Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Nowoczesne formy edukacji

Nowoczesne formy edukacji



Postęp technologiczny obejmuje wszystkie dziedziny życia człowieka, także edukację. Z każdym rokiem dydaktycy starają się opracowywać coraz to nowsze i lepsze systemy nauczania. Wszystko po to, aby dostęp do nauki był łatwiejszy i taki sam dla wszystkich. Jakie są najpopularniejsze nowoczesne formy edukacji?

E-learning

Pierwsze próby nauki z wykorzystaniem e-learningu miały miejsce już w latach 70. ubiegłego wieku, ale ten sposób stał się naprawdę popularny dopiero niedawno. Wszystko za sprawą dostępu do internetu – jego upowszechnienie dało możliwość korzystania z tej formy edukacji praktycznie każdemu. Na czym polega e-learning? To nauka na odległość, wykorzystująca najczęściej internetowe platformy edukacyjne, które stanowią bazę materiałową dla uczniów. Przekazywanie wiedzy odbywa się za pośrednictwem technik informatycznych, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz dostępu do internetu. Zaletą tej formy edukacji jest niska cena, która często jest głównym czynnikiem mającym wpływ na decyzję. Osobisty kontakt pomiędzy wykładowcą a studentem nie jest konieczny, gdyż wszystko, czego potrzeba do nauki znajduje się na platformie. Ponadto uczelnie proponują różne programy e-learningowe – np. część zajęć realizowana jest internetowo, a część stacjonarnie lub w całości online (oba te rozwiązania oferują m.in. studia online w ZPSB), dzięki czemu można dopasować formę nauki do własnych wymagań.

Edukacyjny wirtualny spacer

Nowe technologie pozwalają na odwiedzenie nowych miejsc bez konieczności jechania do nich. Edukacyjny wirtualny spacer polega na wybraniu się za pośrednictwem internetu do wnętrza obiektów, muzeów i innych budowli, o których na co dzień uczy się w szkole. Daje to możliwość odwiedzenia miejsc, do których z różnych powodów niemożliwa byłaby wycieczka. Jakie są zalety tej formy edukacji? Z pewnością jej interaktywność i fakt, że bez wychodzenia z sali lekcyjnej można odwiedzić praktycznie każde wybrane miejsce. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać poprzez zastosowanie gogli VR – wirtualny spacer z ich pomocą pozwoli przenieść się uczniom w konkretne miejsce i zobaczyć je z bliska.

Gry komputerowe

O grach komputerowych napisano i powiedziano już wiele, ale na pewno trzeba docenić ich wpływ na edukację. Te same mechanizmy wychowują pokolenia od wielu lat, dostarczając nie tylko wiedzy, ale również przydatnych umiejętności. Producenci gier wykorzystują więc ich potencjał do tworzenia specjalnych symulatorów i innych typów gier, które najlepiej odnajdują się na sali lekcyjnej. Stymulują one procesy poznawcze i umysłowe oraz wspierają tradycyjne formy nauczania. Warto więc pokazywać uczniom te „dobre” gry, które niosą za sobą ogromną wartość edukacyjną.


Data publikacji: 30.07.2018