Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb


Jak się przygotować do matury?


Najważniejszy pierwszy krok… czyli warto zacząć odpowiednio wcześnie, tak aby nic nas nie zaskoczyło. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych stresów.


Na przygotowanie do matury mamy tak naprawdę trzy lata. Cała nasza nauka w liceum to wielkie przygotowania do najważniejszego egzaminu w życiu, dlatego jeśli jesteśmy sumiennymi uczniami, nie powinniśmy niczego się obawiać. Kilka miesięcy przed maturą warto jednak nieco odświeżyć wiedzę. Pomoże nam to uniknąć dodatkowych nerwów. Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto wyznaczyć sobie priorytety. Niech na początku będą to przedmioty, które wybierzemy dodatkowo. Zanim zaczniemy się uczyć, warto podjąć ostateczną decyzję odnośnie egzaminów, jakie będziemy zdawać. Odpowiednio wcześnie trzeba wybrać także poziomy egzaminów. Warto wiedzieć, że często materiał na poziomie rozszerzonym znacznie różni się od podstawowego, co wymaga znacznie więcej czasu jeśli chodzi o przygotowania. Dlatego decyzję dotyczącą przedmiotów i poziomów warto podjąć już na początku roku.

Zasada numer jeden: systematycznośćPośpiech to najgorsze, co możemy sobie zafundować przed maturą. Nauka na czas zazwyczaj jest chaotyczna i pozostaje w głowie na krótki czas, dlatego warto przygotować sobie dokładny plan działania i postawić na systematyczość, dzięki której nasze przygotowanie będą rzetelne. Na szczęście, w klasie maturalnej nauczyciele większość czasu poświęcają na powtórki, dlatego indywidualną naukę możemy dostosować do szkolnych powtórek.Cały materiał warto zacząć powtarzać nieco intensywniej miesiąc przed maturą- to wystarczająco dużo czasu, aby zrobić to kilka razy.

Korepetycje?

Dodatkowe kursy czy korepetycje to świetna pomoc, która uporządkuje nasz system nauki, warto jednak wybrać odpowiedni moment. Niekiedy na dodatkowe lekcje decydujemy się niestety za późno. To kolejny argument przemawiający za systematycznością oraz rozpoczęciem powtórek w odpowiednim czasie. Im wcześniej zaczniemy się przygotowywać, tym szybciej “wyłapiemy” wszystkie braki, z którymi nie umiemy poradzić sobie sami. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki nauki, warto opracować sobie swój własny system powtórek. Mogą to być mapy myśli czy skojarzenia, dzięki czemu więcej zapamiętamy. Tak naprawdę, każdy uczy się inaczej, dlatego warto znaleźć indywidualny sposób, dzięki któremu nauka będzie efektywna.

Nie trać czasu!Zanim zaczniemy powtórki, warto rozplanować sobie dzień, tak aby zmieścił się w nim czas zarówno na naukę, jak i odpoczynek. Dlatego jeśli już zaczynamy naukę, zrezygnujmy z towarzystwa telefonu czy komputera. Niech czas, który poświęcamy na naukę, będzie w pełni wykorzystany, abyśmy mogli odpocząć z satysfakcją.

Systematyczna nauka oraz dobre rozplanowanie przygotowań do matury sprawią, że klasa maturalna nie będzie taka zła. Właściwie opracowany plan nauki pozwoli nam zarówno na spokojne podejście do egzaminów, jak i dużą ilość czasu wolnego.

Przygotowujesz się do matury? Sprawdź Niezbędnik maturzysty

Data publikacji: 26.11.2019