Uczelnie, studia I i II stopnia - Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Uczelnie, studia I i II stopnia - Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

System zniżek proponowany studentom jest bez wątpienia bardzo atrakcyjny – w niemal każdej „branży” studenci mogą liczyć na ceny niższe chociażby o symboliczne kilka procent. Okazuje się, że w wielu przypadkach już kilka procent to całkiem sporo. Warto zatem wykorzystać fakt, że zniżkowe przywileje oferuje zarówno państwo, jak i prywatni przedsiębiorcy.

Transport publiczny tańszy o połowęPrzy przejazdach pociągami TLK i EIC studenci poniżej 26. roku życia uprawnieni są do 51% ulgi ustawowej na podstawie biletów jednorazowych oraz do 49% ulgi ustawowej na podstawie imiennych biletów miesięcznych. 49% zniżki otrzymają także studenci korzystający z komunikacji autobusowej (zarówno zwykłej, jak i przyspieszonej). Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to studentom przysługuje równie wysoka ulga – 50%. Dokumentem potwierdzającym status studenta jest legitymacja studencka. Warto pamiętać, aby zawsze mieć ją przy sobie; w przeciwnym razie konduktor lub kontroler biletów mogą zakwestionować prawo do zniżki.

Kultura, rozrywka, sport i rekreacja – rabat na wolny czasDrugą grupą zniżek, równie atrakcyjnych, są zniżki udzielane studentom w różnego rodzaju instytucjach kultury. Kino, teatr, muzeum, galeria sztuki – w każdym z tych miejsc ulgowy bilet wstępu student może zakupić taniej. Również wiele księgarni oferuje żakom specjalne rabaty nie tylko na podręczniki akademickie, ale też na pozostały asortyment. Na zniżki mogą liczyć także studenci wykupujący karnet na basen, siłownię, do klubu fitness lub szkoły tańca. Studencki rabat można uzyskać nawet w salonach fryzjerskich lub solariach. To nie wszystko – w pubach i restauracjach czekają atrakcyjne oferty przygotowane z myślą o studentach.

Student za granicąPolska legitymacja studencka nie jest honorowana za granicą. Co zatem zrobić, aby móc skorzystać ze zniżek oferowanych studentom przez zagranicznych przewoźników czy w zagranicznych instytucjach kultury? Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie międzynarodowej karty studenckiej. Dwoma najbardziej popularnymi kartami studenckimi honorowanymi poza granicami Polski są ISIC i EURO26.

ISIC (ang. International Student Identity Card) jest dokumentem objętym patronatem UNESCO, który potwierdza status studenta na całym świecie. Kartę wprowadzono w 1968 roku po to, aby stworzyć dokument identyfikacyjny dla studentów – taki sam bez względu na narodowość – który uznawano by na całym świecie. Każdego roku z legitymacji ISIC korzysta około 5 milionów młodych ludzi, a jej atrakcyjność polega między innymi na tym, że uprawnia do wielu zniżek.

Na podstawie legitymacji ISIC studenci uzyskują rabaty podczas podróży, w hotelach, instytucjach kultury, restauracjach i pubach (szczegóły dotyczące zniżek znajdziesz na stronie internetowej www.isic.pl). Co ważne, ISIC mogą wyrobić sobie studenci studiów stacjonarnych oraz podyplomowych (zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych) bez ograniczenia wieku.

Z kolei Europejska Karta Młodzieżowa Euro26 przysługuje, w przeciwieństwie do ISIC, nie tylko studentom, ale – po prostu – młodym Europejczykom (w wieku od 5 do 30 lat). Uznawana jest w 36 krajach i gwarantuje możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych rabatów (ponad 80 tysięcy zniżek w Europie i ponad 6 tysięcy w Polsce). Dodatkową usługą związaną z posiadaniem karty ISIC lub EURO26 jest możliwość wykupienia ubezpieczenia lub, w przypadku EURO26, opieki medycznej. Szczegóły na stronie: www.euro26.pl.

Nie można zapominać, że ważna legitymacja studencka to podstawa nie tylko ku przyznawaniu zniżek krajowych – bez niej nie można bowiem wyrobić międzynarodowych kart studenckich. Legitymacja potwierdza fakt, że jest się studentem. Chcąc czerpać z tego stanu jakiekolwiek profity, należy być przygotowanym na to, że trzeba się będzie „wylegitymować”.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 25.03.2013

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach ...

więcej

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku ...

więcej

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na ...

więcej

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy