Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Szkielet wieloryba na Wydziale Biologii UG


Szkielet jednego z największych zwierząt na Ziemi, płetwala zwyczajnego, którego potocznie określa się finwalem, został przetransportowany do Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Eksponat wzbogaci wystawę szkieletów dużych ssaków, które wraz z innymi cenionymi prezentacjami można podziwiać w holu Wydziału. Mocowanie szkieletu potrwa około 2 miesięcy.

Szkielet finwala pochodzi ze zbiorów Muzeum Morza, mieszczącego się w niemieckim mieście Stralsund. Placówka udostępniła eksponat Uniwersytetowi Gdańskiemu na dziesięć lat, przy czym okres ten może ulec wydłużeniu. Aktualnie jest to jedyny w naszym kraju tego typu okaz.

Transport ze szkieletem płetwala zwyczajnego dotarł do budynku Wydziału Biologii UG w dniu 16 lutego br. Montaż eksponatu odbywać się będzie w kilku etapach, z czego pierwszym będzie ułożenie szkieletu w specjalnie wskazanym miejscu oraz dokonanie pomiaru kości. Docelowo szkielet zostanie przytwierdzony do sufitu budynku, a pomoże w tym wykonana już wcześniej stalowa konstrukcja. Zakończenie prac związanych z montażem powinno nastąpić jeszcze przed końcem kwietnia.

Płetwal zwyczajny jest gatunkiem walenia należącego do rodziny płetwalowatych. Zwierze zamieszkuje wszystkie oceany i stanowi drugi co do wielkości gatunek na świecie. Głowa finwala zajmuje 1/4 długości jego całego ciała. Dorosłe samce osiągają do 21 metrów długości, zaś nieco większe samice do 26 m.

zdjecie
Fot. Mateusz Ochocki/KFP


zdjecie
Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Data publikacji: 22.02.2016