Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Inflacja - jak wpływa na rynek ubezpieczeń?

Inflacja - jak wpływa na rynek ubezpieczeń?



Inflacja w Polsce szaleje. Ostatnio tak ogromny wzrost inflacji miał miejsce w latach 90. XX wieku. Obecnie każdy odczuwa wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Skutki inflacji mogą być katastrofalne dla wielu gospodarstw domowych. Sytuacji dodatkowo towarzyszy wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny, który zwiększył cenę między innymi na energię elektryczną. Z tego powodu ceny wzrosły jeszcze bardziej, niż by to wynikało z samej inflacji. Dowiedz się, jak inflacja wpływa na rynek ubezpieczeń. 

1. Inflacja w Polsce

2. Wzrost cen surowców i wzrost kosztów produkcji

3. Wzrost cen usług konsumpcyjnych

Ceny w drugiej połowie roku 2022 zaskoczyły wielu Polaków. Wydawało się, że nic gorszego od światowej pandemii koronawirusa nie będzie miało miejsca. Ledwie uspokoiła się sprawa związana z COVID-19, wybuchła wojna w Ukrainie. Przyczyniło się to między innymi do wzrostu cen surowców. Proces wzrostu cen dosłownie na wszystko gwałtownie wystrzelił i wydaje się, że sytuacja jest trudna do opanowania. Wysoka inflacja szokuje. Ceny towarów zmieniają się z dnia na dzień. W gospodarce polskiej jest źle, a zapowiada się, że może być jeszcze gorzej. Jeśli chodzi o temat, jakim jest inflacja a ceny ubezpieczenia OC, to branża ubezpieczeniowa jako jedyna nie notuje większych zmian w cenach. 

Inflacja w Polsce

W Polsce na inflację może mieć wpływ wadliwa struktura gospodarki. Oczywiście nie da się jednoznacznie wskazać czynnika w 100% odpowiedzialnego za tak wysoką inflację. Ma na to wpływ konflikt militarny na linii Rosja — Ukraina, uzależnienie się od Rosji (surowce, gaz), strach przez III wojną światową, kryzys o charakterze energetycznym i klimatycznym, a także konflikt polskiego rządu z Unią Europejską w sprawie dopłat, jakie powinny pojawić się celem odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Rozdawnictwo pod socjal czy programy prorodzinne są w zasadzie normalnym zjawiskiem na świecie w wielu państwach, ale w czasie stanu epidemii COVID-19 padło wiele firm, przez co znacznie zmniejszyły się wpływy z podatków. Trwająca inflacja powoduje ryzyko zamknięcia się kolejnych firm, co może spowodować zwolnienie znacznej liczby pracowników. 

Wzrost cen surowców i wzrost kosztów produkcji

Ceny w Polsce są zatrważające. Nie ma w tym przesady, co widać na przykład po cenach paliwa. Koszty transportu mocno poszły w górę. Dla posiadaczy samochodów jest to bardzo niepokojąca sytuacja, zwłaszcza że paliwo to nie jest jedyny wydatek na utrzymanie pojazdu prywatnego lub firmowego. W grę wchodzi obowiązkowe ubezpieczenie OC. Najkorzystniejszą ofertę tego ubezpieczenia można wybrać za pomocą narzędzi dostępnych na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/. Właściciele samochodów nie mają obowiązku kontynuowania ubezpieczenia OC w poprzedniej firmie ubezpieczeniowej. Mogą na kolejny rok ubezpieczenia wybrać zupełnie inną ofertę. Muszą jedynie wypowiedzieć ubezpieczenie. Bardzo często jest tak, że nie opłaca się przedłużać OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Okazuje się, że różnice cenowe na tym samym zakresie ubezpieczenia mogą być ogromne. 

Wzrost cen usług konsumpcyjnych

Ponieważ z powodu inflacji wszystko w Polsce podrożało, konsumenci zaczynają zmieniać swoje nawyki konsumenckie. Tak jak teraz jest, nie było nawet po wybuchu pandemii koronawirusa. Konsumenci po prostu kupują mniej. Wstrzymują się z większymi zakupami do momentu unormowania się sytuacji związanej z inflacją. Przykładem jest branża RTV/AGD, która w okresie przedświątecznym potrafiła odnotowywać rekordową sprzedaż. W tym roku niestety nie ma tak dużego zainteresowania elektroniką, jak to było w latach ubiegłych. 


Data publikacji: 26.12.2022