Wywiad z absolwentem Uczelni Cambridge (Cambridge University)

Jarosław Witek

Lokalizacja: Wielka Brytania, Cambridge CB2

  • Nazwa uczelni: Cambridge University (Uczelnia Cambridge)

  • Wydział: Sustainability Leadership

  • Pozycja uczelni w rankingu: 3 miejsce

1. Dlaczego wybrał Pan ten kierunek i uczelnię ?  

Były to studia podyplomowe zorganizowane dla mojego pracodawcy. Zostałem wytypowany przez przełożonych, więc grzechem by było nie skorzystać. 

2. Jak się Panu studiowało, czy było dużo nauki, jakie przedmioty były najtrudniejsze dla Pana ?

To były zupełnie inne studia niz w Polsce. Całkowita samodzielność, goście - prezenterzy z najwyższej półki brytyjskiego biznesu, tworzenie strategii itp. 

3.  Jak Pan ocenia kadrę akademicką uczelni, czy ma Pan swojego ulubionego wykładowcę ?

Bardzo wysoko oceniam kadrę. Stanowili ją nie tylko wykładowcy Uniwersytetu Cambridge, ale również  Uniwerstytetu Oxfordzkiego. Liczne było tez grono przedstawicieli biznesu. 

 4. Czy nie żałuje Pan wyboru kierunku czy dzisiaj wybrał by Pan ten sam kierunek ?

Nie żałuję - to była niepowtarzalna okazja do rozwinięcia skrzydeł i wyjścia poza polskie opłotki.5.  Czy pracował Pan na studiach ? 

To były studia podyplomowe zorganizowane przez pracodawcę, więc tak - pracowałem.

 6. Czy podjął Pan pracę zgodnie z kierunkiem studiów? 

Kierunek studiów był dokładnie dopasowany do mojego stanowiska i pozostaje zgodny do dziś - Sustainability Leadership.

 7. Co by Pan chciał robić w przyszłości. Czy ma Pan to już sprecyzowane ?

 Chcę nadal zajmować się sprawami związanymi zrównoważonym rozwojem. Mam doświadczenie i wiedzę, a widzę ogrom pracy do wykonania.

8. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć podczas studiowania? 

Mnie studia nie kosztowały absolutnie nic - to pracodawca pokrył całość kosztów. Z tego, co wiem, czesne wynosiło ok. 20 000 GBP za 2 semestry. Do tego należy doliczyć koszty podroży i zakwaterowania. Sporo.

9. Jak wyglądała rekrutacja? Na ile trudno było się dostać na studia?:) 

Przeprowadzono rekrutację wewnętrzną w firmie. Ogłoszono kierunki studiów opłacane przez firmę, wyznaczono termin nażenie wstępnych aplikacji, preselekcja, ostateczne aplikacje i decyzja. Mi udział w studiach zaproponował szef firmy na Polskę, udzielając wsparcia w postaci gwarancji refundacji kosztów podroży i zakwaterowania oraz pokrycia kosztów mojego czasu (sesji wyjazdowych). Pozostałe etapy przeszedłem zgodnie z  procedurą.

10. Jak ocenia Pan środowisko studenckie? (towarzystwa, różnice kulturowe).

W mojej grupie były 22 osoby ze wszystkich regionów firmy, czyli z całego świata. Super doświadczenie. Problemem były jednak strefy czasowe w trakcie prac nad raportem grupowym (to była jedna z prac), kiedy chcieliśmy organizować wideokonferencje. Daliśmy rade. Proszę o kontakt, jeśli mogę jeszcze jakoś pomoc.


logo youtube

Filmy - Cambridge University (Uczelnia Cambridge)

DAY IN THE LIFE: 2ND YEAR PHYSICS STUDENT AT CAMBRIDGE UNIVERSITY

Na kanale PaigeY na Youtube, studentka Fizycznych Nauk Przyrodniczych na Cambridge University regularnie dzieli się vlogami z danej uczelni.  Na kanale są w większości filmiki związane ze studiami w Cambridge, room tour’y w akademiku, mnóstwo vlogów z uczelni i filmiki na temat egzaminów i zadań domowych na danej uczelni, praktyczne poradniki i nawet makeup na poranne lekcje w Cambridge. W konkretnym filmiku zobaczysz jak wygląda dzień studentki w Cambridge University, a m.in. nawet jak przebywają zajęcia i jakie są zadania domowe na danym wydziale. 


