Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Proofreading - na czym polega?

Proofreading - na czym polega?



Proofreading polega na sprawdzeniu tekstów pod względem merytorycznym, lingwistycznym, stylistycznym oraz edytorskim. Profesjonalna korekta nie tylko likwiduje błędy w tekście, ale również podnosi jego jakość. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z usługi proofreadingu.

1. Proofreading – na czym polega?
2. Proofreading – kiedy warto skorzystać z profesjonalnej korekty tekstów anglojęzycznych?

Proofreading – na czym polega?


Proofreading to angielskie określenie na korektę treści. W przeciwieństwie jednak do zwykłej korekty usługa ta jest bardziej kompleksowa i polega na poprawie tekstu pod względem językowym, a także jego redakcji.
Proofreading łączy w sobie zazwyczaj sprawdzenie treści pod względem stylistycznym oraz edytorskim, a także językowym i merytorycznym.
Ważną zaletą proofreadingu jest fakt, że to nie tylko korekta błędów lingwistycznych, ale także analiza tekstu pod kątem dopasowania słownictwa do kontekstu.
Proofreading wykonywany jest zazwyczaj przez native speakerów, przez co tekst staje się bardziej naturalny.

Proofreading – kiedy warto skorzystać z profesjonalnej korekty tekstów anglojęzycznych?


Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Z tego powodu pisanie treści anglojęzycznych dla wielu osób staje się koniecznością zarówno w pracy naukowej, jak i zawodowej.
Warto pamiętać, że zaawansowana znajomość języka obcego nie zawsze jest wystarczająca do napisania wysokiej jakości, bezbłędnego tekstu. W wielu przypadkach, aby uniknąć kompromitujących błędów, a także nadać treści szlachetności, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego korektora. Dzięki temu tekst staje się bardziej przyjazny w odbiorze i dopasowany do grupy docelowej.
Z usługi proofreadingu warto skorzystać szczególnie przy tekstach biznesowych, marketingowych, specjalistycznych, a także naukowych. Słowem, wszędzie tam, gdzie duże znaczenie ma warstwa językowa i jasny przekaz.
Co szczególnie ważne dla osób piszących prace magisterskie, doktorskie oraz licencjackie, tekst może zostać w czasie proofreading ujednolicony pod względem edytorskim – dopasowane zostaną odpowiednie śródtytuły, nagłówki, bibliografia oraz fonty.

Korektę przeprowadzić warto nie tylko na tekstach samodzielnie napisanych, ale także przetłumaczonych przez profesjonalnych tłumaczy. Pomoże to ujednolicić język treści, szczególnie jeżeli do przetłumaczenia przesłany był duży projekt, którym zajmowały się różne osoby. Ponadto dodatkowe sprawdzenie tekstu przez osobę trzecią pomaga uniknąć literówek oraz innych łatwych do przeoczenia błędów.


Data publikacji: 16.09.2020

Proofreading - na czym polega? - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię