Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?



Wielu młodych ludzi, kończąc szkołę średnią, nie wie, co dalej zrobić ze swoją edukacją i przyszłą karierą. Dla wielu z nich naturalnym wyborem jest kontynuowanie nauki na uczelni wyższej, jednak nie zawsze mają oni sprecyzowane preferencje co do kierunku dalszego kształcenia. Czy warto iść na studia?

Ukończenie studiów ma sporo plusów i w niektórych dziedzinach jest jedyną drogą, by w przyszłości móc wykonywać wymarzony zawód. Jakie inne zalety ma studiowanie?

1. Masz szansę wiele się nauczyć

Godziny zajęć i przeczytane tysiące stron podręczników dają ogromny zastrzyk wiedzy. Jeżeli tylko będziemy chcieli ją przyswoić, możemy znacząco poszerzyć zakres posiadanych informacji. Może Ci się to przydać zarówno w Twojej karierze zawodowej, jak i w rozmowach towarzyskich, gdy będziesz mógł zaimponować rozmówcy swoją wiedzą. 

2. Poznasz nowych ludzi i zbudujesz sieć przydatnych kontaktów

Uczelnia jest miejscem, w którym przebywa mnóstwo osób, o bardzo różnych charakterach czy zainteresowaniach. Pozwala to poznać wiele nowych, ciekawych osób. Nie bez znaczenia są popularne, studenckie imprezy, podczas których również poznasz nowych ludzi. Pozwoli Ci to nawiązać przyjaźnie na wiele lat. Liczne studenckie znajomości mogą okazać się pomocne nie tylko, gdy będziesz potrzebował pożyczyć od kogoś notatki. Na studiach zaczynasz budować swoją sieć kontaktów, nie tylko ze studentami, lecz niejednokrotnie również z wykładowcami, co może okazać się przydatne już po zakończeniu studiów, gdy będziesz rozwijać swoja karierę zawodową.

3. Popracujesz nad swoim charakterem

Studiując musimy być wielozadaniowi i dobrze zorganizowani. Szczególnie jeżeli dodatkowo pracujemy, dobra organizacja czasu musi być naszą mocną stroną. Nauczysz się również współpracować z innymi ludźmi a żmudne przygotowania do sesji prawdopodobnie nauczą Cię wytrwałości.

 

Mimo wielu zalet, studiowanie ma również wady i nie dla każdego specjalisty jest najlepszym sposobem na rozwój.

1. Na studiach nie nauczysz się pracy od strony praktycznej

Studia na uczelni wyższej przygotowują do pracy od strony teoretycznej. Podczas wykładów przyswajamy bardzo dużo informacji, które tylko po części mogą nam się przydać w karierze zawodowej. Niestety zdarza się, że wiedza teoretyczna nie odpowiada aktualnym realiom rynku pracy. Ponadto często program studiów na danym kierunku jest bardzo szeroki i obejmuje różne zagadnienia powierzchownie, nie wchodząc w przydatne szczegóły. Dlatego tez można znaleźć specjalności, jak na przykład grafika komputerowa, gdzie prawdopodobnie większe znaczenie dla rozwoju kariery będzie miało rozbudowane portfolio i liczne realizację dla klientów, niż zdobyte wykształcenie akademickie. 

2. Studiując dziennie będziesz miał niewiele czasu na pracę w zawodzie

Podstawą rozwoju zawodowego, poza wiedzą teoretyczną, są zdobyte umiejętności praktyczne. Jest to coś, czego nie można nauczyć się na uczelni. Jeżeli wybierzesz studia dzienne, najprawdopodobniej ciężko będzie Ci znaleźć pracę, w której będziesz mógł się rozwijać, a którą jednocześnie bezproblemowo pogodzisz z zajęciami na uczelni.

3. Duże koszty

Bez względu na to, czy wybierzesz studia dzienne czy w trybie zaocznym, będziesz musiał liczyć się z kosztami. Nauka w trybie dziennym na wymarzonym kierunku często wiąże się z koniecznością przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się wybrana przez Ciebie uczelnia. Jeżeli chcesz studiować zaocznie, musisz płacić czesne w wysokości nawet kilku tysięcy złotych za semestr. Dla wielu osób może być to zbyt duże zobowiązanie finansowe.

 

Zatem czy warto iść na studia? W większości przypadków warto, chociażby aby rozwinąć swoje horyzonty, poznać nowych ludzi i zbudować sieć kontaktów. Jednak jeżeli Twój wymarzony zawód nie wymaga wykształcenia akademickiego, a Twoje potencjalne zatrudnienie w większym stopniu zależne jest od posiadania konkretnych umiejętności, może lepiej pomyśl o stażu lub kursach, na których je zdobędziesz. Takie kursy również mogą być kosztowne, jednak zwykle są to jednorazowe opłaty. Pomocne w ich finansowaniu mogą być pożyczki online. Wzięcie pożyczki online jest łatwe a rozłożenie jej na raty, dostępne w wielu instytucjach, pozwoli Ci wygodnie spłacić zobowiązanie. Należy jednak pamiętać, że każde zobowiązania musimy oddać, bez względu czy to kredyty w banku, czy pozabankowe pożyczki online.


Data publikacji: 24.04.2018