Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo radiacyjne?

Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo radiacyjne?



W jaki sposób katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu wpłynęła na kwestie bezpieczeństwa? Jakie były jej skutki – zarówno w krótkim, jak i długim okresie? Jakie aspekty życia człowieka uległy zmianie w wyniku tej tragedii? Czy wciąż odczuwamy konsekwencje wybuchu reaktora? Jak na te wydarzenia zareagował świat nauki i technologii?

Na te pytania odpowiada dr hab. Bożena Jasińska, prof. UMCS, kierowniczka Katedry Fizyki Materiałowej, w materiale przygotowanym przez zespół Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Bezpieczeństwo radiacyjne - zarejestruj się

Detektory wchodzące w skład naszego systemu monitorującego zostały zamontowane na dachu dziesięciopiętrowego budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Rejestrują one kwanty promieniowania gamma oraz naładowane cząstki promieniowania kosmicznego, które przenikają przez metalową obudowę detektora. Zasięg promieniowania gamma w powietrzu waha się od kilku do kilkuset metrów, w zależności od jego energii. Dzięki temu promieniowanie gamma z odległych źródeł może być wykryte przez nasze urządzenia. System pozwala więc na bieżąco monitorować poziom radioaktywności oraz warunki atmosferyczne w Lublinie.

Sprawdź poziom promieniowania: www.radioaktywnosc.umcs.pl 


Data publikacji: 27.05.2025

Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo radiacyjne? - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię