Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb


Studniówkowe zwyczaje – odliczamy od 100!


Na sto dni przed maturą odbywa się zwyczajowy bal – studniówka. O czym warto pamiętać, aby ta wyjątkowa impreza była nie tylko udana, ale i przyniosła szczęście podczas egzaminu dojrzałości? I co się stanie, jeśli w trakcie poloneza powinie Ci się noga?

Tegoroczny karnawał jest okresem szczególnie gorącym dla licealistów, którzy już w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. Nadszedł bowiem czas studniówek, a więc balów organizowanych na około sto dni przed maturami. Dla wielu maturzystów studniówka to pierwszy w życiu bal, dodatkowo powiązany z nieubłaganie zbliżającym się końcem pewnego etapu – nikogo zatem nie dziwi, że impreza ta rządzi się swoimi prawami.

Coś czerwonego

Żadna z maturzystek nie ma wątpliwości co do koloru bielizny, jaką założy pod studniówkową suknię. Czerwień – kolor symbolizujący witalność, determinację, odwagę i wolę walki – ma zapewnić powodzenie podczas majowych egzaminów. Co ważne, czerwoną bieliznę należy założyć ponownie w dniu matury, dlatego figi zakłada się zwykle – nie tylko ze względów higienicznych, ale również z uwagi na przesąd – na lewą stronę. Nierzadko zastępuje się je także czerwoną podwiązką.

Maturzyści z kolei powinni postarać się, aby podejrzeć studniówkową bieliznę koleżanek – dzięki temu na pewno nie obleją matury! Przezorni chłopcy zakładają jednak czasem, podobnie jak koleżanki, czerwone skarpetki – z uwagi na siłę przesądu z pewnością każdy wybaczy im fakt, że nie najlepiej pasują do eleganckiego garinturu. Szczęście przyniesie także czerwona nitka zawiązana na nadgarstku – koniecznie przez bliską osobę!

Garnitur na niejedną okazjęO ile dziewczęta chowają swoje suknie po studniówce do szafy, a na maturę zakładają mniej wyszukane stroje, o tyle chłopcy przystępują do egzaminów w studniówkowych garniturach. Z uwagi na ten zwyczaj warto wybrać taki garnitur, który nada się także na maturę.

Panowie powinni także pamiętać, aby studniówkowe obuwie pastować tylko w jednym kierunku. Pod żadnym pozorem nie należy go także zdejmować (co tyczy się również pań). Warto zatem zakupić wygodne buty, w których będzie można przetańczyć całą noc. Nie powinno się także zdejmować krawatu (w przypadku mężczyzn) ani rajstop lub pończoch (w przypadku kobiet). Strój powinien zatem pozostać kompletny.

„Poloneza czas zacząć!”

Zwyczajowym elementem każdego balu studniówkowego jest odtańczenie poloneza. Już kilka tygodni przed studniówką organizowane są próby, podczas których do perfekcji doprowadza się układ choreograficzny. Nie każdy wie jednak, że polonez powinien być zatańczony nie do końca perfekcyjnie... Jeśli zdarzy się pomylić nogę lub zmylić krok, to doskonale – matura pójdzie Ci jak z płatka!

Fryzjer? Tylko przed studniówką!Od lat powtarza się maturzystom, że studniówka jest ostatnią przedmaturalną okazją ku wizycie u fryzjera. Przed balem po raz ostatni można ściąć włosy. Byle nie za bardzo! Przesąd mówi, że we włosach tkwi mądrość, więc lepiej nie igrać z losem... Aby tej mądrości zdobyć jeszcze więcej, zaleca się – począwszy od studniówkowej nocy – wsuwać pod poduszkę książkę. Dzięki temu wiedza w cudowny sposób sama wejdzie do głowy.

Niezwyczajne zwyczaje

Krakowian nie dziwią już tłumy młodych ludzi, którzy w styczniowe i lutowe noce obskakują dookoła pomnik Adama Mickiewicza – to studniówkowy zwyczaj nakazuje, aby w trakcie balu lub bezpośrednio po nim obskoczyć na jednej nodze pomnik znajdujący się w okolicy. Mówi się także o alternatywnym sposobie zapewniania sobie pomyślnych wyników matury – zdobycie najwyższego szczytu w okolicy ma sprawić, że w dniu egzaminu sięgniemy swoich wyżyn.

Przykłady studniówkowych zwyczajów i przesądów można by mnożyć. Każdy z nich sprowadza się jednak do próby zapewnienia powodzenia na maturze. Czy są skuteczne? Z pewnością! Wystarczy tylko pamiętać, że niezawodną receptą na zdanie egzaminu dojrzałości jest nie tylko szalona zabawa podczas studniówkowego balu, ale i odrobina nauki i sensownych powtórek. W nauce i dobrym przygotowaniu do egzaminów pomoże strona
dla maturzysty.Data publikacji: 16.11.2019