Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!



System zniżek proponowany studentom jest bez wątpienia bardzo atrakcyjny – w niemal każdej „branży” studenci mogą liczyć na ceny niższe chociażby o symboliczne kilka procent. Okazuje się, że w wielu przypadkach już kilka procent to całkiem sporo. Warto zatem wykorzystać fakt, że zniżkowe przywileje oferuje zarówno państwo, jak i prywatni przedsiębiorcy.

 

Transport publiczny tańszy o połowę

 

Przy przejazdach pociągami TLK i EIC studenci poniżej 26. roku życia uprawnieni są do 51% ulgi ustawowej na podstawie biletów jednorazowych oraz do 49% ulgi ustawowej na podstawie imiennych biletów miesięcznych. 49% zniżki otrzymają także studenci korzystający z komunikacji autobusowej (zarówno zwykłej, jak i przyspieszonej).

Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to studentom przysługuje równie wysoka ulga – 50%. Dokumentem potwierdzającym status studenta jest legitymacja studencka. Warto pamiętać, aby zawsze mieć ją przy sobie; w przeciwnym razie konduktor lub kontroler biletów mogą zakwestionować prawo do zniżki.

 

Kultura, rozrywka, sport i rekreacja – rabat na wolny czas

 

Drugą grupą zniżek, równie atrakcyjnych, są zniżki udzielane studentom w różnego rodzaju instytucjach kultury. Kino, teatr, muzeum, galeria sztuki – w każdym z tych miejsc ulgowy bilet wstępu student może zakupić taniej. Również wiele księgarni oferuje żakom specjalne rabaty nie tylko na podręczniki akademickie, ale też na pozostały asortyment.

Na zniżki mogą liczyć także studenci wykupujący karnet na basen, siłownię, do klubu fitness lub szkoły tańca. Studencki rabat można uzyskać nawet w salonach fryzjerskich lub solariach. To nie wszystko – w pubach i restauracjach czekają atrakcyjne oferty przygotowane z myślą o studentach.

 

Student za granicą

 

Polska legitymacja studencka nie jest honorowana za granicą. Co zatem zrobić, aby móc skorzystać ze zniżek oferowanych studentom przez zagranicznych przewoźników czy w zagranicznych instytucjach kultury? Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie międzynarodowej karty studenckiej. Dwoma najbardziej popularnymi kartami studenckimi honorowanymi poza granicami Polski są ISIC i EURO26.

ISIC (ang. International Student Identity Card) jest dokumentem objętym patronatem UNESCO, który potwierdza status studenta na całym świecie. Kartę wprowadzono w 1968 roku po to, aby stworzyć dokument identyfikacyjny dla studentów – taki sam bez względu na narodowość – który uznawano by na całym świecie. Każdego roku z legitymacji ISIC korzysta około 5 milionów młodych ludzi, a jej atrakcyjność polega między innymi na tym, że uprawnia do wielu zniżek. Na podstawie legitymacji ISIC studenci uzyskują rabaty podczas podróży, w hotelach, instytucjach kultury, restauracjach i pubach (szczegóły dotyczące zniżek znajdziesz na stronie internetowej www.isic.pl). Co ważne, ISIC mogą wyrobić sobie studenci studiów stacjonarnych oraz podyplomowych (zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych) bez ograniczenia wieku.

Z kolei Europejska Karta Młodzieżowa Euro26 przysługuje, w przeciwieństwie do ISIC, nie tylko studentom, ale – po prostu – młodym Europejczykom (w wieku od 5 do 30 lat). Uznawana jest w 36 krajach i gwarantuje możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych rabatów (ponad 80 tysięcy zniżek w Europie i ponad 6 tysięcy w Polsce). Dodatkową usługą związaną z posiadaniem karty ISIC lub EURO26 jest możliwość wykupienia ubezpieczenia lub, w przypadku EURO26, opieki medycznej.

Szczegóły na stronie: www.euro26.pl.

Nie można zapominać, że ważna legitymacja studencka to podstawa nie tylko ku przyznawaniu zniżek krajowych – bez niej nie można bowiem wyrobić międzynarodowych kart studenckich. Legitymacja potwierdza fakt, że jest się studentem. Chcąc czerpać z tego stanu jakiekolwiek profity, należy być przygotowanym na to, że trzeba się będzie „wylegitymować”.

Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 12.05.2022