Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jakie kwalifikacje zyskasz dzięki studiom podyplomowym na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?

Jakie kwalifikacje zyskasz dzięki studiom podyplomowym na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?



Koordynator medyczny to osoba, która jest w pewnym sensie przewodnikiem pacjenta po systemie ochrony zdrowia. Zajmuje się organizacją oraz monitorowaniem diagnostyki i leczenia pacjenta. Aby zostać koordynatorem medycznym, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie, w tym wiedzę kliniczną oraz kompetencje z zakresu komunikacji i zarządzania.

Co należy do obowiązków koordynatora medycznego?

Koordynatorzy medyczni pracują w ośrodkach podstawowej opieki medycznej, szpitalach, prywatnych klinikach raz specjalistycznych podmiotach leczniczych. Ich praca jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym, ponieważ są niejako ogniwem łączącym pacjenta z systemem ochrony zdrowia. To na ich barkach spoczywa planowanie pracy personelu medycznego oraz koordynacja procesu leczenia pacjenta.

Dla kogo studia podyplomowe na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?

Studia podyplomowe na tym kierunku przeznaczone są dla osób, które pragną nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Pracownik na tym stanowisku odpowiedzialny jest za dokumentowanie procesu diagnozy i leczenia pacjenta, przekazywanie mu kluczowych informacji o postępowaniu medycznym oraz edukację prozdrowotną i psychoedukację. Ponadto koordynator medyczny buduje sieć kontaktów między placówkami, co sprzyja ciągłości procesu leczenia.

Czego uczą się słuchacze studiów podyplomowych na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?

Program nauczania jest dostosowany do wymagań polskiego systemu ochrony zdrowia. Samodzielny koordynator medyczny to osoba, która jest odpowiedzialna w placówce medycznej za bezpośrednią i kompleksową obsługę pacjenta. Studenci nabywają nie tylko fachową wiedzę kliniczną, ale również umiejętności społeczne. Edukacja obejmuje anatomię, fizjologię oraz patofizjologię chorób, jak również kompetencje w aspekcie empatycznej reakcji, komunikacji interpersonalnej oraz zarządzania personelem. Ponadto absolwenci tego kierunku:

  • zdobywają przygotowanie niezbędne do zarządzania obiegiem dokumentów w placówce medycznej,
  • uzyskują umiejętności potrzebne do rozliczania usług medycznych,
  • są przygotowani do wystawiania zaświadczeń lekarskich i innej dokumentacji medycznej,
  • zdobywają umiejętność współpracy z pacjentem i zebrania wywiadu medycznego.

Samodzielny Koordynator Medyczny na studiach podyplomowych w WSEiZ

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie oferuje absolwentom studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich kształcenie podyplomowe na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny. Kierunek powstał jako odpowiedź na zmianę w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, która zmniejszyła zakres obowiązków administracyjnych lekarzy i felczerów. Zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę, w skład której wchodzą menedżerowie oraz pracownicy systemu ochrony zdrowia zajmujący się zarządzaniem placówkami medycznymi. Absolwent studiów podyplomowych na WSEiZ na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny, podejmując zatrudnieni w zawodzie, przejmuje obowiązki administracyjne w placówkach medycznych.


Data publikacji: 19.10.2022