Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Czy warto studiować, czyli 5 powodów, dla których wykształcenie pomaga w budowaniu kariery zawodowej

Czy warto studiować, czyli 5 powodów, dla których wykształcenie pomaga w budowaniu kariery zawodowej



Zastanawiasz się, czy warto się kształcić (dokształcać)? Czy lata spędzone na wyższej uczelni i otrzymany na koniec studiów dyplom poprawią Twoje szanse na lepszą pracę? Czy pracodawcy w ogóle biorą to pod uwagę? A może, zamiast tracić czas, lepiej szukać zatrudnienia zaraz po maturze i budować swoją karierę zawodową na bazie doświadczenia? Przedstawiamy Ci 5 powodów, dla których warto zainwestować w wykształcenie.

 

  • Studia jako źródło wiedzy

 

Czas spędzony na studiach i kursach dokształcających w żadnym wypadku nie powinien być traktowany jako stracony i zmarnowany na słuchaniu wykładów, zamiast zdobywania praktycznego doświadczenia. Studia to przede wszystkim możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, którą potem będziesz mógł z powodzeniem wykorzystać w miejscu zatrudnienia.

Zdecydowanie warto się tą wiedzą pochwalić, przygotowując swoje Wykształcenie CV w odpowiedzi na atrakcyjną ofertę pracy. Wykształcenie w CV nadal jest istotną dla rekruterów sekcją i warto wiedzieć, jak optymalnie wykorzystać jej potencjał. Jeśli wcześniej nie pracowałeś, pochwal się tym, czego nauczyłeś się, studiując: językami programowania, zasadami księgowości, najlepszymi praktykami biznesowymi czy strategiami negocjacyjnymi. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że nie zaczynasz od zera.

Wykształcenie nie tylko ułatwia znalezienie pierwszej pracy, ale pomaga również wspinać się po szczeblach kariery. Większość specjalistów średniej i wyższej rangi decyduje się na kontynuowanie studiów – czy to realizując program MBA, zdobywając certyfikaty, czy choćby nadrabiając zaległości z młodszych lat.

 

WAŻNE:

Dla rekruterów liczy się nie tylko to, czego się nauczyłeś w trakcie studiów, ale również to, gdzie studiowałeś. Jeśli ukończyłeś prestiżową i znaną w całej Polsce uczelnię, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV.

 

  • Studia jako szansa na rozwój cennych umiejętności

 

Wybierając najlepszych kandydatów, rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na ich specjalistyczną wiedzę, ale również umiejętności i cechy pozwalające przypuszczać, że dobrze odnajdą się w danym środowisku pracy. Do najbardziej poszukiwanych należą zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy zespołowej, skuteczne rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie.

Trudno spodziewać się, żeby kandydat, który ukończył zaledwie szkołę średnią, posiadał tego rodzaju umiejętności. Studia wyższe to natomiast doskonałe miejsce, aby je rozwinąć. Rodzaj wykonywanych tam prac i zadań – indywidualnych i grupowych – w wielu przypadkach symuluje te, które przyjdzie Ci rozwiązać w przyszłym miejscu zatrudnienia.

Jak widzisz, „wykształcenie” i „doświadczenie” to wcale nie są dwie odrębne kategorie. Studiując, nabierasz doświadczenia w wielu istotnych kwestiach, które w przyszłości ułatwią Ci start zawodowy i pozwolą łatwiej odnaleźć się w wymogach Twojej pracy.

 

  • Studia jako znak ambicji zawodowych


Co widzi rekruter, przeglądając CV kandydata, który ukończył studia, zdobył kilka istotnych certyfikatów i być może nadal kształci się na kursach podyplomowych? Widzi ambitnego człowieka, który inwestuje w swoją wiedzę, będąc świadomym jej znaczenia. Człowieka, który nie waha się poświęcić wolnego czasu na poszerzanie horyzontów.
Czy taki kandydat zostanie odebrany jako wartościowy? Zdecydowanie tak! Czas zainwestowany w zdobywanie wykształcenia i poszerzanie wiedzy to gwarancja wartościowego członka zespołu, który swoim wysiłkiem i ambicją będzie w stanie wypracować korzyści dla firmy (nowych klientów, zwiększoną sprzedaż, ulepszone procedury czy bardziej zmotywowany zespół).
Koledzy mówili Ci, że w obecnych czasach nikt już nie zwraca uwagi na wykształcenie? Nic bardziej mylnego!

