Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak wybrać kierunek studiów, aby współgrał z Twoją osobowością?

Jak wybrać kierunek studiów, aby współgrał z Twoją osobowością?



Dopiero co podjąłeś ważną decyzję – zdecydowałeś, jakie przedmioty będziesz zdawał na maturze. To ważny krok, bo od wyników egzaminów maturalnych zależeć będzie, czy dostaniesz się na wybrane kierunki studiów. To nie koniec wyborów – już niebawem będziesz musiał zdecydować, jakie studia podejmiesz w październiku.

Jak podjąć jednak najlepszą z możliwych decyzji? Przygotuj kartkę i długopis...

 

Czego lubisz się uczyć?


Pierwszym krokiem ku właściwej decyzji powinna być odpowiedź na pytanie: „Czego lubię się uczyć?”. Po latach spędzonych w szkole na pewno już to wiesz.

Dodatkowe przedmioty maturalne, które wybrałeś, są prawdopodobnie Twoimi ulubionymi – radzisz sobie z nimi dobrze i nie sprawiają Ci większych trudności, a dodatkowo uczysz się ich z ciekawością. Podobnie ze studiami – z pewnością nie wybierzesz się na studia filologiczne, jeśli nie przepadasz za wkuwaniem słówek, ani na biochemię, jeśli na równania chemiczne patrzysz z odrazą... Co Cię interesuje, jak spędzasz czas wolny?

Równie ważna okaże się odpowiedź na pytanie: „Jakie są moje zainteresowania?”. Twoje pasje na pewno da się połączyć zarówno ze studiami, jak i z (przyszłym) życiem zawodowym. Dzięki temu codzienne obowiązki wykonywać będziesz z uśmiechem na twarzy. Być może w wolnych chwilach składasz komputery, planujesz podróże, jesteś wolontariuszem, udzielasz się w szkolnej gazetce, a może interesujesz się modą, prowadzisz bloga o designie lub w domowym zaciszu przygotowujesz własne kosmetyki? Pamiętaj, że to pasja – a nie dyplom ukończenia jakiegoś kierunku – umożliwi Ci osiągnięcie sukcesu.

 

Jakie są Twoje talenty i predyspozycje?


Kiedy już ustalisz, co lubisz robić i co Cię interesuje, odpowiedz sobie na pytanie: „Jakie są moje talenty i predyspozycje?”. Przez predyspozycje powinieneś rozumieć te cechy i zdolności, które umożliwią Ci studiowanie danej dziedziny, a następnie pracę w określonym zawodzie. Każdy z nas ma cechy, które wyróżniają go na tle innych osób. Zastanów się, co wyróżnia Ciebie. Masz doskonałą pamięć, zdolności manualne, zmysł analityczny lub obserwatorski, łatwość w konstruowaniu wypowiedzi pisemnych? A może cechuje Cię niezwykła precyzja, cierpliwość, empatia i przebojowość?

Zapytaj swoich bliskich o to, jakie według nich posiadasz predyspozycje – oni z reguły widzą nas nieco inaczej niż widzimy się my sami. Pomyśl także nad swoimi talentami – być może warto je rozwinąć na studiach? Co stoi na przeszkodzie? Na koniec skonfrontuj swoje preferencje, zainteresowania, predyspozycje i talenty ze swoimi... słabościami. Udziel sam sobie odpowiedzi na pytanie: „Co mnie ogranicza?”. Jeżeli marzysz o studiach medycznych, jednak nie lubisz widoku krwi, a na myśl o chwilach spędzonych w prosektorium oblewa Cię zimny pot, powinieneś się poważnie zastanowić, czy sobie poradzisz.

Prawdopodobnie nie dostaniesz się na Akademię Sztuk Pięknych, jeśli mimo talentu i zainteresowania sztuką współczesną, nie przygotowałeś na czas teczki ze swoimi pracami. Jeśli brakuje Ci cierpliwości i łatwo się unosisz, studia pedagogiczne mogą okazać się klapą – czy jesteś pewien, że poradzisz sobie z grupą głośnych przedszkolaków?

 

Przetestuj się!


Może okazać się, że odpowiedzi na powyższe pytania przychodzą Ci z trudem. Pomocne okażą się wtedy testy predyspozycji zawodowych – na przykład Test Hollanda, który wskaże, jakim typem osobowości zawodowej jesteś. Wzbogacony o taką wiedzę będziesz mógł wybrać kierunek studiów, który wymaga określonych predyspozycji. Możesz również skorzystać z porady szkolnego pedagoga lub doradcy zawowodowego, który bezpłatnie udzieli Ci konsultacji w najbliższym powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy.

Zarówno psycholog, jak i doradca zawodowy dysponują testami, które określają nie tylko predyspozycje zawodowe, ale również inne aspekty Twojej osobowości, takie jak: mocne i słabe strony, poziom inteligencji werbalnej i niewerbalnej, poziom kompetencji językowych, wymiar osobowości, temperament, odporność, zdolności adaptacyjne itp. Co prawda studia rzadko kiedy przygotowują do konkretnego zawodu (bardziej uczą bowiem pewnej mobilności zawodowej), jednak bez wątpienia wpływają na Twoją przyszłość.

Zrób więc wszystko, co w Twojej mocy, aby okres studiów nie był czasem zmaronowanym i aby stanowił wymarzony start w dorosłe życie. Na początek spisz na kartce odpowiedzi, których udzieliłeś na powyższe pytania... Żeby znaleźć swój wymarzony zawód przygotuj się dobrze do matury!

Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 26.11.2019

Jak wybrać kierunek studiów, aby współgrał z Twoją osobowością? - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię