Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Dni SGGW 19-20 maja 2023 r.

Dni SGGW 19-20 maja 2023 r.Zapraszamy do udziału w XXI edycji Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które w tym roku odbędą się w dniach 19 i 20 maja (piątek i sobota) w godz. 10.00-17.00, na terenie uczelnianego kampusu na Ursynowie. Będzie uroczyście, edukacyjnie, ale także rekreacyjnie i… zabawowo.

Dni SGGW to święto całej akademickiej wspólnoty – pracowników i studentów, ustanowione decyzją Senatu Akademickiego SGGW w 2000 r., na pamiątkę pierwszej inauguracji roku akademickiego po drugiej wojnie światowej w Warszawie. To nie gdzie indziej, jak w SGGW, 15 maja 1945 r., w ówczesnej siedzibie uczelni przy ul. Rakowieckiej, po raz pierwszy ponownie zabrzmiały Mazurek Dąbrowskiego i Gaudeamus Igitur, a ówczesny Rektor prof. Franciszek Staff wygłosił do studentów przemówienie „ku pokrzepieniu serc”.

Uroczysta inauguracja, nauka i rekreacja

Inauguracja Dni SGGW odbywa się zawsze pierwszego dnia (piątek) podczas uroczystego posiedzenia Senatu Akademickiego połączonego z nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa SGGW wybitnym postaciom nauki polskiej. W tym roku będziemy świadkami wręczenia dyplomu prof. dr. hab. Leszkowi Żukowskiemu, wieloletniemu nauczycielowi akademickiemu SGGW, dziekanowi Wydziału Technologii Drewna dwóch kadencji, b. Prezesowi Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wielkiej postaci w historii nie tylko naszej uczelni, ale i kraju. Piątkowa uroczystość jest również okazją do złożenia podziękowań, wyróżnienia i wspomnienia osób, bez których dokonań uczelnia nie byłaby taką, jaką jest obecnie.

Inauguracja SGGW

Dni SGGW łączą powagę akademickiej uroczystości, wykłady i spotkania naukowe ze studencką młodością, radością i zabawą. SGGW jest uniwersytetem życia, dotykającym w swej działalności najistotniejszych jego aspektów, i takie też są Dni SGGW. Zawsze otwarci na mieszkańców Warszawy i całej Polski, prezentujemy piękno i nowoczesność uczelnianego kampusu, artyzm uczelnianych zespołów artystycznych, wszechstronny talent i osiągnięcia naszych pracowników, studentów i absolwentów, dążących do poprawy jakości życia oraz zrównoważonego rozwoju. Zawsze cieszymy się z Państwa obecności podczas tych dni, mogąc w ten sposób pokazać praktyczny wymiar naszej pracy akademickiej i jej przydatność dla społeczeństwa. Z myślą o odwiedzających prezentujemy naszą ofertę dydaktyczną i dorobek naukowy, udzielamy fachowych porad, prowadzimy pokazy naukowe, organizujemy wystawy, koncerty, zawody i turnieje sportowe, a także konkursy i quizy z nagrodami.

Atrakcje dla miłośników zwierząt

Już tradycyjnie w trakcie Dni SGGW będzie wiele atrakcji dla miłośników fauny. W sobotę, w centralnej części kampusu, przed Pałacem Ursynowskim (rektorat) odbędą się pokazy wyszkolenia służbowych psów policyjnych oraz wyszkolenia psów ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej. Inną atrakcją tego dnia będzie także pokaz szkolenia z handlingu psów, czyli sztuki prezentacji psów na wystawach. Natomiast na otwartym terenie za uczelnianą pasieką odbędzie się prezentacja koni policyjnych oraz pokazy kilku gatunków ptaków szponiastych (sowy, sokoły, jastrzębie).

