Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Emigracja zamiast studiówCoraz częściej młodzi ludzie decydują się na stały wyjazd z kraju. Robią to zazwyczaj absolwenci uczelni wyższych, jednak coraz częściej na tak radykalny krok decydują się również ci, którzy nie ukończyli jeszcze studiów. Dlaczego?

Masowa fala emigracji nadal nie ustaje. Powody są cały czas takie same-niskie zarobki, niechętne podejście polskich pracodawców do osób z wyższym wykształceniem, problem ze znalezieniem pracy adekwatnej w stosunku do ukończonego kierunku. To wszystko sprawia, że wolimy żyć poza krajem. Na emigrację decydują się również osoby bez pełnego wykształcenia-obserwując starszych kolegów, którzy po studiach mają problemy ze znalezieniem pracy, wolą nie powtarzać ich błędów.

Pierwszy błąd

Niestety, problem pojawia się dużo wcześniej niż po ukończeniu studiów. Tak naprawdę wiele osób zupełnie nie wie, jaki wybrać kierunek. Uczelnie masowo produkują humanistów, którzy nie są przydatni na rynku pracy. Dodatkowo, w szkołach wyższych bardzo często przekazuje się studentom przestarzałą, niepotrzebną i niedostosowaną do potrzeb pracodawcy wiedzę. Kolejnym problemem jest brak doświadczenia świeżo upieczonych studentów. Do pracy przychodzą oni z ogromną wiedzą teoretyczną, która jednak nie zawsze jest potrzebna.

Problemy polskiej gospodarki

Na emigrację coraz częściej decydują się fachowcy w wielu dziedzinach, a ich brak jest bardzo dotkliwy dla polskiej gospodarki i ogólnego rozwoju kraju. Coraz częściej brakuje nam specjalistów, zwłaszcza tych związanych z naukami ścisłymi. Niestety, nasi eksperci są bardziej doceniani na zachodzie- to tam mogą liczyć na pensje adekwatne do wykonywanej pracy. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej wolą ściągać z zagranicy naszych specjalistów, niż zatrudniać świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych., którym brakuje praktycznych umiejętności. Brak chęci inwestowania w młode talenty to jednak kolejny powód wyjazdów.

Gdzie wyjeżdżamy?

Najwięcej osób decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Popularna jest również Norwegia, Irlandia i Holandia. W każdym z tych krajów żyje około 100 tysięcy Polaków. Według ekspertów, osoby które już wyjechały bądź wyjadą, raczej nie wrócą do kraju.

Jak nam jest na emigracji?

Decydując się na wyjazd zagranicę zazwyczaj liczymy się z ciężką pracą, jaką tam podejmiemy. Bardzo często zdarza się, że osoby z wyższym wykształceniem pracują na niższych stanowiskach. Warto również wziąć pod uwagę różnice kulturowe i mentalne, z jakimi stykają się emigranci. Mimo wszystko, trzeba przyznać, że emigracja nadal się opłaca.

Co dalej?

Problem dotyczy coraz szerszych obszarów gospodarki i staje się zauważalny w co drugiej rodzinie. Każdy z nas ma znajomego, który wyjechał do innego kraju. Potrzebę zmian widzi również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym prowadzone są konsultacje dotyczące ustaw regulujących szkolnictwo wyższe. Zmiany muszą nastąpić- miejmy nadzieję, że już niebawem.
Emigracja to nie do końca najlepsze rozwiązanie. Jej skutki odczuwamy wszyscy, a będzie tylko gorzej. Aby zapobiec całemu procesowi potrzebne są jednak zmiany przeprowadzone na najniższych szczeblach edukacyjnych, od nowa.


Możemy zrobić bardzo wiele, aby nie wyjeżdżać z kraju. Przede wszystkim, wybierzmy przyszłościowy kierunek, którego ukończenie pozwoli nam zdobyć odpowiednią pracę.

Data publikacji: 06.03.2015