Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Studia podyplomowe – dla kogo są i gdzie pozyskać dofinansowanie?

Studia podyplomowe – dla kogo są i gdzie pozyskać dofinansowanie?



Na obecnie działających w dużych miastach uczelniach wyższych, można podjąć naukę na studiach I stopnia, studiach II stopnia (również w trybie online) i studiach podyplomowych. Wiele osób decyduje się na tę ostatnią z propozycji. Kto może studiować na studiach podyplomowych i czy jest szansa na dofinansowanie? Te pytania zadaje sobie wielu absolwentów, więc czas na nie odpowiedzieć.

Dla kogo studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób, które posiadają już dyplom świadczący o ukończeniu studiów licencjackich, inżynierskich albo magisterskich. Bez tego osoby zainteresowane tymi studiami nie mogą podjąć nauki. Po zakończeniu studiów podyplomowych student otrzymuje dokument potwierdzający ten fakt w postaci Świadectwa Ukończenia Studiów Podyplomowych. Pamiętajmy, że długość trwania studiów podymplomowych jest uzależniona od kierunku jak i uczelni. Dlatego przed zdecydowaniem się na dany kierunek, należy szczegółowo sprawdzić informacje na stronie uczelni.

Popularne kierunki tych studiów to finanse, filologia, informatyka, transport i logistyka, a także zarządzanie. Studia podyplomowe mają na celu dokształcenie się, zdobycie nowych umiejętności potrzebnych w pracy, do jej zmiany, czy awansu. Wiele pracodawców wymaga od swojego pracownika wykształcenia kierunkowego aby mógł awansować w hierarchi firmy. Studia te często są płatne, dlatego nie wszystkich na nie stać. Na szczęście warto mieć na uwadze, że istnieją pewnego rodzaju dofinansowania. Więcej o tym poniżej.

Studia podyplomowe – dofinansowanie

Decydując się na studia podyplomowe, można postarać się o dofinansowanie. Nie jest jednak dostępne dla każdego. To opcja dla osób bezrobotnych i udziela go Powiatowy Urząd Pracy. Ważne jest tylko, aby złożyć w nim stosowny wniosek razem z uzasadnieniem, że ukończenie wybranych studiów przyczyni się do uzyskania pracy zgodnej z nabytymi umiejętnościami i kwalifikacjami.

Studia podyplomowe mogą wnieść do życia mnóstwo zmian, oczywiście zmian na lepsze. I nie chodzi tu o konieczność samej nauki, ale o to, że po ich zakończeniu można liczyć na nową, lepszą, być może lepiej płatną pracę. Poza tym studiować warto dla samego siebie, bo to możliwość pozyskania wiedzy w nowym obszarze, także w dziedzinie własnych zainteresowań. Wiele osób o tym nie myśli. Niektórzy wykonują pracę na nudnym stanowisku, chodzą do firmy jak za karę. A tymczasem wystarczyłoby zacząć działać, wybrać się na studia, by móc zajmować się czymś bardziej interesującym, albo chociaż zwiększyć swoje szanse na awans lub podwyżkę.


Data publikacji: 22.09.2022