Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

7 porad, które ułatwią ci znalezienie pierwszej pracy

7 porad, które ułatwią ci znalezienie pierwszej pracy



Wielu młodych ludzi z pesymizmem podchodzi do szukania pracy. Pojawiające się w ogłoszeniach informacje: minimum dwuletnie doświadczenie w branży, poszukujemy młodych energicznych osób z co najmniej rocznym stażem pracy, nie napawają optymizmem tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej. Ty też szukasz pracy, w której mógłbyś rozpocząć swoją karierę? Poznaj 7 wskazówek, które ci w tym pomogą!

Sprecyzuj swój cel zawodowy

Jednym z największych problemów osób bez doświadczenia zawodowego jest to, że nie do końca wiedzą, czym tak naprawdę chciałyby zajmować się w przyszłości. Na obranie celu zawodowego składa się wiele czynników, a niekiedy etap ten rozpoczyna się już w szkole średniej (m.in. poprzez wybranie pomiędzy liceum a technikum). Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy, trzeba już podjąć tę decyzję – taki zabieg zdecydowanie zawęzi poszukiwania i pozwoli ustalić, od czego w danej branży można zacząć. A co w przypadku, gdy wciąż nie wiesz jak pokierować swoją przyszłą karierą? Pomocna może okazać się wizyta u doradcy zawodowego (w niektórych szkołach pojawiają się tego typu specjaliści) lub w agencji doradztwa zawodowego. Profesjonalni rekruterzy na podstawie umiejętności, wykształcenia i innych predyspozycji pomogą ci ustalić, w jakim zawodzie mógłbyś się odnaleźć.

Nie zapominaj o targach pracy

Wiele osób ogranicza poszukiwania pracy tylko do przeglądania popularnych wyszukiwarek oraz grup w mediach społecznościowych. Nie da się ukryć, w dzisiejszych czasach to właśnie w tych miejscach najłatwiej jest znaleźć interesującą ofertę. Nie można jednak zapominać o alternatywnych źródłach, czyli targach pracy. W takich miejscach bardzo często pojawiają się pracodawcy, którzy poszukują do swoich zespołów młodych ludzi, a więc nie wymagają dużego doświadczenia zawodowego. Świetnym sposobem w przypadku studentów jest również wizyta w akademickim biurze karier.

Korzystaj z praktyk i staży

Niewielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych czy studentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odbycie praktyk. Kilka tygodni w wybranym miejscu to szansa na weryfikację wiedzy, nabycie nowych umiejętności, ale przede wszystkim na sprawdzenie, czy zakres obowiązków odpowiada naszym wymaganiom. W przypadku studentów dobrym rozwiązaniem będą również płatne staże. Organizują je zazwyczaj duże firmy takie jak http://bridgestone-stargard.pl/kontakt. Dlaczego warto z nich skorzystać? To cenny punkt w CV, ale także możliwość zdobycia pierwszych kontaktów zawodowych i poznania branży oraz wyćwiczenia takich umiejętności jak praca w zespole i organizacja własnego czasu.

Obserwuj sytuację na rynku pracy

W przypadku osób z niesprecyzowanym celem zawodowym niezwykle pomocne może okazać się śledzenie informacji z rynku pracy. W ten sposób można dowiedzieć się, jakie są potrzeby pracodawców. Przykładowo: według Barometru Zawodów na 2019 rok rynek jest przesycony ekonomistami, za to istnieje duży deficyt pielęgniarek, programistów czy osób zajmujących się zawodowo opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Z kolei dla tych, którzy już wiedzą, co chcą w życiu robić, obserwacja sytuacji może okazać się pomocna w uzyskaniu odpowiedzi na pytania takie jak:

  • w których sektorach osoby z fachem takim jak mój mogą znaleźć zatrudnienie,
  • jakie wymagania należy spełnić, by móc pracować na konkretnym stanowisku.

Pamiętaj o CV

CV to dokument, który ma dużą moc – to on wpływa na pierwsze wrażenie pracodawcy. Bez względu na to, czy chodzi o poszukiwania pierwszej, czy kolejnej pracy – powinien być on dopracowany. Co musi się w nim znaleźć?

  • Dane kontaktowe.
  • Informacje dotyczące umiejętności.
  • Informacje o doświadczeniu zawodowym i wykształceniu.
  • Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Warto mieć na uwadze, że na rekrutacjach pojawia się wiele CV, dlatego trzeba zadbać o to, by nasze się wyróżniało. Ważna jest poprawność gramatyczna oraz forma. Ten dokument musi być przejrzysty i czytelny.

Angażuj się w działalność uczniowską lub studencką

Odwieczny dylemat – jak mam znaleźć pracę, skoro w moim CV rubryka doświadczenie zawodowe świeci pustkami – można łatwo rozwiązać. Dla pracodawców informacja, że pomimo braku pracy zarobkowej aktywnie uczestniczyłeś w życiu szkoły czy uczelni, jest ważna. Działalność w samorządzie uczniowskim czy w kołach zainteresowań świadczy o ciekawości świata, odpowiedzialności oraz umiejętnościach organizatorskich. Równie cenne będzie zaangażowanie w wolontariat czy udział w wymianach międzynarodowych.

Pomyśl o pracy dorywczej

W zdobyciu pierwszej pełnoetatowej pracy może pomóc… praca dorywcza! Zastanawiasz się, co robić w wakacje? A może masz wolne weekendy? Wykorzystanie wolnego czasu może pomóc nie tylko w zbieraniu oszczędności. To sposób na pokazanie swojej pracowitość i zdobycie doświadczenia zawodowego. Młode osoby mogą liczyć na znalezienie pracy dorywczej:

  • w magazynach i na produkcji,
  • w gastronomii,
  • w obsłudze klienta, np. w centrach handlowych,
  • w sadownictwie i rolnictwie (zwłaszcza na sezon za granicą).

Data publikacji: 26.03.2019