Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Materiał PLA – sposób na ekonomiczny druk 3D w domowym zaciszu

Materiał PLA – sposób na ekonomiczny druk 3D w domowym zaciszu



W ciągu ostatnich kilku lat drukarki 3D klasy konsumenckiej dynamicznie podbijają rynek, zdobywając serca zapalonych majsterkowiczów. A wszystko to dzięki tanim filamentom, takim jak materiał PLA.

 

Właściwości techniczne, jakie zapewnia PLA

Materiał PLA to zdecydowanie najtańsze, a co za tym idzie, najbardziej rozpowszechnione tworzywo sztuczne wykorzystywane w technologii druku 3D. Jego niska cena wynika między innymi z faktu, że PLA produkowane jest przy pomocy w pełni odnawialnych surowców naturalnych – najczęściej trzciny cukrowej lub mączki kukurydzianej poddawanej fermentacji w ściśle określonych warunkach.

Nie oznacza to jednak, że materiał PLA jest niskiej jakości. Owszem, ustępuje on nieco innym tworzywom sztucznym stosowanym w technologii druku 3D, ale nadal umożliwia osiąganie wysokiej jakości wydruków. Jego największą zaletą jest możliwość stosowania go w drukarkach, które nie są fabrycznie wyposażone w podgrzewane łoże. Materiał PLA w naturalny sposób „klei” się do podłoża, umożliwiając swobodną pracę nawet na szklanych powierzchniach. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak posiłkowanie się specjalnymi preparatami zwiększającymi adhezję lub drukowanie przy pomocy podstawy typu „raft”.

Materiał PLA ze względu na swoją ogromną popularność oferowany jest w wielu różnych odcieniach. PLA można kupić zarówno w tradycyjnych kolorach, jak i wariantach z dodatkami imitującymi drewno, ceramikę lub metal.

 

Tanie drukowanie, czyli materiał PLA w praktyce

Filament PLA sprawdzi się w większości amatorskich zastosowań – poczynając od okazjonalnego majsterkowania, do produkowania części zamiennych dla domowych sprzętów AGD, a kończąc na tworzeniu ozdobnych akcesoriów pokroju donic.

Jednak bardziej zaawansowani drukarze 3D powinni sięgnąć po materiał PLA Pro, czyli ulepszoną wersję klasycznego PLA. Jego największą zaletą jest możliwość uzyskania bardzo estetycznych powierzchni bocznych. Dzięki zwiększonej przyczepności filamentu poszczególne warstwy wydruku lepiej się ze sobą zespajają, umożliwiając tworzenie elementów o niemal jednolitych ścianach. 

Dodatkowo materiał PLA Pro zapewnia także wyższy współczynnik płynięcia, co umożliwia osiągnięcie znacznie szybszych prędkości drukowania i co za tym idzie, skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie danego elementu.

 

Co można wydrukować z PLA?

Materiał PLA zapewnia drukarzom niemal nieograniczone możliwości. Profesjonaliści często używają go do szybkiego prototypowania i testowania opracowywanych designów. Równie dobrym zastosowaniem jest także produkcja części zamiennych do zdalnie sterowanych modeli. Materiał PLA może być także stosowany do szeroko pojętego majsterkowania – należy tylko pamiętać o pewnych ograniczeniach, do których należą relatywnie niska odporność na promieniowanie ultrafioletowe oraz na działanie wysokich temperatur.

 

Jakiej temperatury wymaga materiał PLA?

Materiał PLA jest jednym z najprostszych w użyciu filamentów. Drukarka, która będzie nim zasilana, nie musi posiadać ani podgrzewanego łoża, ani szczelnie zamykanej obudowy – wystarczy tylko, by jej głowica rozgrzewała się do około 200°C. Co więcej, PLA współpracuje zarówno z ekstruderami typu Direct Drive, jak i tymi, które podają filament przy pomocy przewodu Bowdena.

Wykorzystując materiał PLA, można sobie pozwolić także na dość swobodne ustalanie prędkości druku oraz średnicy dyszy drukarki, bez ryzyka pogorszenia jakości gotowych wydruków.


Data publikacji: 15.11.2021