Wywiad z absolwentem Uniwersytetu Kalifornijskiego (University of California, Berkeley)

Michał Pajdak

Lokalizacja: Berkeley, Kalifornia, Stany Zjednoczone

  • Nazwa uczelni: University of California, Berkley

  • Wydział: Business/Commerce, General, Postdoc/Executive

  • Pozycja uczelni w rankingu: 5 miejsce

1.Dlaczego wybrał Pan ten kierunek i uczelnię?

W 2012 roku zakwalifikowałem się do programu Top 500 Innovators - czego efektem był program stażowo-szkoleniowym na najlepszych uczelniach świata z rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities) takich jak Stanford University, University of California, Harvard itp. W moim przypadku wybór padł na University of California Berkeley, Center for Executive Education (CEE), Haas School of Business Studia ukierunkowane był na komercjalizację. Dodatkowo miałem okazję odbyć 23 staże i wizyty w firmach współpracujących z uczelnią (takich jak NASA, HP, Youtube, Google).

2.Jak się Panu studiowało, czy było dużo nauki, jakie przedmioty były najtrudniejsze dla Pana ?

Studiuje się praktycznie 24 h / 7 dni w tygodniu. Oprócz zajęć istnieje możliwość uczestniczenia każdego dnia w dziesiątkach dodatkowych zajęć, kursów, spotkań i konferencji. Na miejscu dostępna jest biblioteka z najnowszymi książkami branżowymi, siłownia, basen olimpijski. Na terenie campusu znajduje się stadion o pojemności 63 tysięcy widzów. Są też organizacje studenckie i kilka pubów. W trakcie studiów niestety nie ma czasu na większe imprezowanie.

3.Jak Pan ocenia kadrę akademicką uczelni, czy ma Pan swojego ulubionego wykładowcę ?

Każdy wykładowca ma ogromny wpływ na studenta. Każdy z nich ma dorobek światowy. Największy wpływ na mnie miał twórca Open Innovation - Henry Chesbrough https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Chesbrough Olivier Williamson, laureat Nobla za „analizę właściwych sposobów organizacji transakcji, uwzględniającą w szczególności problem wyznaczania granic przedsiębiorstwa”.https://pl.wikipedia.org/wiki/Oliver_Williamson Duży wpływ miał na mnie Andrew Isaacs, wykładowca innowacji i Director, New Management of Technology Program Najmilej oceniam rozmowę z noblistą Saul Perlmutteremhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Saul_Perlmutter Noblista w dziedzinie fizyki za odkrycia dotyczące rozszerzania się Wszechświata.

4.Czy nie żałuje Pan wyboru kierunku czy dzisiaj wybrał by Pan ten sam kierunek?

Nie, kierunek bardzo wspiera to co obecnie robię.

5.Czy pracował Pan na studiach ?

Nie, podczas studiów nie ma możliwości podjęcia pracy (oprócz praktyk i stażów). Ograniczeniem jest np. typ wizy. Jest to w zasadzie ekonomicznie nieopłacalne.

6.Czy podjął Pan pracę zgodnie z kierunkiem studiów?

Tak, po powrocie pełniłem funkcję Dyrektora ds. Rozwoju w międzynordowej spółce technologicznej. A także współtworzyłem aplikację BLIX - trzecią po allegro i olx największą polską aplikację w kategorii zakupy.


7.Co by Pan chciała robić w przyszłości. Czy ma Pan to już sprecyzowane ?

Obecnie koncentruję się na wspieraniu przedsiębiorców, startupów, a także na edukacji wyższej.

8.Z jakimi kosztami trzeba się liczyć podczas studiowania?

W moim przypadku - nie płaciłem za edukację, wyżywienie i mieszkanie i koszty medyczne. Bezpieczny poziom budżetu na rok studiowania wynosi około 50 000 USD. Z czego około 14 000 należy zapłacić uczelni, mieszkanie to koszt 17 000, książki 600, osobiste koszty 3000, transport 3000. Do tego dochodzą koszty ubezpieczenie medycznego 5000. Więcej informacji aktualnych znajduje się na https://financialaid.berkeley.edu/cost-attendance

9.Jak wyglądała rekrutacja? Na ile trudno było się dostać na studia?

W moim przypadku rekrutacja i testy językowe odbywały się w Polsce. Odpowiedzialne za to było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które było sponsorem programu.

10.Jak ocenia Pan środowisko studenckie?

To fantastyczne doświadczenie ze względu na bezpośredni kontakt z osobami. Możliwość rozmowy i współpracy. Większość z nich to osoby z Azji. Na miejscu dostępne są praktycznie wszystkie najważniejsze kuchnie świata. Ceny lunchów są porównywalne do cen w Polsce. Można doświadczać kultur. Samo Berkeley przypomina bardziej Europę niż Stany Zjednoczone. Uczelnia jest znana z licznych protestów i walk o wolność jednostki. W praktyce jest oazą Partii Demokratycznej. Należy pamiętać, że znajduje się w Kalifornii, w bliskim pobliżu Doliny Krzemowej i jest uczelnią publiczną.

11.Opierając się na własnym doświadczeniu zawodowym i edukacyjnym, jaki jest według Pana zawód przyszłości i dlaczego?

