Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Realizacja dżwięku

Realizacja dżwięku



Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku to interesująca propozycja dla osób, które chciałyby na co dzień wykorzystywać – na potrzeby pracy zawodowej lub muzycznego hobby – praktyczne umiejętności związane z nadawaniem odpowiedniego brzmienia dźwiękowi.

Kim jest realizator dźwięku? To osoba, która odpowiada za jakość (odpowiednie parametry estetyczne i techniczne) dźwięku w trakcie koncertów oraz imprez plenerowych, podczas których wykorzystuje się sprzęt nagłośnieniowy. Realizator dźwięku pracuje również w studiu nagrań, w studiu telewizyjnym lub radiowym. Bez względu na to, czy dźwięk przekazywany jest na żywo czy zapisywany na taśmie lub nośniku cyfrowym, zadaniem realizatora jest uzyskanie właściwego brzmienia (według wytycznych reżysera dźwięku). Realizator samodzielnie montuje również nagrany dźwięk, zajmuje się miksowaniem dźwięków i postprodukcją, a w swojej pracy używa między innymi komputera, stołu mikserskiego, procesorów sygnałowych i korektorów. Zawód realizatora jest zawodem specyficznym – trudno wyznaczyć granice jego kompetencji, ponieważ pokrywają się często z kompetencjami reżysera dźwięku i operatora dźwięku.

Cel studiów

Głównym celem studiów z zakresu realizacji dźwięku jest przekazanie słuchaczom teoretycznej i praktycznej wiedzy wymaganej w pracy realizatora dźwięku. Studenci zapoznają się między innymi z obsługą nowoczesnego, profesjonalnego oprogramowania wykorzystywanego w realizacji nagrań, ich montażu i masteringu oraz z obsługą systemów nagłośnieniowych i urządzeń studyjnych. Niezwykle istotna jest praktyczna forma zajęć – studenci zmierzą się samodzielnie z problemami warsztatu realizatora, a ćwiczenia pozwolą im udoskonalić zdobywane w toku studiów umiejętności (na przykład miksowanie, kształtowanie dźwięku, komponowanie elementów obrazu dźwiękowego, postprodukcja). Niektóre zajęcia dotyczące obsługi oprogramowania lub systemów nagłośnieniowych kończy się egzaminem, który upoważnia do zdobycia międzynarodowych certyfikatów (na przykład: Avid Pro Tools Level 101, Avid Pro Tools Level 110 oraz Apple Logic Level One End User).

Predyspozycje kandydata

Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku przeznaczone są dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Chociaż kierunek ukończonych studiów wyższych nie ma znaczenia, kandydat powinien posiadać wiedzę z matematyki i fizyki – bez niej uczestnictwo w zajęciach technicznych może okazać się trudne. Niewątpliwym atutem kandydata okaże się zainteresowanie muzyką lub odebrana edukacja muzyczna. W pracy realizatora dźwięku przydatna jest bowiem wrażliwość na barwę dźwięku oraz dźwiękowa wyobraźnia. Najważniejsza jest jednak pasja.

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku realizacja dźwięku uwzględnia zajęcia z następujących przedmiotów:- elektroakustyka;- technika nagłośnieniowa;- technika studyjna;- warsztaty realizacji dźwięku estradowego;- warsztaty realizacji nagrań w studio;- podstawy akustyki;- techniki komputerowe w realizacji nagrań;- instrumentoznawstwo;- podstawy słuchowej oceny nagrań;- mastering nagrań.

Organizacja studiów, opłaty, rekrutacja

Nauka trwa trzy semestry, a zjazdy odbywają się zazwyczaj dwa razy w miesiącu (w weekendy). Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku ma w swojej ofercie dydaktycznej między innymi Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (PJWSTK) z siedzibą w Warszawie. Opłata za jeden semestr nauki wynosi 3,2 tysiąca złotych (istnieje możliwość wpłaty w ratach). Nabór na studia przeprowadzony jest według kolejności zgłoszeń. W wyznaczonym terminie należy złożyć komplet dokumentów (podanie o przyjęcie na studia, CV, odpis/oryginał dyplomu wraz z suplementem, zdjęcia do legitymacji, kserokopia dowodu osobistego), a wcześniej należy zarejestrować się na internetowym portalu rekrutacyjnym. Red. B. Stachnik

Data publikacji: 20.01.2020