Władze byłego województwa tarnowskiego, jako jedne z pierwszych w kraju, rozpoczęły działalność mającą na celu utworzenie państwowej wyższej szkoły zawodowej, a koordynatorem działań edukacyjnych został Uniwersytet Jagielloński. Na podstawie Rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów 19-V-1998 r., w Tarnowie rozpoczęła działalność Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Uczelnia bardzo szybko pozyskała wielu partnerów zagranicznych, między innymi Uniwersytet Paryski, włoski Uniwersytet w Bari czy szwedzkie Kolegium Uniwersyteckie w Karlstad. Dzięki temu, tarnowska uczelnia zawodowa, mogła dostosować swój program edukacyjny do zachodnich wymogów nauczania wyższego już od początku swojej działalności.
Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie są poszukiwanymi specjalistami nie tylko na krajowym rynku pracy. Duży nacisk, jaki kładzie uczelnia na umiejętności praktyczne, co pozwala absolwentom rozpocząć pracę zawodową z gruntowną wiedzą merytoryczną i umiejętnościami praktycznymi. Obecnie uczelnia kształci przyszłych filologów, pedagogów, specjalistów w ścisłych dziedzinach nauki takich jak matematyka czy chemia, inżynierów, pracowników służby zdrowia, pracowników socjalnych czy firm tele-informatycznych. Studia realizowane są w oparciu o 9 wydziałów, na poziomie studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich.