Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Onboarding dla osób bez doświadczenia zawodowego

Onboarding dla osób bez doświadczenia zawodowego



Pokolenie Z, pełnoetatowe mamy czy osoby mające problemy zdrowotne to duża grupa osób na rynku pracy, które nie zdobyły dużego doświadczenia zawodowego. Mimo tego często są idealnymi kandydatami na dane stanowisko. Jak w ich przypadku przeprowadzić proces onboardingu?

Adaptacja nowego pracownika to jeden z ważniejszych procesów kadrowych w organizacji. Od jego przebiegu często zależy sukces rekrutacji. Warto o tym pamiętać, gdyż kilkoma złymi działaniami można przekreślić trud pozyskania nowego pracownika. To szczególnie ważny element zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają doświadczenia zawodowego lub przez długi czas były poza rynkiem pracy. Dlaczego? Pierwsza praca czy powrót po długotrwałej nieobecności to duże wydarzenie. Stres i obawy przeplatają się z ekscytacją i nadzieją. W tym przypadku onboarding to nie tylko wprowadzenie nowo zatrudnionego do organizacji. To czas, w którym nowy pracownik nabywa tak zwanej „ogłady biurowej”, uczy się organizacji pracy, obsługi programów i narzędzi, rozwiązywania problemów, komunikacji, współpracy.

Wdrożenie nie może być zbiorem przypadkowych i nieprzemyślanych działań. To proces, po którym pracownik będzie wiedział, jakie są wobec niego oczekiwania, obowiązki, które musi realizować, ale też, na jakie benefity może liczyć. Pozna także cele i wartości firmy.

Brak doświadczenia to nie przeszkoda

Pokolenie Z coraz śmielej wkracza na rynek pracy. Świat technologii nie ma dla nich tajemnic, są pewni siebie, nie boją się podejmować ryzyka. Jeśli pracodawca ich rozczaruje, nie mają oporów przed szukaniem nowego zatrudnienia. Mamy powracające do zawodu po długiej przerwie czy czasem wręcz dopiero rozpoczynające karierę, choć posiadają wiele talentów i umiejętności, z dużą obawą rozpoczynają pracę.

Poza rynkiem pracy przez długi czas były także osoby, które długo chorowały czy opiekowały się osobą zależną. Im również nie można odmówić wielu kompetencji, ale także towarzyszy im duży stres. Choć te grupy wiele dzieli, to łączy bez wątpienia fakt, że nie można o nich zapominać, projektując system onboardingu w firmie.

Zobacz jak wdrożyć skuteczny system onboardingowy: https://dolineo.com/onboarding-pracownika/

Skuteczne wdrożenie nowej osoby

O czym szczególnie należy pamiętać, przygotowując proces wdrożeniowy w organizacji?

Osoby bez doświadczenia zawodowego nie znają procesów biznesowych, kultury organizacyjnej, wartości firmy i wymagań stanowiska pracy. Dlatego proces onboardingu jest dla nich kluczowy w kontekście szybkiego wdrożenia i zrozumienia nowych obowiązków.

Dobrze przemyślany onboarding przyczynia się do zmniejszenia stresu, który towarzyszy w pierwszej pracy – sprawia, że pracownicy mogą poczuć się pewniej w swojej nowej roli.
Proces wdrożeniowy może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na szkolenie nowych pracowników. Dobrze zaplanowany sprawia, że nowi pracownicy mogą szybko zrozumieć, jak wykonywać swoje obowiązki i osiągać cele, co pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność wykonywanej przez nich pracy.

Pracownicy, którzy zostaną dobrze przygotowani do swoich nowych obowiązków, z większym prawdopodobieństwem zostaną zaakceptowani przez zespół i lepiej poczują kulturę organizacyjną. Przełoży się to na większą motywację i lojalność wobec firmy. To szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku wspomnianych grup, które mają duże oczekiwania wobec przedsiębiorstwa i pracodawcy.

Wprowadzenie zdalnego onboardingu

Przygotowując proces wdrożeniowy, warto skorzystać z platformy e-learningowej. Zdalny onboarding szczególnie dobrze zostanie przyjęty przez osoby ceniące pracę zdalną lub hybrydową, a rodzice czy przedstawiciele pokolenia Z do takich osób należą.

System Dolineo pozwala na uporządkowanie każdego elementu procesu wdrożeniowego, szybką i intuicyjną aktualizację treści, udostępnianie materiałów oraz sprawdzanie poziomu wiedzy pracownika. Na platformie e-learningowej Dolineo można tworzyć różne ścieżki wdrożeniowe. To przydatne w przypadku osób, które nie mają doświadczenia zawodowego i wymagają przeszkolenia z większej ilości materiału niż w przypadku doświadczonego specjalisty.

Platforma wyróżnia się także możliwością skorzystania z gotowych ścieżek przygotowanych przez ekspertów Dolineo. Szczególnie przydatne będą te dotyczące BHP, RODO czy działań antymobbingowych. Znajdują się tu również szkolenia dotyczące obsługi klienta, planowania pracy, sprzedaży i zarządzania. Wszystkie materiały są na bieżąco aktualizowane przez ekspertów Dolineo. Łatwe w obsłudze kreatory pozwalają na stworzenie różnorodnych materiałów dotyczących swojej organizacji. Z platformy onboardingowej Dolineo można korzystać o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia. Przełożeni mogą bez problemu sprawdzić zarówno poziom wiedzy podwładnych, jak i ich zadowolenie i zaangażowanie. Umożliwiają to proste kreatory testów i ankiet.

Właściwie przeprowadzony onboarding to inwestycja, która przynosi zyski. Dobrze wdrożony pracownik, choć bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego, szybko zacznie realizować cele biznesowe firmy. Utożsamiając się z organizacją i będąc zadowolonym z pracy, zostanie w niej na dłużej.


Data publikacji: 22.02.2023