Ponieważ na potęgę digitalizujemy świat dookoła nas, zbieramy potężne ilości danych. Liczba źródeł zmienia się dramatycznie. Zawodem przyszłości będzie ktoś w rodzaju obecnego data scientista. Osoba ta będzie wyposażona w narzędzia do analizy danych, a także głębokie pokłady empatii. Taka osoba z łatwością będzie umiała generować nowe startupy, nowe rozwiązania na bazie analizowanych danych.


logo youtube

Filmy - University of California, Berkley

A Day in the Life: UC Berkeley Student

W tym materiale studentka UC Berkeley Erica opowiada o swojej uczelni oraz kierunku, jakim jest anglistyka. Oprócz nauki zajmuje się również prowadzeniem studenckiej gazetki, której jest redaktorką. Dziewczyna oprowadza nas po kampusie, pokazuje miejsca takie jak biblioteka czy bydynek wydziału dziennikarstwa. Charakteryzuje krótko swój kierunek, mówi dlaczego się na niego zdecydowała oraz wymienia przedmioty, na które uczęszcza. Dzieli się również swoją opinią na temat profesorów i ich podejścia do uczniów. Na koniec zostaje poproszona o udzielenie paru rad dla przyszłych studentów. Według niej nie należy się bać pierwszego roku studiów oraz martwić się statystykami związanymi z rekrutacją na uczelnię. Studentka wierzy, że najważniejsze jest odpowiednie podejście i pasja.


Big Questions Ep. 13: UC Berkeley (Freshman Move-In Day Edition)

W filmiku studenci pierwszego roku na Berkeley odpowiadają na pytania związane z ich wyborem uczelni i oczekiwaniami wobec niej. Wielu z nich zdecydowało się na studiowanie w tym miejscu ze względu na wysoki poziom edukacji. Dużym magnesem na nowych studentów okazuje się również panująca tam atmosfera oraz kalifornijska pogoda. Każdy z nich jest podekscytowany możliwością uczenia się na tym uniwersytecie. Jak twierdzą, gwarantuje on szerokie perspektywy na przyszłość. Na koniec studenci opowiadają o tematach swoich esejów, które pozbawiły im dostać się na studia do Berkeley.


10 Things I Wish I Knew Before Going to UC Berkeley | COLLEGE ADVICE

W swoim filmie studentka Megan opowiada o swoich doświadczeniach w UC Berkeley i zwraca uwagę na równe kwestie, które powinni wziąć pod uwagę przyszli studenci tego uniwersytetu. Dziewczyna wymienia 5 wad i 5 zalet studiowania na tej uczelni. Wśród wad wymienia takie czynniki jak mało bezpieczna okolica, trudności ze znalezieniem mieszkania lub pokoju niedaleko kampusu czy duży stopień rywalizacji uczniowskiej, który prowadzi do tzw. „wyścigu szczurów”. Mimo to bycie studentem Berkeley ma też swoje zalety. Megan zachwala przede wszystkim profesorów, ich podejście do ucznia, wyrozumiałość i zaangażowanie oraz wysokie kompetencje. Wśród pozytywów wymianie także prestiż związany z uczelnią i wysoki poziom nauczania. Więcej szczegółów w filmiku.


Inne wywiady

Ewa Urbaniec

Cornell University

Lokalizacja: Ithaca, Nowy Jork 14850, Stany Zjednoczone

Pozycja uczelni w rankingu: 12 miejsce

1. Dlaczego wybrała Pani ten kierunek i Cornell University? ( Opinia rodziców/ znajomych/ przypadek itd.) Podczas kontraktu w Egipcie, kiedy pracowałam jako Sales&Marketing Manager of Soho Square, pojawiła się możliwość uzupełnienia wiedzy z za...

Anna Gawlicka

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Lokalizacja: 75005 Paris, France

Pozycja uczelni w rankingu: 36 miejsce

1. Dlaczego wybrała Pani ten kierunek i uczelnię? Gdy miałam 12 lat, w nagrodę za wygrany konkurs recytatorski poezji i prozy francuskiej, po raz pierwszy pojechałam do Paryża. Zabrzmi to może banalnie, ale gdy zobaczyłam studentów przekraczający...

Jan Filipowicz

University College London

Lokalizacja: Gower St, Bloomsbury, London WC1E 6BT, Wielka Brytania

Pozycja uczelni w rankingu: 17 miejsce

1. Dlaczego wybrał Pan ten kierunek i uczelnię? Kierunek wybrałem ze względu na zainteresowanie tematyką międzynarodową - w szczególności krajami Afryki i Azji. Kiedy już zdecydowałem się na konkretny kierunek, porównałem programy różnyc...

Iza

University of Oxford (Uniwersytet Oksfordzki)

Lokalizacja: Oksford OX1 2JD, Wielka Brytania

Pozycja uczelni w rankingu: 7 miejsce

1. Dlaczego wybrała Pani ten kierunek? Wybrałam Computing Science oraz inne uzupełniające kierunki z Computing oraz Business na Oxford University, nastepnie na innej uczelni System Information Management, aby ostatecznie dokształcić się w Translat...