Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak wesprzeć dziecko w pierwszych tygodniach szkoły?

Jak wesprzeć dziecko w pierwszych tygodniach szkoły?



Rodzice mogą już nie pamiętać, jak trudnym i wymagającym okresem dla dziecka są pierwsze tygodnie szkoły. Nowe otoczenie, kontakt z rówieśnikami i pierwsza odpowiedzialność w życiu młodego człowieka może powodować lęk i osamotnienie. Na szczęście są sposoby na to, aby pomóc dziecku w adaptacji do nowych warunków i sprawić, że będzie się czuło swobodnie podczas nowych wyzwań.

1.  Oswój dziecko z myślą o nowych wyzwaniach

Jak już napisaliśmy we wstępie, pierwsze dni szkoły to duże wyzwanie dla każdego dziecka. Dlatego do Twoich obowiązków jako rodzica należy odpowiednie przygotowanie pociechy do nowego trybu życia. Opowiedz, co czeka go w szkole, dlaczego jest tam tak wiele innych dzieci i jakie będą jego obowiązki. Wyjaśnij też, czym jest proces adaptacji, odwiedź wraz z nim szkołę podczas drzwi otwartych i pokaż mu plac zabaw, na którym będzie spędzał czas podczas przerw. Wszystko to pozwoli mu łatwiej przystosować się do nowych warunków.

2.  Bądź wsparciem, ale ucz samodzielności

Bądź dla swojej pociechy wsparciem, ale staraj się nie wykonywać za dziecko czynności, które jest w stanie wykonać samodzielnie. Daj mu swobodę w wyborze nowego plecaka, ucz go dobrych nawyków (np. odkładania książek czy przyborów szkolnych na miejsce) i pozwól mu wykazać się podczas rozwiązywania zadań domowych. Z czasem wszystko to zaprocentuje, a dziecko będzie o wiele lepiej radziło sobie wtedy, gdy nie będzie Cię przy nim w szkole.

3.  Pomóż dziecku w znalezieniu nowych koleżanek i kolegów

Zachęcaj swoją pociechę do integrowania się z rówieśnikami. Aby proces ten przebiegał sprawnie i chcąc, by Twoje dziecko szybko znalazło sobie nowych kolegów i koleżanki, powinieneś pomóc mu w tym procesie. Nie ograniczaj dziecku kontaktów z innymi i dawaj możliwość poznawania nowych osób, dzięki czemu późniejszy proces adaptacji w szkole przebiegać będzie bezproblemowo. Jeżeli dziecko będzie chciało zaprosić kolegę lub koleżankę, nie rób mu problemów – integracja pozaszkolna jest równie ważna, jak ta podczas pobytu w placówce!

4.  Dobry rodzic to sprawny i zdrowy rodzic

Pamiętaj o sobie i swoich potrzebach, aby zapewnić dziecku należyte wsparcie i zaangażowanie w procesie adaptacji do nowych warunków. Znajdź chwilę, aby wybrać się na kawę z bliską osobą, nie zapominaj o aktywności fizycznej i wysypianiu się. Twój dobry stan fizyczny i psychiczny pozytywnie wpłynie na całokształt dorastania Twojej pociechy.  Dodatkowo, możesz zadbać o swoje zdrowie wykupując odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci wrócić do formy po chorobie czy wypadku. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/nnw-indywidualne/.

5.  Wykup odpowiednią wyprawkę szkolną

Choć wyprawkę szkolną najlepiej wykupić przed rozpoczęciem szkoły, istnieją sytuację, gdy można to zrobić dopiero w trakcie roku szkolnego. Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej? Najważniejsze elementy to:

  • podręczniki, jakie są wymagane przez placówkę na konkretnym etapie edukacji;
  • zeszyty – w linię, w kratkę oraz gładkie, w zależności od zajęć, na jakie uczęszczać będzie dziecko;
  • piórnik, w którym powinny znaleźć się długopisy, ołówki, temperówki, gumki, linijki, bezpieczne nożyczki, klej w sztyfcie oraz kredki ołówkowe;
  • inne ważne elementy, np. teczka z gumką, worek na buty, strój na WF, pudełko na pierwsze śniadanie czy bidon na wodę.

6.  Ubezpieczenie dziecka

Zapewnij swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, wkupując odpowiednie ubezpieczenie szkolne, które chroni najmłodszych nie tylko podczas pobytu w placówce, ale również poza nią – np. w drodze do szkoły, w domu, na placu zabaw czy na wakacjach. Polisa chroni w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, pomaga w powrocie do zdrowia po wypadku, a nawet zapewnia wsparcie psychologiczne dla Twojej pociechy.

Co więcej, możesz zdecydować się na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczenia, np. o dzienne świadczenie szpitalne, zasiłek dzienny z tytułu krótkotrwałej niezdolności do nauki, poważne zachorowanie, a nawet pomoc informatyczną, psychologiczną czy prawną. Możliwości w tym zakresie są naprawdę duże, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej.


Data publikacji: 03.10.2022