Atrakcje w SGGW

Nie zabraknie także innych zwierząt. Studenckie koła naukowe Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt zaprezentują na swoich stoiskach ryby akwariowe, różne gatunki gadów, płazów, myszy oraz owadów. Odwiedzający uczelniany kampus będą mogli podziwiać kury ozdobne, przepiórki, kozy, owce oraz kawie domowe popularnie zwane świnkami morskimi, a także wnętrze ula pszczelego. Na stoisku Uniwersytetu Otwartego będzie można spojrzeć na świat oczami owadów.

Atrakcje dla miłośników roślin

Kiermasze i wystawy rośli ozdobnych oraz krzewów już na stałe wpisały się w uczelniane święto. Podczas Dni SGGW nasi studenci i naukowcy będą udzielać porad jak dobierać rośliny i uprawiać je w przydomowym ogrodzie. Gości naszego kampusu zaprosimy także na spacer dendrologiczny oraz zwiedzanie z przewodnikiem Kolekcji Roślin Uprawnych. Podczas warsztatów florystycznych będzie można skomponować wianki. Atrakcją będą także truskawki z uprawy hydroponicznej oraz wystawa kolekcji rosiczek. Konkursy i poznawanie świata roślin przy pomocy własnych zmysłów to doskonała zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest wyścig drzew lub gdzie las ma swój początek, zapraszamy na stoiska przygotowane przez studentów leśnictwa.

Wszystko o żywności

Jak prawidłowo się odżywiać? Jaką wartość odżywczą mają produkty z owadów jadalnych? Jak kupować sery? Czym są dodatki do żywności? Pieczywo z różnych stron świata, tajemnice olejów spożywczych, wszystko o sokach i nektarach, drukowanie żywności oraz gry i zabawy na temat żywienia i żywności, to tylko niewielka część atrakcyjnej oferty na Dni SGGW jaką przygotowały nasze wydziały i instytuty naukowe zajmujące się żywnością i żywieniem człowieka.

Na sportowo

Nie zabraknie również atrakcji sportowych. Na mini miasteczku sportowym dzieci i ich opiekunowie będą mogli poćwiczyć oraz wziąć udział w zabawach i grach sportowych.

Artystyczne występy

W uczelnianym wydarzeniu aktywnie uczestniczyć będą organizacje studenckie i zespoły artystyczne. Na scenie, w centralnej części kampusu wystąpią m.in. uczelniane zespoły: LZA „Promni”, Orkiestra Reprezentacyjna, Chór SGGW oraz formacja taneczna Sqer Dance.

Występy Dni SGGW

Natomiast w piątek o godz. 15.00 zapraszamy do Auli Kryształowej na spektakl pt.: „Nasz człowiek z Ameryki”, przygotowany przez Fundację Bez Wizy w ramach projektu Warszawski miszmasz! Z kolei w sobotę w Auli Kryształowej o godz. 14.30 odbędzie się koncert zespołu Harmonica (muzyka rozrywkowa oraz gospel).

Wykłady otwarte

Zarówno w piątek, jak i w sobotę zapraszamy na wykłady otwarte – dla wszystkich chętnych. Podczas wydarzenia pojawi się wiele ciekawych tematów, m.in.: Jak zbudować dostatnią emeryturę poza ZUS?, Jak przygotować się do wypowiedzi publicznej?, ABC bakterii ciekawych, groźnych i pożytecznych, Czy opakowanie żywności może być jadalne?, Niezwykłe owady. Pełen wykaz wykładów znajduje się na naszej stronie internetowej.

Serdecznie zachęcamy Państwa do śledzenia strony internetowej poświęconej naszemu wydarzeniu, na której będziemy systematycznie aktualizować program Dni SGGW i zamieszczać najistotniejsze informacje.

Do zobaczenia w SGGW!

Patronami tegorocznych Dni SGGW są:

Wydział Ekonomiczny SGGW
Instytut Ekonomii i Finansów SGGW
Instytut Zarządzania SGGW


Data publikacji: 11.05.2023
ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Warszawa