Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Biotechnologia - Lista 41 uczelni w Polsce


Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie jest coraz bardziej w cenie. Kto to taki? Biotechnolog.

Biotechnologia? Brzmi groźnie.Jak sama nazwa wskazuje Biotechnologia jest kierunkiem łączącym dwie ścisłe dziedziny, biologię z jej zastosowaniem lub jak kto woli, sposobem użycia, czyli technologią.

Dla osób zainteresowanych zagadnieniem praktycznego zastosowania wiedzy biologicznej, studiowanie na tym kierunku nie tylko nie wydaje się straszne, ale jest wręcz spełnieniem ich ambitnych marzeń. Nic więc dziwnego, że z roku na rok, kandydatów na miejsce studenta kierunku Biotechnologia przybywa, w ubiegłym roku było ich średnio dziewięciu. A to za sprawą rynku pracy, który jak nigdy, odczuwa zapotrzebowanie na inżynierów lub magistrów w tej dziedzinie.

Zastanów się dobrze nad wyborem uczelni.W przypadku tego typu kierunków wybór uczelni staje się sprawą kluczową, szczególnie w momencie gdy mamy już zarys tego jak w przyszłości zamierzamy wykorzystać zdobytą wiedzę.

Biotechnologia na uniwersyteckim poziomie licencjackim, jest znakomitą podstawą do podjęcia dalszej nauki. Pomaga zdobyć wiedzę niezbędną podczas specjalizacji w trakcie studiów drugiego stopnia.

W tym samym czasie, tytuł inżyniera zdobyty na politechnice, choć z większym wysiłkiem, daje uprawnienia bardziej specjalistyczne. Przedmiotów na uczelniach technologicznych jest więcej, a dzięki szybkiej możliwości wyboru toku studiów, kształcą nas w jednej, docelowej dziedzinie. Przykładami mogą być:

• Biotechnologia Przemysłowa
• Biotechnologia Chemiczna – Leki i Kosmetyki
• Mikrobioanalityka
• Biotechnologia w Inżynierii Środowiska

W końcu, kierunek ten stoi na wysokim poziomie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie ilość przedmiotów liczbą dorównuje politechnice, jednak są to przedmioty nakierowane bardziej na technologie żywienia niż farmaceutyczne, co nie oznacza jednak, że absolwenci SGGW, nie będą znakomitymi specjalistami w oczach producentów leków czy kosmetyków. Specjalizacje, które można podjąć ukończywszy studia pierwszego stopnia to:

• Produkcja roślinna
• Produkcja i ochrona zdrowia zwierząt
• Biotechnologia w przemyśle spożywczym

Watro jest również zwrócić uwagę na możliwości jakie daje nauka na poszczególnych typach uczelni. Zastanówmy się co jest dla nas najważniejsze. Dobre zaplecze naukowe, laboratoria, duża ilość praktyki czy może wolimy skupić się na karierze naukowej i to uniwersytecka teoria będzie nam odpowiadała.

Dostać się, to nie wszystko.Przedmioty maturalne liczone podczas rekrutacji to:

1. Język polski, matematyka oraz język obcy (rozszerzone lub podstawowe)
2. Rozszerzona biologia
3. Rozszerzony przedmiot spośród: matematyka, fizyka astronomią lub chemia

Bez względu na uczelnię, pierwszy rok oferuje przedmioty ogólne, takie jak chemia, biologia, botanika, informatyka. Wszystko to, co pozwoli na zrozumienie bardziej skomplikowanych zagadnień na kolejnych latach oraz przeprowadzi naturalną selekcję wśród studentów. Drugi rok jest zwykle najtrudniejszy, jest na nim najwięcej przedmiotów, praktyk i nowych wiadomości, dlatego już na pierwszym powinniśmy zdecydować czy jesteśmy stworzeni do przyszłych poświeceń.

Wkuwanie się opłaca.Absolwent Biotechnologii to człowiek na tyle wykształcony, że gdy do swojego CV doda jeszcze nieco praktyk, staży i doświadczenia, otworzą się przed nim niemal wszystkie branżowe furtki.

red. Aleksandra Ćwik
Rozwiń

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Biotechnologia

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)

od 3200 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Uniwersytet Opolski 3900 zł/rok
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechnika Białostocka od 2500 zł /Semestr