego miejsca do nauki, mogą zapisać się na kurs przygotowujący do matury z biologii, chemii, matematyki, fizyki czy języka obcego. Dobrze przygotowana sala wykładowa i łatwy dostęp do pomocy naukowych sprawią, że naukę w domu będzie można ograniczyć do minimum. Można również zapisać się na kurs maturalny online i uczyć się wtedy, kiedy są ku temu dobre warunki, chociażby podczas lotu samolotem, w poczekalni u lekarza czy w autobusie.

Jak uczyć się do matury?

Nie ma znaczenia, czy abiturient robi sobie powtórkę z lektur, czy realizuje internetowy kurs maturalny z chemii - nauka do matury nie może trwać non stop. Należy robić regularne przerwy (np. 10 minut przerwy po każdych 40-60 minutach nauki), aby mózg miał szansę odpocząć po intensywnym wysiłku intelektualnym. Dla lepszych efektów warto przeplatać materiał z różnych przedmiotów, przykładowo najpierw 60 minut nauki polskiego, a po przerwie 60 minut nauki chemii. Wysiłek intelektualny nie oznacza, że można zaniedbać podstawowe potrzeby, dlatego nie należy zarywać nocy ani pomijać posiłków.

Sposoby na efektywną naukę

Można zapisać się na kurs przygotowujący do matury z biologii, zatrudnić korepetytora z matematyki albo razem z przyjaciółmi powtarzać angielskie słówka. Każdy sposób na naukę poza szkołą jest wskazany, jednak materiał i tak trzeba przyswoić samodzielnie. Niektórzy uczniowie czują się pewnie tylko wtedy, gdy nauczą się całych stron na pamięć, a później robią regularne powtórki materiału. Inni wolą wyłuskać najważniejsze informacje i zapamiętać je za pomocą mnemotechniki. Z kolei uczniowie, którzy przerabiają kurs maturalny z chemii czy innego przedmiotu ścisłego, często korzystają z map myśli, wykresów czy rysunków schematycznych, które ułatwiają zrozumienie trudnych zagadnień. W przygotowaniach do matury pomagają również filmy, prezentacje, a także wizyty w muzeach i centrach nauki.

Czy warto zapisać się na kurs przygotowujący do matury?

W przypadku najbardziej obleganych kierunków studiów (takich jak np. kierunek lekarski, prawo, IT, przetwarzanie danych, automatyka) nauka w szkole może nie wystarczyć, aby dostać się na wymarzoną uczelnię. Dlatego warto rozważyć kurs maturalny, który uczy, jak odpowiadać zgodnie z kluczem i unikać typowych błędów skutkujących utratą punktów.

Kurs maturalny z chemii i biologii można zrealizować online, zapisując się na stronie: https://dawiduczy.pl/ Kursy prowadzi doświadczony nauczyciel biologii i chemii - Dawid Otulak. Maturzysta może wziąć udział w kursie obejmującym wszystkie zagadnienia wymagane na maturze lub w kursie ograniczonym do jednego bloku tematycznego. Dostęp do materiałów jest zapewniony przez 365 dni, dlatego nie trzeba brać udziału w wykładach na żywo i można uczyć się  o dowolnej porze.


Data publikacji: 15.02.2024