Czy chorowanie na dysleksję oznacza, że nauka języka angielskiego jest dla Ciebie niemożliwa? To pytanie nurtuje wiele osób, ale odpowiedź może Cię zaskoczyć. Dysleksja nie wyklucza możliwości skutecznej edukacji. Wręcz przeciwnie, z odpowiednimi strategiami i wsparciem, osoby z dysleksją mogą osiągnąć sukces w wielu dziedzinach, tak samo, jak osoby zdrowe.
Co to jest dysleksja?
Dysleksja to specyficzna trudność związana z nauką czytania, pisania lub pisemnej ortografii. Choroba może mieć wpływ na zdolność danej jednostki do przyswajania informacji językowych. Jednakże nie oznacza to, że osoby z dysleksją nie mogą nauczyć się języka obcego, takiego jak angielski. Potrzebna będzie tutaj jedynie odpowiednia strategia i podejście. Indywidualne nauczanie języka angielskiego w Warszawie i innych miastach oferuje np. szkoła AKN, która ma specjalny program dla osób neuroróżnorodnych.
Wykluczanie mitów związanych z dysleksją i możliwością nauki języka obcego
1. Każda osoba z dysleksją ma indywidualne wyzwania związane z nauką. Dlatego ważne jest, aby dostosować strategie nauki do osobistych potrzeb i preferencji ucznia.
2. Osoby z dysleksją często korzystają z silniejszych zdolności wizualno-przestrzennych i percepcji słuchowej. Wykorzystując wizualizację, filmy edukacyjne czy nagrania dźwiękowe, można więc ułatwić proces przyswajania nowego języka.
3. Dostęp do technologii, takich jak oprogramowanie do czytania tekstu na głos, programy do nauki języków z interaktywnymi ćwiczeniami i dyktafonów może być nieocenioną pomocą dla osób z dysleksją.
Samo czytanie jest ważnym elementem języka angielskiego, ponieważ brzmienie oraz zapis słów znacząco się tutaj różnią. Aby móc się ich nauczyć, warto skorzystać z nieszablonowych metod oferowanych przez coraz więcej szkół, które kierują swoją ofertę również do osób z podobnymi trudnościami jak dysleksja.
Jak osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego?
Aby skutecznie uczyć się języka angielskiego lub innego obcego, musisz znaleźć własną strategię. Eksperymentuj z różnymi metodami nauki, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twojemu stylowi uczenia się. Oczywiście nie zapominaj, że regularne ćwiczenia są kluczowe w nauce języka angielskiego. Niezależnie od trudności, nie przerywaj nauki.
Jeżeli cierpisz na dysleksję, nie wstydź się i skorzystaj z pomocy specjalistów, nauczycieli, terapeutów czy grup wsparcia. Bądź cierpliwy, bo proces nauki bywa czasochłonny i wymaga dużego samozaparcia nawet u osób, które nie mają żadnych zdrowotnych trudności. Nie spiesz się i celebruj każdy mały postęp. Znalezienie motywacji bywa niekiedy trudne, więc pomóc Ci może ustalanie mniejszych, pojedynczych celów, za które zawsze warto się nagrodzić.
Dysleksja nie oznacza, że nauka języka angielskiego czy w ogóle edukacja jest niemożliwa. Z odpowiednimi strategiami, wsparciem i determinacją, osoby z dysleksją mogą osiągnąć sukces w opanowaniu tego języka taki sam, jak osoby zdrowe.