 

  • Studia jako miejsce do nawiązywania kontaktów


Być może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę, ale Twój przyszły sukces zawodowy w dużej części będzie zależał od tego, kogo znasz. Specjalista od sprzedaży powinien wiedzieć, gdzie szukać potencjalnych klientów, od marketingowca oczekuje się, że będzie znał kogoś z branży, kto zajmie się kampanią promocyjną, a od programisty – że będzie w stanie polecić jakiegoś „komputerowca”, który mógłby przydać się firmie.

Studia to doskonałe miejsce na rozwinięcie kontaktów. Ucząc się, poznajesz nowych ludzi – zarówno wśród innych studentów, jak i profesorów, asystentów i adiunktów – którzy mogą okazać się kluczowi dla rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Kto wie, może kolega, którego poznałeś na kursie księgowości, pomoże Ci znaleźć pierwszą pracę? Być może dziewczyna, która mieszkała obok Ciebie w akademiku, ma teraz własną firmę i potrzebuje usług świadczonych przez Twojego pracodawcę? A może dawny profesor metalurgii pomoże przetestować technologię, jaką chce wylansować Twoje przedsiębiorstwo?

 

PAMIĘTAJ:

Odpowiednie kontakty to również doskonałe źródło rekomendacji, o które może poprosić rekruter. Pozytywna opinia byłego wykładowcy czy opiekuna pracy magisterskiej z całą pewnością podniesie Twoje szanse na zatrudnienie.

 

  • Studia jako sposób na wyższe zarobki


Przeczytałeś gdzieś o chłopaku, który zaczął pracować zaraz po szkole średniej i dzisiaj zarabia krocie jako prezes dużej spółki? Zapewniamy Cię, że takie historie nie zdarzają się codziennie. Zaczynając od najniższego szczebla hierarchii zawodowej (brak wykształcenia zwykle zmusi Cię do takiego startu), dość trudno jest wejść na sam szczyt. A jeśli nawet Ci się to uda – zajmie Ci to dużo dłużej, niż jeśli wkroczyłbyś w życie zawodowe z przygotowaniem akademickim.

 

WAŻNE:

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 25-34 lata z wykształceniem niższym niż średnie wynosi około 45,2 proc.

Dla osób, które ukończyły szkołę średnią, wskaźnik podnosi się do poziomu 69,5 proc.

Osoby z wyższym wykształceniem mają największe szanse na znalezienie pracy – bezrobocie wśród tej grupy to jedynie 12%.

 

Jeśli chodzi o kwestię zarobków, to oczywiście jest ona dość względna. Jeśli dopisze Ci szczęście, możesz faktycznie „dorobić się”, nie tracąc czasu na studia. Jednak znacznie łatwiej aspirować do wyższej pensji, posiadając odpowiednie wykształcenie.

Fakty mówią same za siebie. Spójrz na wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez znaną firmę doradztwa HR Sedlak & Sedlak w 2021 roku. Łatwo zauważyć, że różnica w średnim poziomie wynagrodzenia między osobami po studiach wyższych a tymi, które ukończyły zaledwie szkołę średnią, to około 2 tysiące złotych.


Okazuje się, że sam staż pracy nie daje gwarancji atrakcyjnych zarobków. Znacznie lepiej jest połączyć go z wyższym wykształceniem. Wykres poniżej bardzo przejrzyście ilustruje tę zależność: osoby najlepiej zarabiające w Polsce to takie, które mają wieloletnie doświadczenie, ale i ukończyły studia.


Faktem jest, że praktyczne doświadczenie zawodowe liczy się coraz bardziej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednak opinia, że studia nie mają żadnego znaczenia dla budowania kariery zawodowej, jest zbyt dalekosiężna. Dyplom uczelni wyższej wciąż stanowi dużą przewagę w procesach rekrutacyjnych i nadal budzi duże zainteresowanie pracodawców porównujących dokumenty aplikacyjne kandydatów.


Data publikacji: 26.09.2022