Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Co to jest kolba stożkowa i jak wygląda?

Co to jest kolba stożkowa i jak wygląda?



Kolba stożkowa, inaczej nazywana jest kolbą Erlenmeyera lub kolbą miareczkową na cześć niemieckiego chemika Emila Erlenemeyera, który w 1860 roku stworzył szklany sprzęt laboratoryjny, przeznaczony do swobodnego wirowania bez ryzyka rozlewania. Wąska szyjka, stożkowy kształt i płaskie dno to cechy wyróżniające ten rodzaj kolb laboratoryjnych.

Kolba Erlenmeyera wykorzystywana jest do mieszania zawartości naczynia poprzez wirowanie, gdzie ryzyko rozlania jest zminimalizowane. Dzięki temu naczynie świetnie nadaje się do miareczkowania poprzez umieszczenie pod biuretą i dodanie wskaźnika w kolbie Erlenmeyera.  Charakterystyka tej kolby sprawia, że ​​najlepiej nadaje się do gotowania płynów. Gorące pary skraplają się w górnej części kolby Erlenmeyera, zmniejszając ryzyko utraty rozpuszczalnika. Naczynie wykorzystuje się także do przesączania za pomocą lejków filtracyjnych. Ostatnie dwie cechy kolb Erlenmeyera czynią je szczególnie odpowiednią do rekrystalizacji.

Kolby Erlenmeyera takie jak np. z oferty DanLab.pl są również wykorzystywane w dziedzinie mikrobiologii do przygotowywania kultur bakteryjnych. Naczynia stosowane w hodowli komórkowej są sterylizowane i mogą mieć odpowietrzone zamknięcia w celu poprawy wymiany gazu podczas inkubacji i mieszania. W czasie korzystania z kolb stożkowych warto pamiętać, aby minimalna objętość cieczy nie przekraczała jednej piątej całkowitej objętości kolby. Przegrody uformowane na wewnętrznej powierzchni kolby służą do maksymalizacji transferu gazu i sprzyjają chaotycznemu mieszaniu, gdy kolby są wstrząsane przez użytkownika. 

Kolby Erlenmeyera są zazwyczaj naczyniami szklanymi lub plastikowymi, które można zakupić w szerokim zakresie objętości. W niektórych modelach szyjka może być wyposażona w szlifowane szkło lub inne złącze do użytku z bardziej wyspecjalizowanymi wtyczkami, lub mocowaniem do innych urządzeń. Warto pamiętać, że kolby Erlenmayera nie są laboratoryjnym naczyniem pomiarowym, a sugerowana objętość jest przybliżoną wartością do 5% błędu. Do precyzyjnego odmierzania objętości warto sięgnąć po sprzęty laboratoryjne do tego przeznaczone. 

Na rynku dostępne są kolby stożkowe ze szlifem, a także bezszlifowe. Szlifowane kolby są szczególnie przydatne w przypadku podłączenia jej do aparatury chemicznej. Gładka górna część szyjki umożliwia nietrwałe, ale szczelne połączenie z zaślepką.  Kluczową korzyścią ze stosowania kolby Erlenmeyera z korkiem lub gumą  jest ograniczenie, lub eliminacja parowania przechowywanych płynów, lub redukcja zanieczyszczeń przez bakterie, grzyby i substancje chemiczne znajdujące się w powietrzu. Z tego powodu są one popularne wśród chemików i biologów do przechowywania chemikaliów lub przygotowywania kultur bakteryjnych. Szeroka gama rozmiarów kolb Erlenmeyera zwiększa ich wszechstronność. Wszystkie można swobodnie wirować bez rozlania i autoklawować, a także długotrwale przechowywać.

Kolby Erlenmeyera to wygodne naczynia do przechowywania wszelkiego rodzaju płynów. Guma zapewni lepsze uszczelnienie, ale korek ma lepszy wygląd estetyczny, szczególnie gdy jest stosowany z materiałami eksploatacyjnymi. Oba są skuteczne, więc naprawdę sprowadza się do osobistego wyboru.

Możesz także użyć celofanu, który skutecznie powstrzymuje zanieczyszczenia, ale być może nie jest tak wygodny. Folia aluminiowa jest bardzo przydatna, jeśli chcesz sterylizować pojemnik w autoklawie (szybkowarze).


Data publikacji: 19.08.2020