Uczelnie, studia I i II stopnia - Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Uczelnie, studia I i II stopnia - Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

System zniżek proponowany studentom jest bez wątpienia bardzo atrakcyjny – w niemal każdej „branży” studenci mogą liczyć na ceny niższe chociażby o symboliczne kilka procent. Okazuje się, że w wielu przypadkach już kilka procent to całkiem sporo. Warto zatem wykorzystać fakt, że zniżkowe przywileje oferuje zarówno państwo, jak i prywatni przedsiębiorcy.

Transport publiczny tańszy o połowęPrzy przejazdach pociągami TLK i EIC studenci poniżej 26. roku życia uprawnieni są do 51% ulgi ustawowej na podstawie biletów jednorazowych oraz do 49% ulgi ustawowej na podstawie imiennych biletów miesięcznych. 49% zniżki otrzymają także studenci korzystający z komunikacji autobusowej (zarówno zwykłej, jak i przyspieszonej). Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to studentom przysługuje równie wysoka ulga – 50%. Dokumentem potwierdzającym status studenta jest legitymacja studencka. Warto pamiętać, aby zawsze mieć ją przy sobie; w przeciwnym razie konduktor lub kontroler biletów mogą zakwestionować prawo do zniżki.

Kultura, rozrywka, sport i rekreacja – rabat na wolny czasDrugą grupą zniżek, równie atrakcyjnych, są zniżki udzielane studentom w różnego rodzaju instytucjach kultury. Kino, teatr, muzeum, galeria sztuki – w każdym z tych miejsc ulgowy bilet wstępu student może zakupić taniej. Również wiele księgarni oferuje żakom specjalne rabaty nie tylko na podręczniki akademickie, ale też na pozostały asortyment. Na zniżki mogą liczyć także studenci wykupujący karnet na basen, siłownię, do klubu fitness lub szkoły tańca. Studencki rabat można uzyskać nawet w salonach fryzjerskich lub solariach. To nie wszystko – w pubach i restauracjach czekają atrakcyjne oferty przygotowane z myślą o studentach.

Student za granicąPolska legitymacja studencka nie jest honorowana za granicą. Co zatem zrobić, aby móc skorzystać ze zniżek oferowanych studentom przez zagranicznych przewoźników czy w zagranicznych instytucjach kultury? Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie międzynarodowej karty studenckiej. Dwoma najbardziej popularnymi kartami studenckimi honorowanymi poza granicami Polski są ISIC i EURO26.

ISIC (ang. International Student Identity Card) jest dokumentem objętym patronatem UNESCO, który potwierdza status studenta na całym świecie. Kartę wprowadzono w 1968 roku po to, aby stworzyć dokument identyfikacyjny dla studentów – taki sam bez względu na narodowość – który uznawano by na całym świecie. Każdego roku z legitymacji ISIC korzysta około 5 milionów młodych ludzi, a jej atrakcyjność polega między innymi na tym, że uprawnia do wielu zniżek.

Na podstawie legitymacji ISIC studenci uzyskują rabaty podczas podróży, w hotelach, instytucjach kultury, restauracjach i pubach (szczegóły dotyczące zniżek znajdziesz na stronie internetowej www.isic.pl). Co ważne, ISIC mogą wyrobić sobie studenci studiów stacjonarnych oraz podyplomowych (zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych) bez ograniczenia wieku.

Z kolei Europejska Karta Młodzieżowa Euro26 przysługuje, w przeciwieństwie do ISIC, nie tylko studentom, ale – po prostu – młodym Europejczykom (w wieku od 5 do 30 lat). Uznawana jest w 36 krajach i gwarantuje możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych rabatów (ponad 80 tysięcy zniżek w Europie i ponad 6 tysięcy w Polsce). Dodatkową usługą związaną z posiadaniem karty ISIC lub EURO26 jest możliwość wykupienia ubezpieczenia lub, w przypadku EURO26, opieki medycznej. Szczegóły na stronie: www.euro26.pl.

Nie można zapominać, że ważna legitymacja studencka to podstawa nie tylko ku przyznawaniu zniżek krajowych – bez niej nie można bowiem wyrobić międzynarodowych kart studenckich. Legitymacja potwierdza fakt, że jest się studentem. Chcąc czerpać z tego stanu jakiekolwiek profity, należy być przygotowanym na to, że trzeba się będzie „wylegitymować”.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 25.03.2013

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa

Nowoczesne technologie traktujesz jak narzędzie pracy twórczej? Nie brak Ci kreatywności? Studia na grafice komputerowej to doskonała propozycja dla osób z wyobraźnią. Dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest ...

więcej

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym ...

więcej

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy