Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

31-109 Kraków

ul. Straszewskiego 21/22

tel.:

12 422 18 55; 12 422 57 01

ikonka email do uczelni

Wydział Aktorski
Wydział Aktorski Wrocław
Wydział Lalkarski Wrocław
Wydział Reżyserii Dramatu
Wydział Teatru Tańca Bytom

Opis Uczelni

Historia krakowskiej uczelni teatralnej rozpoczęła się w 1946r., kiedy z połączenia trzech szkół powstała Państwowa Szkoła Dramatyczna, kształcąca w stopniu wyższym, przyszłych aktorów dramatycznych. W 1948r. po raz kolejny uczelnia zmieniła nazwę na Państwową Wyższą Szkołę teatralną, przyjmując za patrona Ludwika Solskiego.
Od początku istnienia placówki, kierowali nią wybitni aktorzy teatralni tacy jak Juliusz Osterwa, czy późniejsi Jerzy Trela i Jerzy Stuhr, kształcąc nie tylko przyszłych aktorów, ale i doskonałych reżyserów teatralnych. Współcześnie uczelnia od 01-10-2017r. funkcjonuje jako Akademia  Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Aktualnie krakowska szkoła teatralna prowadzi jednolite studia magisterskie na pięciu dostępnych wydziałach, w zależności od wybranego kierunku nuka trwa 9 semestrów na kierunkach aktorskich i 10 semestrów na kierunkach reżyserskich. Bliski kontakt uczelni z krakowskimi teatrami, daje studentom możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy zawodowej. Wśród wybitnych absolwentów krakowskiej akademii można wymienić Gustawa Holoubka, Kalinę Jędrusik, Jerzego Bińczyckiego, Maję Ostaszewską, Wojciecha Pszoniaka czy Bogusława Lindę.


 

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Kierunek Aktorstwo: DZIEŃ OTWARTY ONLINE
Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu tętni życiem
WYDZIAŁ AKTORSKI - EGZAMINY WSTĘPNE

ikonka opinie uczelnie

Opinie o uczelniach - Lista uczelni małopolskie