Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Galeria Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Wyższa Szkoła Logistyki (WSL) logo

Uczelnie z ludzką twarzą - Akademia Ignatianum w Krakowie

Wywiad z Aleksandrą

Lokalizacja: ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków

Mała uczelnia wielka wiedza, czyli o tym dlaczego warto studiować w Akademii Ignatianum w Krakowie?
 

  • Pani Aleksandro, jest Pani studentką I roku studiów II stopnia na kierunku ‚Pedagogika’ w Akademii Ignatianum w Krakowie. Pierwszy stopień studiów również realizowała Pani na tej uczelni. Dlaczego właśnie to miejsce wybrała Pani na kształtowanie swojej kariery zawodowej? 


  • Akademia Ignatianum w Krakowie jest bez wątpienia niewielką uczelnią zlokalizowaną praktycznie w samym centrum Krakowa. Z tego miejsca tak naprawdę wszędzie jest blisko, czy to na dworzec PKP, czy do Galerii Krakowskiej, czy nawet na Rynek Główny. Dla mnie bardzo dużym atutem było to, że zajęcia, jeśli odbywają się oczywiście w trybie stacjonarnym, to są w jednym budynku. Nie trzeba, zatem biegać w poszukiwaniu sali wykładowej po mieście. Uczelnię tą poleciła mi moja dobra koleżanka. Mówiła, że tworzą ją przede wszystkim studenci, którzy są dla siebie jedną wielką rodziną. Uczelnia, jak już wspomniałam jest niewielka, przez co ludzie mijani na korytarzach po pewnym czasie stają się naszymi znajomymi, którzy bardzo chętnie pomogą w nauce do ciężkiego egzaminu, czy nawet wspólnie wyjdą z nami na kawę w przerwie między zajęciami. Poziom nauczania oferowany przez AIK jest wysoki, większość wykładowców pracuje również na innych, znanych krakowskich uniwersytetach. Wiedza tu zdobyta zdecydowanie nie jest mniejsza niż w innych miejscach.

  • Jaką ścieżkę kształcenia realizuje Pani w ramach tego kierunku? Czy studia te oferują duży wymiar zajęć praktycznych?


  • Obecnie studiuję Pedagogikę na studiach II stopnia. Na studiach licencjackich wybrałam specjalizację - resocjalizacja kreująca, zaś na studiach magisterskich chcę kontynuować obraną wcześniej ścieżkę kształcenia, więc wybrałam resocjalizację z interwencją kryzysową. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz specjalizacji, w zależności od obranego kierunku studiów. Co mogę zagwarantować, nie są to studia nastawione całościowo na przekazywanie wiedzy teoretycznej. Bardzo ważne jest tutaj połączenie teorii z praktyką. Każdy student obowiązkowo odbywa praktyki specjalnościowe, poza tym oprócz wykładów są także ćwiczenia, na których uczymy się jak wykorzystać w praktyce poznane na wykładach zagadnienia. Zajęć praktycznych jest naprawdę dużo, aby jak najlepiej przygotować studentów do pracy w zawodzie.

  • Podczas studiów w AIK istnieje także m.in. możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu szkoleń. Co jeszcze wpływa na jakość kształcenia na tej uczelni?


  • Uczelnia oferuje przede wszystkim wiele bezpłatnych kursów, szkoleń, takich jak np. „Sztuka bycia Asertywnym”. Studenci mogą wziąć również udział w spotkaniach indywidualnych lub grupowych z doradcą zawodowym. Takie spotkanie może okazać się inspiracją i drogą do dalszego osobistego rozwoju. Zainteresowani studenci mogą stać się także częścią projektu „Wartościowy Wolontariat”, dzięki któremu można zdobyć umiejętności dotyczące pozyskiwania funduszy, zarządzania projektami, marketingu, promocji i bezpieczeństwa informacji. Udział w projekcie bez wątpienia wzmocni kompetencje, wartość i konkurencyjność na rynku pracy. Na AIK cyklicznie odbywają się ponadto różne konferencje, także międzynarodowe. Studenci mogę wziąć w nich udział, jako słuchacze lub czynni uczestnicy, wygłaszając swój referat. Jeśli znudzą Wam się studia w Polsce, to bez problemu możecie podróżować po świecie, czyli wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus. Uczelnia oferuje studia w wielu krajach, co daje możliwość poznania innej kultury, wzbogacenia swojej wiedzy o danym kraju oraz poznania nowych znajomych. Taka przygoda na długo pozostaje w pamięci - uwierzcie mi! To co wymieniłam, to tylko niewielka część tego, co oferuje uczelnia… Kandydaci, przyjdźcie i sprawdźcie sami!

