Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Bezpieczniki to skuteczna ochrona każdego obwodu

Bezpieczniki to skuteczna ochrona każdego obwodu



Bezpieczniki znajdują szerokie zastosowanie w elektronice i elektrotechnice. Zapewniają ochronę przed zbyt dużym natężeniem prądu w obwodzie elektrycznym. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana – obejmuje metalowy drut lub pasek, który topi się w takcie zbyt dużego napięcia lub przerywa się, tworząc obwód otwarty. Raz wykorzystany bezpiecznik musi być wymieniony na nowy, podobnie jak okablowanie.
Jak prezentuje się konstrukcja bezpiecznika?

Ten element pełni ważną funkcję w całym układzie zapewniającym dostęp do energii. Pomimo tego, że jego prawidłowe działanie jest niezbędne do ochrony obwodów i musi być stabilne oraz przewidywalne, to sama konstrukcja nie wskazuje na to, że jest on tak znaczący – jest po prostu niezwykle niepozorna. 

Charakterystyczne cechy architektury bezpiecznika

Bezpieczniki wyróżniają się małymi gabarytami. Standardowy model konstrukcyjny obejmuje 2 metalowe zaślepki, połączone ze sobą metalowym elementem topikowym. Ta część jest zazwyczaj umieszczona w wyizolowanym i niepalnym korpusie, który wykonuje się z materiałów takich, jak szkło lub ceramika. 

Zdarza się, że niektórzy producenci bezpieczników decydują się także na wypełnienie urządzeń piaskiem, co ma wpływać jeszcze lepiej na ich działanie i ochronę całego obwodu. Całość uzupełniają okrągłe okucia lub przywieszki. 

Jak stosowane są bezpieczniki?

Historia bezpieczników sięga początków elektrotechniki. Ze względu na tak długi czas obecności na rynku oraz mnogość rodzajów zastosowań, istnieje wiele rozmaitych odmian tego elementu. Dlatego kluczową kwestią przy wybieraniu bezpiecznika, jest zapoznanie się z wartością znamionową prądu, napięcia, czy zdolnością wyłączania.

Zwarcia, przeciążenia, czy niedopasowane obciążenie całego układu to najczęstsze przyczyny poważnych awarii, które mogą zagrażać nie tylko budynkom i ludziom, ale także środowisku. Dlatego warto stosować bezpieczniki o dobrej jakości. Można je znaleźć na https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki

Bezpieczniki – jakie są rodzaje elementów?

Części zabezpieczające obwód są najczęściej dzielone na następujące kategorie: resetowalne (PTC), samochodowe, do instalacji solarnych  (PV), przemysłowe, średniego i wysokiego napięcia, ultraszybkie – chroniące półprzewodniki, a także miniaturowe. Czym się charakteryzują?

Opis wybranych odmian bezpieczników

W przypadku produktów z grupy PTC bezpieczniki resetują się natychmiast po usunięciu prądu zwarciowego. Sprawia to, że mogą być używane więcej niż jeden raz. Odmiana miniaturowa jest stosowana najczęściej w przypadku płytek drukowanych, a także małych wkładek bezpiecznikowych. Rodzaj przemysłowy wykorzystuje się do ochrony maszyn, okablowania oraz systemów zasilających o napięciu znamionowym co najmniej 250 V. 

Rodzaj samochodowy to grupa bezpieczników stosowanych w systemach odpowiadających za działanie aut osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli, czy wózków widłowych. Ich działanie chroni poszczególne komponenty przed zwarciem lub przeciążeniem. Odmiana PV, nazywana również fotowoltaiczną jest stosowana w przypadku paneli słonecznych.

Jak wybrać odpowiedni bezpiecznik? 

Wybranie właściwego bezpiecznika jest kluczowe w kontekście ochrony obwodów elektrycznych. Dlatego warto wiedzieć, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę i jakich informacji w karcie produktu szukać. Warto również pamiętać o zakupie dodatkowych akcesoriów, które mogą ułatwić montaż lub rozszerzenie funkcji bezpiecznika. 

Pierwszą z nich są zwykłe wymiary, czyli długość na szerokość oraz środek mocowania bezpiecznika. Następną kwestią jest napięcie znamionowe, z jakim poradzi sobie ten element, a także amperaż i szybkość reakcji. Jeżeli osoba szukająca odpowiedniego bezpiecznika nie może się zdecydować, to warto poszukać pomocy u konsultantów wybranego sklepu, na pewno udzielą merytorycznych porad. Trzeba także pamiętać o dodatkowych akcesoriach ochronnych lub rozszerzających działanie tego elementu, na przykład oprawach bezpiecznika, adapterów, czy dodatkowych gniazdek lub ekstraktorów.


Data publikacji: 09.11.2021