Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów



Według danych GUS na polskich uczelniach wyższych kształci się obecnie 1215,3 tysięcy osób, z czego prawie 300 tysięcy zdobędzie dyplom ukończenia studiów w 2021 roku. Tylko część z nich otrzyma propozycję pracy w wymarzonej branży lub firmie i szansę na szybki rozwój kariery zawodowej. Na czym polega ich przewaga?

Wiedza to nie wszystko

Choć wykwalifikowani specjaliści są pożądani w niemalże każdej branży, pracodawcy coraz rzadziej pytają o dyplom uczelni wyższej. Dlaczego? Ponieważ wielu kandydatów poza wysoką średnią i stypendiami naukowymi nie jest w stanie wykazać praktycznych umiejętności mających znaczenie na stanowisku, o które zabiegają. Komunikatywności, analitycznego myślenia, samodzielności, kreatywności czy zdolności autoprezentacji nie wypracowuje się wyłącznie na studiach. Niemniej jednak to właśnie one decydują o potencjale większości kandydatów stojących u progu kariery.

Czynniki te analizują potentaci IT – Google, Apple czy IBM – oraz rekrutrzy w sektorze bankowości pracujący choćby dla Bank of America. Jednocześnie ich oferty pracy są otwarte dla każdej osoby deklarującej chęć nauki, nawet jeśli ma tylko licencjat lub ukończyła szkołę średnią. Trend ten jest obecny również na gruncie polskim i dotyczy przede wszystkim zawodów niepodlegających rygorystycznym regulacjom prawnym. Przyszli prawnicy czy lekarze też nie powinni ich bagatelizować. W starciu dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach zapewne wygra ten otwarty, z profesjonalnym CV i udokumentowaną historią pracy w zespole.

Zaplanowany sukces – praktyki i staż

Sposobem na zwiększenie swoich szans na rynku pracy są praktyki zawodowe podjęte w trakcie studiów lub staże zakończone krótko po nich. Wiele firm oferuje profesjonalny mentoring dla przyszłych kandydatów. Wynagrodzenie znacznie niższe niż na etacie rekompensują elastyczne godziny pracy, dostęp do ekspertów w danej dziedzinie oraz możliwość realizacji dużych projektów dla rzeczywistych klientów. Staże i praktyki trwają przeważnie nie dłużej niż 3 miesiące, a najlepsi otrzymują propozycję podpisania kontraktu po ich zakończeniu.

Programy dla stażystów znaleźć można w serwisach rekrutacyjnych oraz na stronach internetowych konkretnych firm. Warto dołączyć też do grup dyskusyjnych w mediach społecznościowych, które łączą pracowników HR (headhunterów) z przyszłymi specjalistami. Przykładem może być facebookowa grupa „Staże i praktyki (Warszawa)”, na której regularnie publikowane są ogłoszenia tego typu dla mieszkańców stolicy.

Szczęście sprzyja odważnym, dlatego warto kierować zapytania do wybranych firm, nawet jeśli nie prowadzą rekrutacji. Wystarczy telefon lub wiadomość e-mail. W wielu przypadkach kontakt będzie oznaczał odmowę – kształcenie stażysty wymaga choćby czasu i miejsca w biurze. Ale gdy ktoś zrezygnuje lub pojawią się nowe miejsca, to Ci aktywni będą jednak pierwsi w kolejce do podjęcia nauki.

Warto podejmować staż w firmach o ugruntowanej pozycji, pracujących z międzynarodowymi klientami. Daje to znacznie większe szanse na rozwój i wzbogaca CV o wartościowe referencje. Nadal zdarzają się przypadki przedsiębiorców, którzy zarzucają praktykanta prostymi zadaniami, nie oferując w zamian wsparcia czy praktycznych umiejętności. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować ze współpracy i poszukać partnera, który już na samym początku przedstawi zakres obowiązków młodego adepta oraz korzyści programu stażowego.

Budowanie zaufania w CV

Jak stworzyć życiorys zawodowy osoby, która nigdy nie pracowała? Dobrym kierunkiem z pewnością nie jest zalanie białej kartki tekstem. Ściśle określona struktura dokumentu – informacje kontaktowe, umiejętności, wykształcenie i doświadczenia – jest oczywiście ważna, jednak nie wolno zapominać, że CV ma przede wszystkim oczarować rekrutera. Dobre, wyraźne zdjęcie prezentujące twarz to podstawa. Odpowiedni strój będzie niezwykle istotny choćby dla przyszłych managerów, dlatego znajomość dress code’u branży warto zakomunikować już na fotce.

Informacje powinny być usystematyzowane, przejrzyste, pozbawione błędów stylistycznych czy interpunkcyjnych. Brak umiejętności nie jest wymówką w przypadku braku atrakcyjnej szaty graficznej. W internecie znaleźć można kreatory CV, które wygenerują ciekawy wizualnie dokument na podstawie wprowadzonych danych.

W procesie weryfikacji kandydatów znaczenie mają przede wszystkim zainteresowania, nagrody, wyróżnienia i sukcesy związane ze stanowiskiem. Informacja o wolontariacie europejskim będzie istotna w CV przyszłego politologa, dziennikarza lub osoby, od której wymaga się pracy w zespole, lecz niepotrzebna wśród referencji choćby dietetyka. Z tego powodu dokument warto tworzyć wraz z przewodnikiem, np. tym na stronie https://www.cv-maker.pl/blog/cv/jak-napisac-atrakcyjne-cv-dla-ucznia-i-studenta.

Lista wskazówek pozwala szybko wyeliminować najczęstsze błędy i uniknąć problemu setki wysłanych CV bez odpowiedzi. Agencje reklamy oraz inni pracodawcy z branży kreatywnej będą chcieli zweryfikować również portfolio kandydata. Brak dostarczenia stosownego dokumentu prawdopodobnie zakończy się automatycznym odrzuceniem podania.

Poszukiwanie pracy po studiach to proces, który wymaga strategicznego myślenia. Profesjonalne CV jest absolutną podstawą, jednak przed przystąpieniem do jego uzupełniania warto zadbać o to, co zostanie w nim zawarte. Szansą na sukces są wszelkie kursy doszkalające, warsztaty kompetencji miękkich, lekcje języków obcych, zaangażowanie w projektach uczelni i zewnętrznych organizacji, a wreszcie – odbyte praktyki i staże. Przemyślana ścieżka kariery szybko zostaje dostrzeżona, a kandydat zaproszony na rozmowę lub udział w zadaniu rekrutacyjnym, nawet jeśli nie posiada wieloletniego doświadczenia na stanowisku.


Data publikacji: 15.10.2021