Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Znajdź odpowiednią dla siebie pracę w branży IT

Znajdź odpowiednią dla siebie pracę w branży IT



Branża IT uznawana jest za najbardziej przyszłościową. Fakt, że coraz więcej codziennych czynności można wykonać w wirtualnym świecie, sprzyja jej rozwojowi. Nic dziwnego, że wiele osób wchodzących na rynek pracy rozgląda się za swoją szansą w świecie nowoczesnych technologii. Czy każdy może znaleźć dla siebie miejsce w branży IT?

 

Branża IT nie tylko dla programistów i testerów

 

Z pozoru wydawać się może, że w software house’ach pracują wyłącznie osoby z dyplomem inżyniera albo ukończonym kierunkiem ścisłym, które piszą albo testują kod. Nic bardziej mylnego! Branża IT wymaga ciągłego rozwoju, dlatego swoje miejsce znajdą w niej i dyplomowani informatycy, i osoby z wykształceniem humanistycznym, artystycznym czy ekonomicznym.

Liczy się zapał do nauki i chęć do pracy nad umiejętnościami przez całą karierę zawodową. Źródeł wiedzy nie brakuje, musisz jednak wiedzieć, z których warto korzystać. Wiele informacji znajdziesz np. w grupach na Facebooku, w których poruszany jest temat nauki programowania czy testowania albo stawiania pierwszych kroków w świecie UX. Dzięki poradom innych zaoszczędzisz mnóstwo czasu na samodzielnym poszukiwaniu materiałów, z których warto uczyć się przyszłościowego zawodu.

Kiedy już poczujesz się na siłach do zdobywania doświadczenia w firmie IT, zacznij rozglądać się za ofertami praktyk, staży lub pracy na stanowisku juniorskim. Znajdziesz je np. tutaj: https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/.

 

Project manager, czyli praca w IT dla ekonomisty i nie tylko

 

Project manager w branży IT stara się poznać potrzeby biznesowe klienta, szacuje budżet potrzebny na realizację zlecenia, a potem nadzoruje działania wszystkich członków zespołu aż do wypuszczenia produktu cyfrowego na rynek. Osobę zarządzającą projektem muszą przede wszystkim cechować doskonałe umiejętności komunikacyjne, elastyczność, samodzielność i wszechstronna wiedza. Ważne jest, żeby potrafiła komunikować się zarówno z klientem, jak i z każdym członkiem zespołu. W pracy na tym stanowisku konieczna jest także znajomość metodologii zarządzania projektami, np. Scrum i Agile. Niezbędna jest jeszcze umiejętność korzystania z narzędzi wpierających planowanie i podział zadań, jak Trello i Jira. W tej pracy odnajdzie się np. ekonomista lub absolwent zarządzania ze smykałką do nowoczesnych technologii.

 

Doświadczenia użytkownika przede wszystkim, czyli czym jest UX

 

Pozytywne doświadczenia użytkownika, które polegają przede wszystkim na intuicyjnym korzystaniu z produktu cyfrowego, to najważniejszy wyróżnik popularnych aplikacji mobilnych czy stron internetowych. Specjaliści od UX pamiętają o tym, że każde zaproponowane przez nich rozwiązanie musi godzić zarówno cele biznesowe klienta, jak i pozytywne doświadczenia użytkownika, w tym także osób z niepełnosprawnościami.

W Polsce działają już firmy, które zajmują się wyłącznie UX i to przede wszystkim w nich znajdziesz wyraźny podział na 3 zawody: badacz UX, projektant UX i projektant UI (ang. UX resercher, UX designer i UI designer).

Wszyscy specjaliści są w jednym zespole, a ich praca jest od siebie zależna. W uproszczeniu proces UX składa z kilku etapów. Badacz zbiera informacje o potencjalnym użytkowniku i jego potrzebach, a projektant UX przygotowuje propozycje funkcjonalności, np. sklepu internetowego. Projektant UI dba o estetyczną formę produktu – dodaje kolory, grafiki i animacje. Następnie badacz sprawdza z użytkownikami, czy wszystkie aspekty zaproponowanego produktu (tzw. MVP) są zrozumiałe. Potem projektanci wprowadzają ewentualne poprawki.

Badaniami UX mogą zajmować się np. socjologowie, którzy w trakcie studiów szlifowali umiejętność przeprowadzania badań ilościowych (m.in. ankiety) i jakościowych (np. wywiady pogłębione). W tej roli sprawdzą się także psychologowie, etnografowie i pasjonaci badań z innym wykształceniem. Projektanci UX to osoby o dużej wiedzy, nazywani adwokatami użytkowników, np. kognitywiści. Projektanci UI to z kolei nierzadko absolwenci uczelni artystycznych, m.in. graficy i malarze.

 

Praca w IT dla poetów, czyli UX writing i interfejsy konwersacyjne

 

Osoby pracujące ze słowem są poszukiwane w IT, zwłaszcza gdy znają angielski na poziomie minimum C1. W zespołach UX coraz bardziej docenia się warstwę tekstową tworzonych produktów. Proste komunikaty, które zachęcają użytkownika do korzystania z aplikacji i przejścia zaplanowanej ścieżki, np. kupienia nowych butów, są ważne dla realizacji celów biznesowych. Właściwy język zrozumiały dla każdego to także podstawa projektowania konwersacji użytkownika z coraz popularniejszymi chatbotami i voicebotami.

Aby zostać UX writerem, warto mieć wcześniejsze doświadczenie w pracy ze słowem, interesować się IT i poznać zasady prostego języka (ang. plain language). W roli UX writera odnajdą się m.in. absolwenci polonistyki i innych filologii.

 

Gdzie i kiedy szukać pracy w IT?

 

W głowach studentów i absolwentów, którzy marzą o ambitnym i dobrze płatnym zawodzie, kłębi się wiele pytań. „Praktyki IT, czyli jak dobrze zacząć karierę w branży IT? Gdzie szukać praktyk w IT?” – to niektóre z nich. Możesz szukać płatnych praktyk i staży wakacyjnych albo stanowiska dla juniora w niepełnym wymiarze godzin, które pogodzisz z zajęciami na uczelni. Dobrym pomysłem jest też nawiązanie współpracy z organizacją non profit, która np. potrzebuje audytu treści na swojej stronie albo dostosowania witryny do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kiedy po studiach będziesz szukać pierwszej pracy, każde nawet najmniejsze doświadczenie komercyjne będzie stawiało Cię o krok przed innymi kandydatami. Powodzenia!


Data publikacji: 25.08.2021