Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italiano Commerciale Avanzato). Przeczytaj więcej!

CIC A (Certificati di Conoscenza dell’Italiano Commerciale Avanzato) to egzamin, który – podobnie jak egzaminy CELI – przygotowywany jest w Università per Stranieri di Perugia (Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii). Zarówno certyfikaty CELI, jak i CIC mają charakter oficjalny, jednak skierowane są do różnych odbiorców.

CIC A przeznaczony jest bowiem dla tych osób, które uzyskały już płynność w posługiwaniu się codziennym językiem włoskim, a teraz chciałyby potwierdzić znajomość tego języka w wariancie biznesowym. CIC A odpowiada poziomowi C1 (wg skali CEF Rady Europy) i jest drugim stopniem egzaminu CIC – pierwszy to CIC Intermedio (na poziomie B2).

Możliwości, uprawnieniaJęzyk biznesowy rządzi się swoimi prawami, a znajomość wielu słów czy całych zwrotów przychodzi najczęściej wraz z tak zwaną praktyką. Osoby legitymujące się certyfikatem CIC A dysponują zarazem dowodem na to, że codzienna komunikacja biznesowa nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Posiadacz certyfikatu CIC A potrafi bowiem wykonywać zadania, które wymagają stałego kontaktu z włoskimi klientami, dostawcami i partnerami. Weryfikacji tych umiejętności służy struktura egzaminu – zadania bazują na sytuacjach inspirowanych pracą we włoskojęzycznym środowisku. Teksty, które stanowią fragment testu, są autentyczne, dzięki czemu wiarygodnie sprawdzają rzeczywiste kompetencje językowe pracownika.

Wielu pracowników związanych zawodowo z Włochami, także tych obejmujących kierownicze stanowiska, przystępuje do egzaminu CIC A właśnie po to, aby podnieść swoje kwalifikacje, uatrakcyjnić CV i zapewnić sobie realną szansę na pracę po włosku. Procesy rekrutacyjne w większości firm obejmują bowiem między innymi testy z biznesowego języka włoskiego, którym posiadacz certyfiku CIC A włada biegle.

Gdzie mogę zdać egzamin CIC A i ile to kosztuje?Podobnie jak w przypadku egzaminów CELI, do CIC A można podejść jedynie w ośrodkach egzaminacyjnych, które uzyskały akredytację CVCL (Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche). Jak podaje oficjalna strona internetowa CVCL, spośród 260 takich ośrodków zlokalizowanych na całym świecie 5 znajduje się w Polsce (w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie).

Szczegółowe dane teleadresowe (adres e-mail, numer telefonu) znajdziesz na stronie internetowej: http://www.cvcl.it/ricercasedi/homericerca.aspx?qst=cic.

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie (ul. Grodzka 49, tel. 12 421-89-43) lub w Warszawie (ul. Marszałkowska 72, tel. 22 628-06-10).

Egzamin CIC A kosztuje około 450-550 zł.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 09.11.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: