Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Galeria Collegium Polonicum (CP) w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Logistyki (WSL) logo
Wydziały/Kierunki I stopnia Jednolite II stopnia
licencjackie inżynierskie magisterskie magisterskie
S Online NSN S Online NSN S Online NSN S Online NSN

Filologia, specjalność: filologia germańska (kierunek wspólny z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.)

         

Prawo (kierunek wspólny z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.)

         

Kulturoznawstwo, specjalność: komunikacja międzykulturowa – w j. niemieckim i angielskim

         

Ochrona Europejskich Dóbr Kultury – w j. niemieckim

         

Legenda:

S - stacjonarne (dzienne), Online - zdalne, NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne , *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku

O Uczelni

Collegium Polonicum jest nową formą współpracy transgranicznej w dziedzinie badań i dydaktyki. Odpowiedzialność za tę placówkę naukową, zgodnie z Umową z 2 października 2002 roku, spoczywa jednocześnie na Rzeczpospolitej Polskiej i Kraju Związkowym Brandenburgii. Collegium Polonicum jest wspólną placówką naukowo-badawczą dwóch partnerskich uniwersytetów:

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz
Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą (UEV).


Inne uniwersytety europejskie mają możliwość uczestniczenia w realizacji programów badawczych i dydaktycznych Collegium Polonicum (CP).

Głównym zadaniem Collegium Polonicum jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami. W kontekście rozrastającej się Europy CP stanie się miejscem naukowych spotkań studentów i wykładowców z całego kontynentu.

Profil Collegium Polonicum jest pochodną kierunków studiów oraz programów badawczych istniejących w UAM w Poznaniu oraz w UEV we Frankfurcie nad Odrą. Oznacza to, że placówka oferuje kierunki studiów pod patronatem jednego lub obydwu uniwersytetów, kierunki studiów podyplomowych oraz zajęcia dydaktyczne będące ofertą uzupełniającą UEV względnie polskich uniwersytetów. W okresie tworzenia CP planuje się w pierwszej kolejności programy dydaktyczne i badawcze w następujących dziedzinach:

  • komparatystyka systemów prawnych i konstytucyjnych Europy Zachodniej i Europy Środkowo-wschodniej,
  • język polski i kultura polska,
  • procesy transformacji w społeczeństwach środkowoeuropejskich,
  • interkulturalne procesy komunikacyjne zachodzące w Europie oraz między Europą Zachodnią a Europą Środkowo-wschodnią,
  • ekonomiczne, prawne, kulturalne i ekologiczne aspekty rozwoju polsko-niemieckiego pogranicza w kontekście rozszerzania się Unii Europejskiej na wschód,
  • historia stosunków polsko-niemieckich,
  • problematyka ochrony środowiska oraz kształtowania krajobrazu w zlewisku Odry.

    Collegium Polonicum przejmie ponadto rolę centrum spotkań, które organizować będzie konferencje, seminaria, wystawy oraz imprezy popularno-naukowe mające również na celu poprawę i umacnianie stosunków polsko-niemieckich. Poza tym będzie ono wychodzić naprzeciw specyficznemu zapotrzebowaniu regionu w zakresie kursów językowych, kursów specjalistycznych i podnoszących kwalifikacje.

    Fragmenty memoriału w sprawie utworzenia Collegium Polonicum (zatwierdzonego dnia 19 kwietnia 1996 przez Komisję Mieszaną Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina ds. Collegium Polonicum).

  •  

    Organizacje studenckie

    Collegium Polonicum to nie tylko nauka i obowiązki, to także wiele okazji, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a sprzyja temu studiowanie na naszej uczelni. Oto miejsca, dzięki którym będziecie mogli interesująco spędzić czas i urozmaicić swoje studenckie życie:

  • Koła Naukowe działające przy kierunkach studiów,
  • Rada Samorządu Studentów Collegium Polonicum,
  • Rada Mieszkańców Osiedla Studenckiego,
  • ELSA Słubice (niezależna międzynarodowa organizacja studentów prawa),
  • Studencka Poradnia Prawa,
  • Chór Akademicki,
  • Duszpasterstwo Akademickie,
  • Ambasador Collegium Polonicum, czyli program mający na celu budowę pozytywnego wizerunku CP przez naszych studentów na targach edukacyjnych oraz wśród uczniów szkół średnich,
  • członkostwo w jednej z ponad 30 organizacji studenckich i stowarzyszeń Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

  •  

    Domy studenckie

    Domy studenckie po polskiej stronie Odry

    Prawo do zamieszkania w domach studenckich znajdujących się na terenie Słubic mają studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza studiujący w Collegium Polonicum w Słubicach oraz studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

    Po polskiej stronie Odry znajduje się 5 domów studenckich: "Iuventa", "Gaudium", "Arcadia", "Sapientia" i "Forum" przy ulicy Piłsudskiego 13, 14, 15 i 16, które tworzą miasteczko akademickie z takimi obiektami jak poczta, sklep spożywczy, fryzjer, kiosk i sklep z artykułami papierniczymi, siłownia oraz boisko do gry w tenisa ziemnego, siatkówkę i koszykówkę.

    Pokoje (tylko 1- i 2-osobowe) w domach studenckich są w pełni umeblowane, studenci dostają również pościel, a sami przywożą jedynie przybory kuchenne.

    Domy studenckie przy ulicy Piłsudskiego

    Osiedle Studenckie przy ul. Piłsudskiego stanowi oddzielony, szybko rozwijający się zespół urbanistyczny.

    Do dyspozycji studentów jest siłownia, miejsce na rowery, około 50 miejsc parkingowych oraz klub studencki.

    "Iuventa" i "Gaudium" dysponują 544 miejscami. "Iuventa" i "Gaudium" mają po 90 pokoi 1-osobowych i 91 2-osobowych. W obu domach znajdują się segmenty mieszkalne 4-, 6-, 8- i 9-osobowe posiadające wspólną kuchnię (wyposażoną w lodówkę i kuchenkę elektryczną) i łazienkę. Każdy pokój posiada gniazdo anteny satelitarnej, a każdy segment telefon z bezpośrednim połączeniem na zewnątrz. W domach studenckich znajduje się również pralnia z pralką automatyczną i suszarką.

    Domy studenckie "Arcadia" i "Sapientia" posiadają najwyższy standard i dysponują 403 miejscami. "Arcadia" ma 243 miejsca (95 pokoi 1-osobowych i 74 2-osobowych). Składa się z od 8- do 14-osobowych jednostek mieszkalnych ze wspólną kuchnią (wyposażoną w dwie lodówki i kuchenkę elektryczną). "Sapientia" ma 160 pokoi 70 1-osobowych i 45 2-osobowych w 5-, 8- i 12- osobowych segmentach ze wspólną kuchnią. W obu domach każdy z pokoi ma własną łazienkę (prysznic i toaleta). Na każdym piętrze znajduje się pralnia wyposażona w pralkę automatyczną i suszarkę.

    Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
    www.dsslubice.pl

     

    Stypendia

    Collegium Polonicum daje możliwość ubiegania się o różne stypendia, dzięki którym łatwiej będzie studiować:

  • stypendia socjalne (przyznawane w przypadku osiągania niskich odchodów w rodzinie),
  • stypendia socjalne dla osób niepełnosprawnych,
  • stypendia rektora dla najlepszych studentów,
  • jednorazowe zapomogi.

    Wnioski o przyznanie któregokolwiek ze stypendiów należy składać w Sekretariacie Spraw Studenckich Collegium Polonicum.

    Formularze wniosków oraz druki załączników (zaświadczeń) można otrzymać w Sekretariacie Spraw Studenckich lub pobrać w formie elektronicznej ze strony internetowej: www.cp.edu.pl

    Jako student masz również możliwość wzięcia kredytu.

    Studenci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia mogą ubiegać się o kredyt studencki!

    Ogólnie informacje o kredytach możesz uzyskać na uczelni, a w wybranym banku otrzymać szczegółowe informacje i wniosek o kredyt.

  •  

    Czas wolny

    Choć oba miasta dzieli nie tylko rzeka, lecz również języki, Słubice i Frankfurt nad Odrą są jednym organizmem. Stwarza to niepowtarzalną szansę obcowania z różnymi kulturami oraz życiem codziennym dwóch państw.
    Zarówno Słubice jak i Frankfurt nad Odrą nieustannie się rozwijają, przez co dają możliwość, by pozostać tutaj na dłużej i rozpocząć swoją karierę zawodową.

    Po zajęciach na uczelni, w klubach studenckich i lokalach możesz spędzić przyjemnie czas i choć na chwilę oderwać się od studenckiej codzienności.

    Oba miasta są również bardzo aktywne kulturalnie. W ramach festiwali takich jak TransVocale, Dni Muzyki nad Odrą czy Musica Autumna, odbywających się po obu stronach Odry, będziesz mógł/-ła posłuchać wyśmienitej muzyki, a swoje pasje artystyczne rozwijać śpiewając w chórze, biorąc udział w warsztatach bądź w corocznych studenckich Spotkaniach Teatralnych UNITHEA. Niezbędne dla każdego studenta doświadczenie zawodowe możesz zdobyć podczas praktyk studenckich czy wypróbować swoich sił w jednej z kilkunastu organizacji pozarządowych.

    Niewątpliwym atutem jest bliskość Berlina, gdzie na pewno znajdziesz atrakcyjną ofertę kulturalną.

    Do zobaczenia w Collegium Polonicum w Słubicach!

     

    Kontakt do uczelni

    69-100 Słubice

    ul. Kościuszki 1

    tel.:

    61 829 6892