Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb


Maturalny savoir-vivre, czyli jak dobrze wypaść na maturze


Matura to sytuacja stresująca, a w stresujących okolicznościach, jak wiadomo, łatwo stracić wyczucie i strzelić gafę. Maturzysto! Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na komisji egzaminacyjnej, nie zapominaj o dobrych manierach i o... uśmiechu!

Savoir-vivre to, krótko mówiąc, dobre maniery, ogłada i umiejętność zachowania się odpowiednio do sytuacji, a także przestrzegania reguł grzecznościowych. W sytuacjach formalnych, a egzaminy maturalne z pewnością się do nich zaliczają, warto pamiętać o pewnych normach, dając w ten sposób wyraz swojej kulturze osobistej. Maturzysta, a więc człowiek dojrzały (łac. maturus – dorzały), powinien przecież wiedzieć, jak się zachować podczas egzaminów; co robić, a czego nie, aby wywrzeć dobre wrażenie na komisji egzaminacyjnej.

Jak Cię widzą, tak Cię pisząJednym ze sposobów pozytywnego zaprezentowania własnej osoby i okazania szacunku innym – w tym wypadku komisji egzaminacyjnej – a także podejścia z szacunkiem do ważnej okazji, jaką bez wątpienia stanowi egzamin dojrzałości, jest stosowny ubiór. W końcu maturę zdaje się tylko jeden raz w życiu, a przygotowania do niej, chociażby studniówka, świadczą o randze tego wydarzenia (symbolizującego zresztą wejście w dorosłość).

Warto zatem zadbać, aby w dniu egzaminów wyglądać schludnie. Strój powinien być „apelowy”, jednak nie znaczy to wcale, że czarno-biały. Maturzystki powinny pamiętać o odpowiedniej długości spódnicy, niegłębokim dekolcie, stonowanym makijażu i ilości biżuterii nierozpraszającej uwagi. Maturzystom z kolei poleca się klasyczny garnitur, elegancką koszulę i krawat (zapomnijcie o dżinsach i sportowym obuwiu!).

Bądź uprzejmy. Panuj nad gestami

Podczas ustnych egzaminów, w sytuacji dosyć – bądź co bądź – kameralnej, nie wolno zapominać o dobrych manierach, na przykład o zwyczajowym „dzień dobry”, o przedstawieniu się, a – po skończonym egzaminie – o podziękowaniu komisji za uwagę. Ważnym elementem komunikacji pomiędzy maturzystą a komisją egzaminacyjną okazują się przekazy niewerbalne, warto zatem opanować nadmierną gestykulację.

Wygłaszając prezentację podczas matury ustnej z języka polskiego lub podczas egzaminów z języka obcego, zamiast w sufit czy w okno, maturzyści powinni nawiązywać kontakt wzrokowy z nauczycielami wchodzącymi w skład komisji. Trzeba przy tym pamiętać, że należy to robić nienachlanie i z wyczuciem (swoją wypowiedź kierujemy do całej komisji, a nie do poszczególnych członków, dlatego ważne jest, aby swoją uwagę odpowiednio dawkować każdemu z nauczycieli).

Waż słowa, kontroluj tempo mówieniaNie wolno również pozwolić, aby stres wpłynął na jakość prezentacji – wypowiedź nie powinna być niespójna, przerywana zbyt długimi pauzami czy zająknięciami. Zapytani o coś, maturzyści powinni odpowiadać pełnymi zdaniami. Jeszcze przed maturą warto popracować nad modulacją głosu i tempem mówienia – wypowiedź wypadnie najlepiej, gdy będzie zrozumiała i spójna, a mówca - opanowany i dobrze przygotowany. Jedynym sposobem, aby czuć się pewnie podczas egzaminów, jest wcześniejszy trening. Osoby, które mają problem z zabieraniem głosu na forum lub ze swobodnym formułowaniem wypowiedzi, nie mogą liczyć na to, że improwizacja zagwarantuje im wysoki wynik.

Wyłącz telefon!

Zachowaniem niedopuszczalnym jest żucie gumy lub trzymanie rąk w kieszeni. Nikogo nie dziwi chyba fakt, że podczas matury trzeba przestrzegać jeszcze jednej zasady – wyłączamy telefon lub dźwięk w telefonie! Dzwonek telefonu może być podstawą do unieważnienia egzaminu, może także być – a raczej: na pewno będzie – źle odebrany przez komisję egzaminacyjną. Warto przypomnieć jeszcze o podstawowym wyposażeniu maturzysty – bez wątpienia przyda się własny długopis (także na egzaminie pisemnym) oraz chusteczki higieniczne.

Uzbrój się w uśmiechChociaż matury to stresujące egzaminy, których większość maturzystów panicznie się obawia, to przecież tysiące licealistów radzi sobie z tym wyzwaniem każdego roku. Najważniejsze jest, by opanować stres – jest naprawdę złym doradcą! – i nie tracić rezonu. Co prawda, ewentualne faux pas maturzysty można usprawiedliwiać stresem, jednak wpadek można uniknąć. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad grzecznościowych, których uczymy się już od przedszkola. Stresujące sytuacje łatwo można rozładować miłą i życzliwą atmosferą. Delikatny, szczery (byle nie nerwowy!) uśmiech, którym obdarzymy komisję egzaminacyjną, z pewnością zapewni nam jej przychylność już na starcie!

Więcej informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości znajdziesz na stronie egzamin maturalny.

Data publikacji: 26.11.2019