The application process

Ten filmik został stworzony przez Cambridge University. W ciągu kilku minut za pomocą infografiki można się dowiedzieć o głównych zasadach rekrutacji na danym uniwersytecie.Z czego składa się rekrutacja i co gra ważną rolę przy aplikowaniu do Cambridge?- Osobiste oświadczenia; Przykłady prac związanych z kierunkiem i nie tylko; Rozmowa kwalifikacyjna; Referencje od nauczycieli ukończonej szkoły; Oceny szkolne; Test rekrutacyjny.W filmiku się zachęca aplikować do Cambridge i się nie bać, wystarczy mieć pasję, wiedzę i ambicje i może akurat z 5 kandydatów na miejsce dostaniesz się właśnie Ty.


Rozmowa kwalifikacyjna - The Interview

Kolejny filmik zrobiony przez Cambridge University przedstawia przebieg  jednego z najważniejszych etapów rekrutacji - rozmowy kwalifikacyjnej. W filmiku są nagrane prawdziwe rozmowy kwalifikacyjne wraz z komentarzami i zaleceniami od osób prowadzących rozmowę. Po takim wideo już wiadomo czego oczekiwać, można się przygotować jak moralnie tak i teoretycznie, tak jak pod czas rozmowy kandydaci przedstawiają swoją wiedzę z 4 dziedzin – Geografii, Socjologii i Politologii i Nauk przyrodniczych. Oczywiście, najwięcej pytań pada z przedmiotów związanych z kierunkiem kandydata.Do najważniejszych uwag przedstawionych przez przedstawicieli Cambridge należą – słuchanie, głośne myślenie,  zaangażowanie i ambicje. Więcej informacji są przedstawione w filmiku.


Inne wywiady

Michał Pajdak

University of California, Berkley

Lokalizacja: Berkeley, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Pozycja uczelni w rankingu: 5 miejsce

1.Dlaczego wybrał Pan ten kierunek i uczelnię? W 2012 roku zakwalifikowałem się do programu Top 500 Innovators - czego efektem był program stażowo-szkoleniowym na najlepszych uczelniach świata z rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World U...

Ewa Urbaniec

Cornell University

Lokalizacja: Ithaca, Nowy Jork 14850, Stany Zjednoczone

Pozycja uczelni w rankingu: 12 miejsce

1. Dlaczego wybrała Pani ten kierunek i Cornell University? ( Opinia rodziców/ znajomych/ przypadek itd.) Podczas kontraktu w Egipcie, kiedy pracowałam jako Sales&Marketing Manager of Soho Square, pojawiła się możliwość uzupełnienia wiedzy z za...

Anna Gawlicka

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Lokalizacja: 75005 Paris, France

Pozycja uczelni w rankingu: 36 miejsce

1. Dlaczego wybrała Pani ten kierunek i uczelnię? Gdy miałam 12 lat, w nagrodę za wygrany konkurs recytatorski poezji i prozy francuskiej, po raz pierwszy pojechałam do Paryża. Zabrzmi to może banalnie, ale gdy zobaczyłam studentów przekraczający...

Jan Filipowicz

University College London

Lokalizacja: Gower St, Bloomsbury, London WC1E 6BT, Wielka Brytania

Pozycja uczelni w rankingu: 17 miejsce

1. Dlaczego wybrał Pan ten kierunek i uczelnię? Kierunek wybrałem ze względu na zainteresowanie tematyką międzynarodową - w szczególności krajami Afryki i Azji. Kiedy już zdecydowałem się na konkretny kierunek, porównałem programy różnyc...