Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

WUMed: W tej pracy nie można się bać - rozmowa z dr. Krzysztofem Totą, ratownikiem medycznym.

WUMed: W tej pracy nie można się bać - rozmowa z dr. Krzysztofem Totą, ratownikiem medycznym.W tej pracy nie można się bać - rozmowa z dr. Krzysztofem Totą, ratownikiem medycznym, wykładowcą i zastępcę dyrektora Instytutu Nauk Medycznych, ds. Ratownictwa Medycznego w Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem przyszłych studentów. Rekrutacje z roku na rok są wyższe. Nauka trwa 3 lata, absolwent otrzymuje dyplom licencjata - jakie kompetencje  w tym czasie zdobywa student? Czy "wchodzi do zawodu" przygotowany?

Absolwent jest przygotowany do wykonywania zawodu, a umiejętności są weryfikowane na egzaminie praktycznym. W toku nauki studenci odbywają praktyki nie tylko wakacyjne, ale również śródsemestralne zarówno w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i w wielu innych oddziałach szpitalnych. Ponadto w WUMed oddajemy do dyspozycji studentów, jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, innowacyjne oprogramowanie wykorzystujące technologię VR do nauki anatomii oraz procedur ratownictwa medycznego - BLS, ALS - u dorosłych i dzieci. Daje to nieograniczone możliwości realizacji scenariuszy sytuacji medycznych w różnych środowiskach symulacyjnych z wirtualnymi pacjentami.

Ratownik medyczny to zawód praktyczny. Trudny i bardzo odpowiedzialny. Z jakimi realiami musi liczyć się człowiek wybierający drogę ratownika medycznego?

Praca ratownika medycznego, zwłaszcza w pogotowiu, to praca w często nieoczywistych warunkach, czy to środowiskowych, czy mieszkaniowych. Umiejętność radzenia sobie z pacjentami w różnym wieku, z różnym stopniem stanu psychicznego to też nie lada wyzwanie. Również relacje pomiędzy personelem SOR lub pomiędzy ratownikami w zespole bywają nietypowe jak w każdej grupie zawodowej pracującej pod presją.

Ratownik medyczny kojarzy nam się z pracą w pogotowiu ratunkowym, ale to przecież nie jedyna droga kariery dla ratowników medycznych. Gdzie jeszcze może pracować absolwent kierunku Ratownictwo Medyczne?

Ratownik medyczny może swoją pracę wykonywać dodatkowo w SOR, GOPR, WOPR, LPR, w wojsku, straży pożarnej, przychodniach, jako zabezpieczenie imprez masowych, jako transport medyczny, w krwiodawstwie, czy Morskiej Służbie Poszukiwawczej.

Ratownicy medyczni są w czołówce zawodów o największym prestiżu społecznym. Szczególne uznanie zdobyli podczas walki z pandemią. Czym oprócz prestiżu i misji zachęciłby Pan nowe pokolenia do podejmowania nauki na kierunku Ratownictwo medyczne?

Ratownictwo medyczne to bardzo ciekawa dziedzina. Główne zalety to pomaganie ludziom i ciągły rozwój. W pracy ratownika medycznego każdy dzień jest inny. Tu nie można niczego przewidzieć, ale za to dużo przeoczyć. To praca dla osób, które lubią wyzwania. Nie ma spokoju, tu wciąż coś się dzieje, adrenalina często jest bardzo wysoka. Ale ważne - w tej pracy nie można się bać. Trzeba umieć podejmować wielokrotnie trudne decyzje - szybko.


Data publikacji: 04.07.2023
ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Warszawa