  • Jednak nauka to nie wszystko :) W jakie aktywności mogą angażować się studenci po zajęciach? Jakie organizacje działają na uczelni?

  • Na uczelni działa wiele organizacji, dzięki którym wolny czas po zajęciach staje się o wiele ciekawszy. Samorząd Studencki AIK to moim zdaniem jedna z najciekawszych organizacji, ale to dość subiektywne zdanie, gdyż sama jestem Przewodniczącą Samorządu Studenckiego. Razem z innymi studentami wspólnie tworzymy wiele wydarzeń, których celem jest przede wszystkim integracja społeczności akademickiej. Takimi wydarzeniami są min.: coroczny Bal Akademii Ignatianum, Cecyliada- przegląd twórczości studenckiej, imprezy integracyjne w krakowskich klubach, akcje Honorowego Krwiodawstwa, akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych- DKMS oraz wiele innych… Oprócz Samorządu na uczelni funkcjonuje wiele Kół Naukowych, gdzie możemy pogłębiać swoją wiedzę, tworzyć własne projekty, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na AIK działa także WAJ, czyli wspólnota akademicka tworzona przez jezuitów i studentów wszystkich uczelni krakowskich. Można tam bez skrępowania porozmawiać o ważnych sprawach, nauczyć się jak budować mocne przyjaźnie i brać odpowiedzialność za swoje życie i rozwój. Na pewno na AIK nie da się nudzić!

  • Maturzyści właśnie zastanawiają się nad wyborem uczelni. Czym, Pani zdaniem, powinni kierować się przy podejmowaniu tej decyzji?

  • Maturzyści powinni moim zdaniem przede wszystkim wybrać kierunek studiów, który ich interesuje. Nikt przecież nie chce spędzić czasu na robieniu czegoś, czego nie lubi. Każdy kierunek studiów na AIK otwiera nowe możliwości. Warto więc wybrać taki, który jest zgodny z naszymi predyspozycjami i zainteresowaniami, ponieważ tutaj na pewno każdy wybierze coś dla siebie.  Wybierając uczelnie warto też spojrzeć na organizacje działające na niej, gdyż przecież nie samą nauką żyje człowiek. Dla mnie przy wyborze bardzo ważne były też wartości przekazywane przez uczelnie. Istotne jest też moim zdaniem to, aby na uczelni nie pozostawać anonimowym. Na mniejszych uniwersytetach każdy zachowuje swoją tożsamość. Jest po prostu sobą, a nie „numerem albumu”. Drodzy Maturzyści, pamiętajcie, że lokalizacja też jest bardzo ważna - z AIK macie wszędzie blisko. Nie zastanawiajcie się długo, tylko chodźcie do nas!

    Autor zdjęcia: fot. Piotr Szałański

    Inne wywiady

    Wywiad z z mgr Patrycją Marciniak

    Czy warto kontynuować kształcenie na studiach magisterskich na kierunku kosmetologia? Czy Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie to dobre miejsce do studiowania? Jakie umiejętności nabędziesz w czasie kształcenia na studiach II stopnia? Na te...

    Wywiad z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia Pauliną Hińczą

    Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną Hińczą rozmawiamy na temat jej drogi kształcenia i pracy zawodowej. Co daje jej największą satysfakcję? Jakie trudn...

    Wywiad z ks. prof. AKW dr. hab. Piotrem Aszykiem, Rektorem AKW - Collegium Bobolanum w Warszawie

    Od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować w Collegium Bobolanum psychologię. Widać, że uczelnia się rozwija, ale skąd pomysł na akurat ten kierunek? Z zainteresowania rzeczywistością. Widzimy, jak wiele ludzi w Polsce potrzebuje pomo...

    Wywiad z Jackiem Sysakiem

    „… jeden z profesorów, na naszych pierwszych zajęciach zapytał nas, po co tu jesteśmy. Przechodził od jednego rzędu ławek do drugiego. Jako jeden z nielicznych spośród ponad 100 osób odpowiedziałem spontanicznie, że chcę uczyć ludzi. Zatrzymał się i...

    Wywiad z Hilarym

    Hilary jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Czas studiów był dla niego bardzo intensywny. Studiował na trzech kierunkach i równocześnie dwóch uczelniach. Działał jako samorządowiec, a swoje umiejętności praktyczne wzbogacał zagadn...

    Wywiad z prof. WSZiB dr Magdaleną Mazik-Gorzelańczyk

    - Jak długo działa Państwa uczelnia? Ilu ma studentów? WSZiB w Poznaniu to najstarsza prywatna uczelnia w Wielkopolsce, działa nieprzerwanie od 1992 roku. W tym czasie ukończyło ją prawie 40 tysięcy absolwentów. - Ile jest wydziałów / kierunków i...