Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Standardy studiów MBA, a wymogi studiów podyplomowych

Standardy studiów MBA, a wymogi studiów podyplomowych



Osoby chcące kontynuować naukę na studiach podyplomowych muszą posiadać wykształcenie wyższe. W przypadku studiów MBA wymogi rekrutacyjne są jednak większe, a uczestnikami studiów mogą zostać jedynie osoby z odpowiednim doświadczeniem. Standardy prowadzenia studiów MBA, również odbiegają od tych znanych z większości studiów podyplomowych.

Kto może aplikować na studia MBA?

Przyszli uczestnicy studiów MBA, muszą posiadać nie tylko dyplom ukończenia szkoły wyższej, ale takżeudokumentowane doświadczenie zawodowe. Długość wymaganego doświadczenia jest uzależniona od programu i uczelni, która go prowadzi. W przypadku większości programów MBA wystarczy 2-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku menedżerskim. Z kolei osoby chcące aplikować do programu Executive MBA – Project Management w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, muszą już wykazać się 3-letnim doświadczeniem tego typu.

Standardy programów MBA: jak wyglądają zajęcia na takich studiach?

Programy MBA mogą być realizowane w trakcie dwóch, trzech lub czterech semestrów. Słuchacze uczestniczą w zajęciach z różnych modułów – od organizacji, komunikacji i HR, aż po finanse i marketing przedsiębiorstw. Na niektórych uczelniach część zajęć prowadzona jest przez ekspertów z renomowanych firm, będących partnerami programu. Na przykład we wspomnianej wyżej WSB we Wrocławiu, na programie Executive MBA – Project Management zajęcia w trzecim semestrze prowadzą eksperci z EY Academy of Business. Szczegółowe informacje na temat tego programu – i zajęć prowadzonych przez specjalistów z sektora prywatnego – można znaleźć na stronie https://www.studiamba.wsb.pl/oferta-studiow/wroclaw/program-pm?location=wroclaw. Przy okazji warto nadmienić, że absolwenci tego programu otrzymują też dodatkowo tytuł Certyfikowanego Project Managera EY Academy of Business.

MBA Wrocław: interaktywne warsztaty i współpraca z trenerami

Charakterystyczna dla studiów MBA jest forma prowadzenia zajęć - w WSB są to w większości interaktywne warsztaty. Dodatkowo ponad połowa czasu spotkań poświęcana jest na pracę nad własnymi projektami – przy jednoczesnej intensywnej współpracy z trenerami.

Uczestnicy podczas zajęć analizują również liczne casestudies, prowadzą dyskusje, biorą udział w grach strategicznych i symulacjach, a także przedstawiają wspomniane wyżej projekty. Oprócz tego – na koniec studiów – są zobowiązani do obrony indywidualnej pracy projektowej.

Zalety studiów MBA

Oprócz poszerzenia i usystematyzowania swojej wiedzy, uczestnicy programów MBA mają również szansę zdobyć cenne know-how. Podczas zajęć mogą wymieniać własne doświadczenia związane z zarządzaniem w różnych obszarach, a to z kolei pozwala na poznanie sposobów i technik wykorzystywanych przez menedżerów w innych firmach czy nawet branżach. Uczestnicy dowiadują się również, jak pozostali radzą sobie z kryzysami w firmie.

Warto podkreślić, że studia MBA to świetna okazja do stworzenia lub poszerzenia swojej sieci kontaktów biznesowych. Każdy doświadczony menedżer docenia znaczenie i siłę networkingu. Dzięki niemu możnaznaleźć partnerów do własnych projektów, ale nawet zmienić pracę na lepszą!

W tym miejscu należy przypomnieć, że absolwenci studiów MBA są zwolnieni z obowiązku składania egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych z udziałem Skarbu Państwa.

Artykuł sponsorowany


Data publikacji: 17.03.2022