Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Studia Białystok Kierunek Informatyka - 3 uczelnie

Studia Informatyka w Białymstoku

studia informatyczne w Białymstoku
studia kierunek informatyka w Białymstoku
uczelnie o profilu informatycznym w Białymstoku

 

Jeżeli interesuje Cię programowanie i rozważasz studia na kierunku informatyka, to chcielibyśmy dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych informacji, które być może ułatwią Ci proces podejmowania decyzji.

Jasne jest, że wybór kierunku studiów i odpowiedniej uczelni może być problematyczny oraz stanowić wyzwanie dla wielu osób. Dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Ciebie cennym źródłem informacji.

 

Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Informatyka w Białymstoku

 

 

Uczelnie z kierunkiem informatyka w Białymstoku -

 

Białystok, jako znaczący ośrodek naukowy w Polsce, oferuje studentom liczne możliwości edukacyjne, zwłaszcza w dziedzinie informatyki. Jednakże, wybór odpowiedniej uczelni może stanowić wyzwanie.

Dlatego warto skorzystać z okazji organizowanych dni otwartych, aby uzyskać bliższy wgląd w infrastrukturę, ofertę programową i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Co równie istotne, by uzyskać bardziej kompleksowy obraz procesu studiowania na danym kierunku, sugerujemy zapoznanie się z opinią i recenzjami udostępnionymi przez obecnych studentów oraz absolwentów.

 

Czy warto studiować Informatykę?
 

Studiowanie informatyki oferuje szereg korzyści, w tym możliwość zdobycia wiedzy na temat nowoczesnych technologii, atrakcyjne zarobki i możliwości rozwoju zawodowego, a także dostęp do różnorodnych specjalizacji i możliwości pracy w różnych branżach, takich jak telekomunikacja, bankowość, czy rozwój aplikacji.

Studia umożliwiają pracę nad ciekawymi projektami, rozwój umiejętności miękkich, jak komunikacja czy praca zespołowa, i oferują szansę na nawiązanie cennych relacji zawodowych.​​

Przeczytaj więcej w artykule: Czy warto iść na studia informatyczne? – 19 powodów

 


Ile zarabia osoba po Informatyce w Białymstoku?
 

Zawód informatyka charakteryzuje się różnorodnością i przybiera wiele form, które są ściśle związane z rodzajem wybranej przez specjalistę specjalizacji. 

W branży IT, wysokość zarobków pracowników znacząco różni się w zależności od kilku czynników, w tym przede wszystkim od stopnia doświadczenia zawodowego danej osoby. miejsca pracy, czyli regionu, w którym informatyk wykonuje swoje obowiązki. Język programowania, także ma istotny wpływ na poziom wynagrodzenia.

Średnie zarobki w branży informatycznej wahają się w szerokim zakresie, zazwyczaj oscylując w granicach od 4 000 do 6 000 złotych brutto miesięcznie, co pokazuje zróżnicowanie płacowe w zależności od wielu czynników.

Przeczytaj więcej w artykule: Ile zarabia informatyk?
 

Uczelnie w Białymstoku - kierunek studiów Informatyka

Wyższa Szkoła Ekonomiczna (WSE) w Białymstoku (Niepubliczna)

Wydziały/Kierunki I stopnia Jednolite II stopnia
licencjackie inżynierskie magisterskie magisterskie
S Online NSN S Online NSN S Online NSN S Online NSN

Informatyka stosowana

Zobacz więcej

Zobacz

Zobacz

Cena za semestr od 3000zł

Legenda:

S - stacjonarne (dzienne), Online - zdalne, NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne , *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku
Informatyka
Informatyka i ekonometria

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Informatyka w Białymstoku

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna (WSE) w Białymstoku

Wyższa Szkoła Ekonomiczna (WSE) w Białymstoku

od 3500 zł od 3000 zł /Semestr Dowiedz się więcej

REKOMENDOWANE UCZELNIE - WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Informatyka przemysłowa

ikonka kierunki studiów podyplomowych Uczelnie na kierunku - Informatyka w mieście Białystok

Studia Informatyka w Białymstoku - pytania i odpowiedzi

 • Jak długo trwają studia na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Studia na kierunku Informatyka w Białymstoku, podobnie jak w pozostałych polskich miastach, są realizowane dwustopniowo, tj. studia pierwszego stopnia (inżynierskie lub licencjackie) trwają 3,5 bądź 3 lata (6-7 semestrów), natomiast studia II stopnia (magisterskie) trwają 2 lata, czyli 4 semestry.

  Po ich ukończeniu, absolwent kolejno otrzymuje tytuł inżyniera, a później magistra (o ile podejmie się studiów magisterskich).

  Studia informatyczne w Białymstoku są możliwe do zrealizowania zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

 • Jakie są koszty studiów na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Studiowanie Informatyki w Białymstoku jest bezpłatne jedynie w przypadku studiowania stacjonarnego na uczelniach publicznych. Są to przede wszystkim: Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet w Białymstoku (UWB)

  Natomiast studia informatyczne w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym, na tych samych uczelniach państwowych, są realizowane wyłącznie w formie odpłatnej. Przykładowo:

  • Politechnika Białostocka – opłata semestralna wynosi 4 200 zł,
  • Uniwersytet Białostocki - opłata roczna wynosi 9 000 zł.
    

