Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Co grozi za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu?

Co grozi za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu?



Polskie prawo karne penalizuje już samo kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu, nie ma tu znaczenia, czy kierowca jechał zgodnie z kodeksem drogowym, czy też nie. Oznacza to, iż nawet w sytuacji tzw. rutynowej kontroli (bez konkretnego powodu zatrzymania w postaci naruszenia przepisów ruchu drogowego), gdy policjant przeprowadzi kontrolę trzeźwości, a wynik będzie powyżej 0.00 promila, kierowcy będą groziły poważne konsekwencje prawne. Jeszcze poważniejsza sytuacja będzie, gdy pod wpływem alkoholu kierowca spowoduje kolizję lub wypadek. 

Kiedy wypadek a kiedy kolizja?

Kolizja drogowa ma miejsce wtedy, gdy żaden z uczestników zdarzenia drogowego nie doznał obrażeń ciała, lecz nastąpiły straty materialn e- głównie będą to oczywiście uszkodzenia pojazdów mechanicznych. O wypadku drogowym mówimy wtedy, gdy w wyniku zderzenia pojazdów choć jeden uczestnik wypadku doznał obrażeń ciała lub zmarł- śmierć nie musi nastąpić od razu na miejscu wypadku, ale np. później w szpitalu. 

Co istotne, rozróżnienie tych dwóch pojęć jest istotne pod względem odpowiedzialności karnej. Sprawca wypadku przeważnie będzie odpowiadał za przestępstwo wskazane w art. 177 k.k. tj.: §1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W kodeksie karnym brak jest definicji kolizji drogowej. Sprawca takiego zdarzenia drogowego przeważnie będzie odpowiadał z art. 86 §1 kodeksu wykroczeń, który stanowi: Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Kara będzie bardziej restrykcyjna, jeśli sprawca kolizji był nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Podnieść jednak należy, iż w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych, kolizją jest zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne. Natomiast wypadek drogowy to zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą ofiary w ludziach, w tym także u sprawcy tego zdarzenia. Jednak przyjmuje się, że chodzi też o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu i życiu ludzkim. 

Jazda pod wpływem alkoholu - normy stężenia alkoholu we krwi

W sytuacji, w której kierowca prowadzi pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu, popełnia on wykroczenie z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (albo jeżeli w wydychanym powietrzu znajduje się od 0,1 do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). 

Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego (jako pojazd mechaniczny ustawodawca uznaje m.in. samochód, motor, skutek) w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo, o którym mowa w art. 178a § 1 kk. Przez stan nietrzeźwości rozumie się sytuację, w której stężenie alkoholu we krwi kierowcy jest wyższe niż 0,5 promila (albo jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu jest wyższe niż 0,25 mg/l).

Zarzuty za spowodowanie wypadku i kolizji po spożyciu alkoholu

Do zdarzenia drogowego, w którym doszło do doznania obrażeń ciała przez któregoś z uczestników lub ktoś w wyniku zdarzenia poniósł śmierć jest obowiązkowe. Zatem wypadek jest zdarzeniem o wiele bardziej poważnym niż zwykła kolizja drogowa, często może zaistnieć potrzeba zabezpieczenia śladów i dowodów przez organy ścigania. 

Organy ścigania mogą postawić zarzuty z co najmniej kilku przepisów za spowodowanie wypadku, czy kolizji pod wpływem alkoholu. Będzie to każdorazowo zależało od konkretnego stanu faktycznego danej sprawy. I tak, oprócz przepisów wskazanych powyżej (z kodeksu karnego oraz z kodeksu wykroczeń) można też dodatkowo wskazać na przepis art.  174 §1 : Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Co ważne, przepis art. 178 §1 k.k. wskazuje, iż skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, 174 lub 177, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. 

Wskazać też można na przepis art. 178a §1 kodeksu karnego: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

Więcej informacji: https://adwokaci-ks.pl/prawo-karne/kierowanie-samochodem-pod-wplywem-alkoholu-narkotykow/

Kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Analizując cytowane wyżej przepisy można dojść do wniosku, iż kary za jazdę, kolizję, czy wypadek pod wpływem alkoholu są różnorodne. Od kary grzywny do kary pozbawienia wolności. 

W przypadku spowodowania kolizji (a nie wypadku!) pod wpływem alkoholu raczej są małe szanse, by organy ścigania postawiły kierowcy zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Przeważnie w tego typu sprawach prokuratura stawia zarzut zagrożenia bezpieczeństwa lub zarzut prowadzenia pojazdu w nietrzeźwości. Kary to odpowiednio, kara ograniczenia wolności lub grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 2. 

Najbardziej surową z kar otrzyma z pewnością sprawca, który w wyniku spowodowanego przez siebie wypadku spowodował śmierć któregoś z uczestników wypadku lub przyczynił się do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym podlega karze od 2 aż do 12 lat pozbawienia wolności, a nadto sprawca musi liczyć się z koniecznością naprawienia wyrządzonej szkody. 

Kara zawsze będzie wymierzona indywidualnie, według dyrektyw wymiaru kary zawartych w kodeksie karnym, ale to finalnie sąd w postępowaniu sądowym orzeknie o wymierzonej karze, uwzględniając także warunki osobiste sprawcy przestępstwa. W niektórych sytuacjach można też wnosić o warunkowe umorzenie postępowania - doradza adwokat Agata Koschel-Sturzbecher


Data publikacji: 28.10.2022