Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Egzamin dojrzałości a studia. O czym warto pamiętać?


Po maturze planujesz pójść na studia? Przygotuj się, że samo zdanie egzaminu dojrzałości nie zapewni Ci miejsca na liście studentów. Duże znaczenie będzie miał wynik, jaki uzyskasz podczas matury, a także przedmioty, które będziesz zaliczać. O czym pamiętać podczas przygotowywania się do egzaminu dojrzałości? Z jakich pomocy naukowych korzystać?
Wyniki maturalne a rekrutacja na studia

Samo posiadanie matury nie jest gwarancją dostania się na wymarzone studia. Powinny pamiętać o tym w szczególności osoby, które planują udać się na wyjątkowo oblegane kierunki, takie jak psychologia, kryminalistyka, czy kierunki medyczne. O miejscu na liście studentów decyduje wynik uzyskany z egzaminu dojrzałości, dlatego warto zadbać, by był on możliwie najwyższy. Oprócz przygotowań maturalnych w szkole dobrze korzystać z innych pomocy naukowych.


Uczniowie klas maturalnych muszą pamiętać również, że wybór przedmiotów rozszerzonych na egzaminie dojrzałości będzie miał znaczenie przy rekrutacji na studia. Każda uczelnia ustala bowiem listę przedmiotów, które kandydat powinien zaliczyć na swojej maturze. Podczas rekrutacji kandydatom przydzielane są punkty, a ich ilość zależy od uzyskanego na egzaminie wyniku. Na tej podstawie opracowuje się ranking osób przyjętych na studia. Warto mieć to na uwadze już podczas wyboru przedmiotów rozszerzonych, które będą zdawane na maturze.


Jak przygotować się do egzaminu dojrzałości?

Jeśli w tym roku przygotowujesz się do egzaminu dojrzałości, pamiętaj o zdywersyfikowaniu źródeł pozyskiwania wiedzy. Oprócz zajęć w szkole możesz korzystać z wielu pomocy naukowych, opracowanych z myślą o maturzystach. Rozwiązuj arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, a w razie konieczności zapisz się na korepetycje z danego przedmiotu. Również materiały dostępne w księgarniach ułatwią Ci przygotowanie do matury - liczne repetytoria z kluczami odpowiedzi do zadań będą dobrym uzupełnieniem dla wiedzy zdobytej w szkole. Warto skupić się w szczególności na tych przedmiotach, które przynoszą Ci trudności. Może się bowiem okazać, że matura z języka obcego nie będzie wymagała od Ciebie tego samego wysiłku, co egzamin z matematyki.


Przed złożeniem deklaracji maturalnej upewnij się, jakie przedmioty będą preferowane przez uczelnię, do której chcesz się dostać. Zaplanuj także sposób nauki. Poza zajęciami w szkole staraj się rozwiązywać arkusze maturalne z ubiegłych lat i korzystaj z repetytoriów dostępnych w księgarniach. Jeśli masz duże trudności ze zrozumieniem pewnych treści, zapisz się na korepetycje.


Data publikacji: 19.11.2021