Automatyka i Robotyka
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Opis kierunku

Informatyka w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania jest prowadzona od 2002 r. Celem kierunku jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów przygotowanych do pracy zarówno w biznesie czy administracji, ale również w ośrodkach badawczo-rozwojowych. Absolwenci kierunku potrafią sprawnie posługiwać się oprogramowaniem i narzędziami informatycznymi, ale również rozwiązywać problemy i reagować w sytuacjach niekonwencjonalnych.

W czasie studiów można zdobyć praktyczne, międzynarodowe certyfikaty Microsoft i CISCO, uznawane przez pracodawców. Unikalna w skali Wielkopolski jest możliwość udziału w warsztatach grafiki komputerowej prowadzonych przez wykładowców i studentów z Indiana University Purdue University Indianapolis. Najlepszą rekomendacją naszego kierunku są sukcesy studentów w konkursach programistycznych (np. Imagine Cup) oraz uznanie absolwentów na rynku pracy.

 

Program studiów

W programie studiów położono nacisk na powiązanie gruntownej wiedzy teoretycznej z jej wykorzystaniem w praktyce. Wśród informatyków najbardziej cenieni są programiści, specjaliści od baz danych i sieci komputerowych oraz graficy komputerowi. Program studiów ułożony został tak, by sprostać zapotrzebowaniom rynku.

Dobre przygotowanie merytoryczne pozwala naszym absolwentom na dalszy samodzielny rozwój zawodowy. Umożliwia uzupełnianie wiedzy i szybkie dostosowywanie się do zmieniających się technologii teleinformatycznych.

 

Nasze atuty

  • Kompetentna i doświadczona kadra wykładowców, posiadająca wiedzę teoretyczną i praktyczną.
  • Możliwość zdobywania międzynarodowych certyfikatów: Microsoft, CISCO, ECDL.
  • Dobre wyposażenie laboratoriów dydaktycznych.
  • Unikalne w Wielkopolsce warsztaty grafiki komputerowej prowadzone w języku angielskim przez wykładowców i studentów z Indiana University Purdue University Indianapolis.
  • Otwartość na inicjatywy studenckie i wspieranie podejmowanych działań zwłaszcza w ramach studenckiego koła naukowego.
  • Dobre relacje z poznańskimi uczelniami publicznymi w szczególności z Politechniką Poznańską.
  •  

    Mocne strony kierunku

    Mocną stroną kierunku jest zaplecze techniczne. Składa się na nią 7 laboratoriów komputerowych wyposażonych w kilkadziesiąt komputerów. W ramach umowy z firmą Microsoft (program MSDN-AA) studenci i pracownicy dydaktyczni WSKiZ mają możliwość korzystania z oprogramowania firmy Microsoft w różnych wersjach językowych i na różne platformy sprzętowe. W ramach umowy z firmą SPSS Polska (program współpracy ARIADNA) studenci i pracownicy korzystają ze specjalistycznego oprogramowania SPSS.


    W ramach studiów można zdobyć międzynarodowe certyfikaty:

  • Akademii Sieci Komputerowych CISCO, która przygotowuje do międzynarodowego egzaminu CCNA (CISCO Certified Network Associate).
  • Certyfikaty wydawane przez amerykański uniwersytet IUPUI w Indianapolis, w ramach corocznych "Warsztatów grafiki komputerowej".
  • Certyfikat IT Academy Microsoft.
  •  

    Perspektywy zatrudnienia

    Absolwenci WSKiZ znajdują zatrudnienie w bankach i instytucjach finansowych, w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych, w firmach oferujących usługi internetowe, a także w urzędach administracji państwowej.

    Absolwenci mogą pracować między innymi jako: admini­stratorzy sieci lokalnych i rozległych, projektanci i wykonawcy sieci komputerowych, administratorzy systemów IT. Absolwenci są przygotowani do pracy na stanowiskach projektantów i administratorów komercyjnych baz danych, projektantów i programistów zintegrowanych systemów informatycznych korzystających z baz danych, mogą też pracować na stanowiskach analityków baz danych.

     

    Instytut w praktyce

    W ramach działalności Instytutu prężnie działa Koło Naukowe Studentów Informatyki. W ramach Koła aktywne są następujące sekcje:

  • Grupa.NET WSKiZ - zajmująca się programowaniem, w szczególności z wykorzystaniem platformy .NET
  • Sekcja Internetowa Koła Naukowego - zajmująca się głównie technikami programowania opartymi na licencjach Open Source
  • Sekcja Sieci Komputerowych – analizująca sieciowe systemy operacyjne oraz rozwiązująca sprzętowe i programowe problemy sieciowe

    Wymiernym efektem działalności Koła Naukowego jest uczestnictwo jego członków w prestiżowym, międzynarodowym konkursie ImagineCup. W konkursie ImagineCup 2007 drużyna WSKiZ zajęła 3. miejsce w krajowym finale konkursu w kategorii Software Design. W 2008 roku drużyny zakwalifikowały się do ćwierć-finałów, co dało naszej Uczelni 15. miejsce w ramach Listy rankingowej Imagine Cup 2008. W roku 2010 dwie drużyny z naszej uczelni zakwalifikowały się do II etapu.

    W ramach współpracy Koła Naukowego Informatyków z firmą Microsoft organizowane są konferencje IT Acadamic Day. Organizatorami są studenci działający z Grupie .NET WSKiZ, sekcji Koła Studenckiego Informatyków WSKiZ oraz opiekunowie Koła. Głównym celem tych konferencji jest prezentacja najnowszych technologii informatycznych firmy Microsoft.
  •  

    Zasady rekrutacji

    W rekrutacji letniej na rok akademicki 2011/2012 o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń oraz zdana matura.

    Przy przyjęciu kandydata na studia bierze się pod uwagę uzyskanie na świadectwie dojrzałości:

  • w przypadku osób zdających "nową maturę" do 2006 roku włącznie min. 30% pkt na poziomie podstawowym lub 20% pkt na poziomie rozszerzonym
  • w przypadku osób zdających egzamin maturalny na nowych zasadach od 2007 roku min. 30% pkt na poziomie podstawowym lub rozszerzonym z następujących przedmiotów:
    - Wiedza o społeczeństwie lub Historia lub Matematyka lub Geografia dla kandydatów na kierunek "Zarządzanie"
    - Matematyka lub Fizyka i Astronomia lub Chemia lub Informatyka dla kandydatów na kierunek "Zarządzanie i Inżynieria Produkcji"
    - Matematyka lub Fizyka i Astronomia lub Informatyka dla kandydatów na kierunek "Informatyka"

    W trakcie postępowania rekrutacyjnego kandydat składa pisemną deklarację dotyczącą poziomu zaawansowania języka obcego.

    O wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat zostaje powiadomiony listownie.
  •  

    Wymagane dokumenty

    Wybierając się do Biura Rekrutacji zabierz ze sobą:

    - świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej (dot. nowej matury)
    - 3 kolorowe zdjęcia – format jak do dowodu osobistego
    - kwestionariusz – wypełnisz go w Biurze Rekrutacji
    - kserokopia dowodu osobistego
    - kserokopia książeczki wojskowej (mężczyźni) – strona ze zdjęciem i nazwą przynależnego WKU

    Zachęcamy do skorzystania z systemu rekrutacji on-line.

     

    video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

    Wydział Zarządzania PCz
    Poznaj Wydział Zarządzania UŁ - wersja skrócona
    enova365 w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu