Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Czujniki elektroniczne. Przykłady sposobów działania i najbardziej popularne czujniki w domach inteligentnych

Czujniki elektroniczne. Przykłady sposobów działania i najbardziej popularne czujniki w domach inteligentnych



Czujniki elektroniczne są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń elektronicznych. Spotykamy się z nimi na każdym kroku: w samochodzie mamy czujniki, które uprzedzają o przeszkodach czy pojazdach znajdujących się w martwym punkcie, w ogrodach czujniki ruchu, zapalające światła, a w domach czujniku dymu. I wciąż to tylko kilka przykładów! Zobaczmy zatem, co warto o nich wiedzieć.

Jak działają czujniki elektroniczne?

Nie ma jednej zasady działania czujników elektronicznych, ponieważ wszystko zależy bardzo mocno od tego, co dany czujnik ma wykrywać. Ogólna zasada mówi jednak, że każdy czujnik nastawiony jest na odbiór pewnego rodzaju sygnałów za pomocą sondy. Jeśli sygnał się pojawia (lub zostaje przerwany), występuje reakcja zwrotna, którą może być na przykład uruchomienie alarmu.

Czujniki działające na zasadzie: pojawił się sygnał

Pierwszym rodzajem czujników, które możemy wyróżnić, są te, które reagują na bodziec, którego wcześniej nie było. Tak działają między innymi czujniki temperatury. Prowadzą one stały pomiar temperatury otoczenia. Jeśli mieści się ona w określonym zakresie, czujnik interpretuje to jako brak sygnału. Jeśli jednak temperatura gwałtownie wzrośnie i przekroczy zakres ustalony jako norma, czujnik interpretuje taką sytuację jako pojawienie się sygnału (na przykład na skutek pożaru). Właśnie to jest dla niego aktywatorem. W reakcji na pojawienie się sygnału, taki czujnik może na przykład uruchomić alarm albo przeciwpożarowy system zraszania.

Czujniki pracuję na zasadzie: przerwanie sygnału

Drugim wspomnianym typem czujników są te, które reagują na przerwanie sygnału. Doskonałym przykładem są czujniki dymu, które reagują na obecność zawieszonych w powietrzu pyłów, które są emitowane podczas pożaru. Czujnik zbudowany jest zazwyczaj na bazie słabego źródła promieniowania alfa o krótkim zasięgu oraz detektora. Źródło promieniowania wysyła cząstki alfa w kierunku detektora w sposób nieustanny. Jeśli przesyłanie to nie jest zakłócone w żaden sposób, sygnał jest generowany przez cały czas i nie pojawia się alarm.

Jeśli jednak wybuchnie pożar, w jego wyniku powstają dymy zawierające zawieszone w powietrzu cząstki stałe. Dym dostaje się do czujnika pomiędzy źródło promieniowania a detektor. Zawieszone w dymie cząsteczki rozpraszają promieniowanie alfa, przez co nie dociera ono do detektora i sygnał przestaje płynąć. Przerwanie sygnału jest tutaj bodźcem do działania, na przykład włączenia alarmu.

Najpopularniejsze czujniki elektroniczne w domach

Inteligentne domy działają dzięki procesom automatyzacji. W programie zostają raz ustalone parametry, które mają zostać ustalone, a także zasady działania konkretnych urządzeń w domu. Ich prawidłowe działanie jest możliwe właśnie dzięki czujnikom, które pracują w trybie sprzężenia zwrotnego, regulując systemy w odpowiedni sposób. Są to między innymi opisane wyżej czujniki dymu i temperatury, czujniki wilgotności powietrza, fotokomórki i czujniki ruchu, czujniki czadu lub czujniki dźwięków. Wszystkie można znaleźć w sklepie elektronicznym Botland.


Data publikacji: 28.02.2023

Czujniki elektroniczne. Przykłady sposobów działania i najbardziej popularne czujniki w domach inteligentnych - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię