Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak zostać architektem?

Jak zostać architektem?



Architekt to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy i osoby posiadające takie wykształcenie raczej nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu architekta to długa i żmudna droga edukacji, pełna wyrzeczeń. Osoby które naprawdę są zdeterminowane aby zostać architektem, na pewno zainteresują się tym, w jaki sposób mogą uzyskać swój wymarzony zawód.

Edukacja architekta

Wiele osób pyta – jak zostać architektem? Droga do uzyskania tytułu jest długa, dlatego wymaga odpowiednich predyspozycji i wytrwałości. Najważniejsze jest oczywiście uzyskanie odpowiedniego wykształcenia, mianowicie konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku architektura. Takie studia oferują głównie politechniki w wielu polskich miastach, jednak kryteria naboru są dość rygorystyczne – wymagana jest dobrze zdana matura na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka, a ponadto wiele uczelni organizuje dodatkowe egzaminy z rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej. Od całościowych wyników zależy, czy kandydat dostanie się na studia – chętnych na jedno miejsce jest jednak naprawdę wielu. Jeśli nawet dostaniemy się na wymarzony kierunek, należy jeszcze zdawać co semestr trudne egzaminy, wykazywać się zdolnościami plastycznymi i uzdolnieniem do przedmiotów ścisłych. Tak naprawdę sporo kandydatów odpada na I lub II semestrze, ponieważ studia okazują się naprawdę ciężkie. Pamiętajmy jednak, że samo ukończenie studiów nie daje jeszcze uprawnień zawodowych!

Po studiach 3-letnia praktyka

Wraz z dyplomem ukończenia studiów na kierunku architektura, przed absolwentem otwiera się dalsza droga edukacji zawodowej – należy odbyć 3-letnią praktykę zawodową, która jest potwierdzona w specjalnym dzienniku praktyk, wydawanym przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. 1 rok należy odbyć na praktyce na budowie, kolejne 2 w pracowni architektonicznej, na przykład MG Projekt. Po odbyciu praktyki, architekt może przystępować do egzaminu, którego pozytywny wynik będzie oznaczał uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu architekta. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej – obejmuje znajomość zagadnień prawa budowlanego, warunków technicznych czy wiedzy czysto zawodowej, dlatego tematyka jest bardzo szeroka. Dopiero po zdaniu egzaminu, architekt może wykonywać swój zawód zgodnie z prawem, natomiast jeśli chce prowadzić prywatną praktykę i wykonywać funkcje techniczne w budownictwie, musi zapisać się do izby architektów właściwej dla jego miejsca zamieszkania i każdego miesiąca opłacać składkę członkowską, wynoszącą 65 złotych.

Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły architekt?

Wiele osób myśli, że warto byłoby zostać architektem, aby zarabiać duże pieniądze. Takie osoby odpadają jednak ze studiów bardzo szybko, ponieważ do wykonywania zawodu architekta potrzebne są określone umiejętności, których nie posiada każdy z nas. Na pewno liczy się nie tylko uzdolnienie do przedmiotów ścisłych, ale również umiejętności plastyczne i posiadanie wyobraźni przestrzennej. Konieczne jest również żmudne studiowanie teorii i nauka dotycząca materiałów technicznych, przepisów prawa czy obowiązujących norm budowlanych. Jeśli kogoś to nie interesuje, ciężko będzie mu opanować tak rozległą wiedzę. Architekt musi być osobą, która wybrała zawód w związku z pasją lub zainteresowaniami, inaczej nie będzie czerpać ze swojej pracy przyjemności i na pewno nigdy nie będzie dobrym architektem. Na pewno warto brać pod uwagę te aspekty, wybierając zawód, ponieważ architekt to posada dobrze płatna, jednak wymagająca wielu wyrzeczeń. Same studia nie kończą okresu edukacji, która trwa jeszcze minimum 3 lata po uzyskaniu dyplomu wyższej uczelni.

Ile zarabia architekt?

Z całą pewnością do zostania architektem zachęcają zarobki w tym zawodzie. Zarobki kształtują się na poziomie 5-7 tysięcy miesięcznie, a doświadczeni architekci mający poważanie i renomę, są w stanie zarobić dużo więcej. Początkujący, dopiero zaczynający karierę architekci mogą liczyć na 3400-4700 złotych na rękę, co w obecnych realiach wcale nie wygląda najgorzej, szczególnie że zarabiają tyle jeszcze wtedy, gdy są na praktyce lub gdy dopiero co rozpoczynają pracę zawodową. Same studia, kursy czy dodatkowe lekcje rysunku mogą jednak sporo kosztować – warto brać pod uwagę to, że aby zostać architektem, na studiach będzie trzeba sporo wydać. Wielu studentów musi więc nie tylko dorabiać na studiach, ale także korzystać z pomocy rodziny. Tak naprawdę więc wydaje się, że zarobki architekta mimo iż wcale nie są niskie, wynoszą w Polsce nieco zbyt mało, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wszystkich inwestycji w naukę, a także czas jaki trzeba poświęcić, aby uzyskać uprawnienia zawodowe. Oczywiście osoby z prawdziwą pasją i zdeterminowane do zostania architektem, wydatki i zapowiedź ciężkiej pracy wcale nie zniechęcają w dążeniu do uzyskania upragnionego zawodu.


Data publikacji: 12.07.2018