  W przypadku uczelni prywatnych kwoty mogą być wyższe, a obowiązkową opłatą objęte są również studia odbywające się w formie stacjonarnej. Na przykład w przypadku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, opłata roczna czesnego zaczyna się się od 6 200 zł. Jednak wybierając kierunek studiów nie należy kierować się jedynie kwotą czesnego, a wziąć pod uwagę renomę danej uczelni, opinie obecnych studentów oraz absolwentów. 

 • Na których uczelniach mogę studiować Informatykę stacjonarnie w Białymstoku?

  Studia w formie stacjonarnej (dziennej) są najpopularniejszą formą studiowania, którą wybierają osoby młode, zazwyczaj świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich. Nie pracują oni na pełen etat, więc dysponują wystarczającą ilością czasu w tygodniu, by podjąć studia dzienne.

  Studia informatyczne znajdują się na liście 2 białostockich uczelni państwowych. W formie dziennej są prowadzone na każdej z nich. Do takich uczelni zaliczają się: Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Białostocki (UWB).

  Natomiast studia stacjonarne na kierunku Informatyka są możliwe do podjęcia również na jednej uczelni prywatnej, tj. na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku (WSFiZ).

  Jeżeli chcesz sprawdzić pełną bazę uczelni, które oferują studia na powyższtym kierunku, zobacz Informatyka w Białymstoku - 3 uczelnie.

 • Na których uczelniach mogę studiować Informatykę niestacjonarne w Białymstoku?

  Studia niestacjonarne, popularnie nazywane zaocznymi, to weekendowy lub wieczorowy tryb kształcenia wyższego. Taka forma studiowania dominuje u osób, które już są aktywne zawodowo, lecz pomimo tego chcą zdobyć bądź uzupełnić swoje wykształcenie.

  Dlatego nauka weekendowa lub wieczorami jest dla nich najbardziej atrakcyjną opcją. Informatykę niestacjonarnie można studiować na uczelniach państwowych, czyli:
   

  • Politechnice Białostockiej,
  • Uniwersytecie Białostockim (UWB).
    

  Oraz na uczelni prywatnej - Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku (WSFiZ).

 • Jakie są specjalizacje na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Studenci kierunku informatycznego, oprócz ogólnie zdobytej, zaawansowanej wiedzy z zakresu swojego kierunku, mają do dyspozycji szereg specjalizacji. Dzięki nim absolwenci mają zdecydowanie więcej perspektyw, co do obrania swojej wymarzonej ścieżki zawodowej, która najbardziej ich interesuje.

  Do popularniejszych specjalizacji, które pojawiają się na listach uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych są, m.in.:

  • Biometria i przetwarzanie sygnałów,
  • Grafika komputerowa,
  • Inżynieria oprogramowania,
  • Systemy informatyczne,
  • Informatyka i finanse,
  • Inteligentne technologie internetowe,
  • IT Project Manager.
 • Jaką wiedzę zdobędę na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Studia informatyczne to studia dedykowane przede wszystkim umysłom ścisłym. Mają one za zadanie wykształcić nie tylko dobrych informatyków, ale i programistów, specjalistów od najnowszych technologii oraz inżynierów tej dyscypliny. Dlatego też student musi przyswoić sobie dużą dawkę wiedzy z zakresu nauk matematycznych, informatyki, programowania czy techniki cyfrowej.

  Do przykładowych przedmiotów, jakie mogą pojawiać się w toku nauczania, należą, m.in.:
   

  • Logika dla informatyków,
  • Podstawy programowania,
  • Podstawy elektrotechniki i elektroniki,
  • Narzędzia procesu tworzenia oprogramowania,
  • Zarządzanie projektami IT.
    

  Absolwent Informatyki dysponuje rozległą wiedzą, która pomoże mu przygotowywać się do pracy w charakterze informatyka, programisty, analityka czy grafika komputerowego. Studenci doskonale odnajdują się w obszarach wytwarzania oprogramowania, jego eksploatacji, a także tworzenia aplikacji internetowych, mobilnych i multimedialnych, projektowania i administrowania sieciami komputerowymi.

  Więcej na temat nauki na tym kierunku przeczytasz na stronie Czego nauczysz się na Informatyce.

 • Czy łatwo znajdę pracę po studiach na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Studia informatyczne dają bardzo dużo możliwości dalszego rozwoju, w tym na znalezienie dobrze płatnej pracy. Kończąc taki kierunek studiów, absolwent jest w pełni przygotowany do wybranego przez siebie stanowiska, jak np. zawodu informatyka, programisty, analityka, grafika czy testera aplikacji.

  Oprócz stanowisk typowo informatycznych i związanych z pracą przy ekranie komputera, absolwenci mogą również podjąć pracę jako specjaliści zajmujący się naprawą sprzętów komputerowych, a także w działach IT dużych bądź mniejszych korporacji, logistyce, marketingu. Istnieje również możliwość czerpania zysków z własnej działalności gospodarczej.

  Dzięki stale idącej na przód technologii, zawód informatyka to doskonała inwestycja w przyszłość. Pomimo wielu specjalistów, już obecnych na rynku pracy, pozostaje to otwarta przestrzeń, gotowa na przyjęcie nowych pracowników.

  Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Perspektywy zawodowe po Informatyce.

 • Jakie są plusy i minusy pracy na stanowisku informatyka w Białymstoku?

  Po ukończeniu studiów na kierunku, jakim jest Informatyka i po znalezieniu wymarzonej pracy w branży informatycznej, trzeba jeszcze zmierzyć się z tym, co czeka nas w nowym miejscu pracy. Absolwenci Informatyki nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, ponieważ rynek nieustannie potrzebuje specjalistów z branży IT. Niemniej jednak trzeba być świadomym, że stanowisko informatyka, jak każde inne, ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

  Do największych zalet pracy w charakterze informatyka należą:
   

  • stała możliwość rozwoju oraz podnoszenie swoich kwalifikacji w sektorze IT,
  • możliwość całkowitej lub częściowej pracy zdalnej,
  • wysokie wynagrodzenie.
    

  Natomiast jeśli chodzi o wady pracy jako informatyk są to, m.in.:
   

  • praca dość schematyczna, bardzo powtarzalna;
  • niekorzystne efekty płynące z siedzącego trybu życia, jak np. ból pleców, wady wzroku lub jej pogłębienie, problemy z zaśnięciem,
  • nienormowany czas pracy.
    

  Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Zalety i wady pracy informatyków.

 • Jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w przypadku rekrutacji na studia na kierunku Informatyka w Białymstoku?

  Kandydaci, którzy chcą dostać się na Informatykę w Białymstoku, muszą być świadomi progów punktowych, indywidualnie stawianych przed nimi przez uczelnie państwowe.

  Oprócz bardzo dobrze zdanego egzaminu maturalnego, absolwenci szkół średnich muszą zadbać o dobre wyniki z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Należą do nich, m.in:

  • do wyboru spośród następujących: fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka – poziom podstawowy lub rozszerzony.


  Więcej informacji o wymaganiach maturalnych znajdziesz na stronie Najważniejsze informacje dla maturzystów.

Studia na kierunku Informatyka w innych miastach


Uczelnie z kierunkiem informatyka w Białymstoku

Uniwersytet w BiałymstokuLimity przyjęć w 2020 r:Studia I stopnia: 120 kandydatówStudia II stopnia: 30 kandydatów

zdjecie
Studia informatyczne na Uniwersytecie w Białymstoku są realizowane w formie studiów pierwszego i drugiego stopnia, realizowanych stacjonarnie i niestacjonarnie. Studenci mają do wyboru takie specjalności, jak grafika komputerowa i multimedia, technologie internetowe i mobilne, informatyka teoretyczna, informatyka w medycynie, inteligentne metody obliczeniowe. W trakcie kształcenia studenci zdobywają rozległą wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie budowania i administrowania sieciami oraz bazami danych, pracy w najpopularniejszych językach programowania, tworzenia stron i aplikacji internetowych, realizowania złożonych projektów IT. Kształcenie odbywa się w dużym stopniu w formie praktycznej nauki umiejętności w laboratoriach komputerowych, na warsztatach, kursach i szkoleniach. Wśród kadry dydaktycznej znajdują się doświadczeni specjaliści IT, którzy przekazują wiedzę praktyczną, pozwalają studentom na zdobywanie nowych kwalifikacji i kompetencji w różnych obszarach informatyki. Politechnika Białostocka
zdjecie
Kierunek informatyka na Politechnice Białostockiej realizowany jest dwustopniowo na studiach inżynierskich, które trwają 3,5 roku oraz uzupełniających studiach magisterskich trwających półtora roku. Kształcenie odbywa się w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę z zakresu informatyki i systemów informatycznych, poznają budowę systemów komputerowych i operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Uczą się programowania na poziomie, który pozwala na pracę w zespołach programistycznych. Studia pierwszego stopnia realizowane są bez podziału na specjalności. Na studiach magisterskich są natomiast do wyboru takie specjalności, jak biometria i przetwarzanie sygnałów, informatyka i finanse, inteligentne technologie internetowe, inżynieria oprogramowania oraz systemy informatyczne. Nauka odbywa się z naciskiem na praktyczne umiejętności. Studenci uczą się pod okiem doświadczonych specjalistów w doskonale wyposażonych laboratoriach komputerowych. Absolwenci studiów informatycznych są świetnie przygotowani w wybranym obszarze specjalizacyjnym. Jeśli jesteś zainteresowany innymi pokrewnymi kierunkami, sprawdź również: oferta studiów na kierunku Grafika. Oferta edukacyjna na kierunku: Biznes w Białymstoku.Zobacz także: studia w Białymstoku na kierunku Zarządzanie.

Zobacz uczelnie na mapie w Białymstoku