Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz studia medyczneMedycyna jest jednym z najtrudniejszych kierunków studiów, ale praca polegająca na niesieniu pomocy innym wynagradza różne trudności. Pytanie tylko, jak sobie poradzić z czekającymi wyzwaniami na studiach medycznych i jak dobrze przygotować do zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej, ratownika czy pracownika innej profesji związanej ze służbą zdrowia? Poznaj, a następnie wprowadź w życie proste wskazówki, a na pewno lepiej odnajdziesz się na uczelni.

1. Nie zapominaj, dlaczego tu jesteś

Młodzi ludzie podejmują studia medyczne z różnych powodów. Jednym z głównych jest bez wątpienia chęć pomagania innym. Medycyna jest niezwykle pasjonującą dziedziną, jednak dość łatwo w trakcie nauki popaść w rutynę związaną z codziennymi obowiązkami i stracić z oczu prawdziwą wartość, jaką niesie ten zawód. Kiedy dopadnie Cię kryzys, przypomnij sobie, dlaczego podjąłeś ten wysiłek. Szczery uśmiech oraz podziękowanie pacjenta wynagrodzą ci różne trudności, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć.

2. Ucz się skutecznie

Dość popularna wśród studentów różnych kierunków strategia: „zakuć-zdać-zapomnieć” zdecydowanie nie sprawdzi się na medycynie. Wiedza zdobyta na tych studiach musi służyć przez całe życie, być ciągle poszerzana i aktualizowania. Trzeba także nauczyć się ją wykorzystywać w praktyce. Wśród studentów powszechne jest przekonanie, że po zdaniu egzaminu z anatomii na pierwszym roku i farmakologii na czwartym, wymarzony dyplom jest już na wyciągnięcie ręki, gdyż właśnie te dwa przedmioty stanowią bardzo duże wyzwanie. Aby mu sprostać, musisz więc uczyć się skutecznie. Jeśli jeszcze nie miałeś zetknąć się z metodami szybkiej nauki i zapamiętywania, to warto je poznać, zanim rozpoczniesz wkuwanie tradycyjnym sposobem.

3. Rozwijaj umiejętności miękkie

Choć od lekarzy i innych pracowników służby zdrowia wymagamy przede wszystkim specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, to jednak w kontakcie z pacjentem potrzebne są także dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne. Najważniejsze z nich przedstawia poniższa grafika.

studenci uczelni w polsce

4. Pamiętaj o tym, że biały fartuch jest wizytówką lekarza

Zdecydowanie najważniejszy element garderoby przyszłego lekarza to biały fartuch medyczny. Jest on wymagany na zajęciach z anatomii, chemii oraz biologii. Biały fartuch kojarzy się z profesjonalizmem, prestiżem oraz higieną. Na pewno osoby prowadzące zajęcia na uczelni będą zwracać uwagę, czy fartuchy studentów są czyste i wyprasowane. Aby zachować nienaganny wygląd, warto nabyć od razu dwa fartuchy. Dzięki temu po praniu nie będziesz zastanawiać się, czy zdąży wyschnąć na kolejne zajęcia.

Fartuch laboratoryjny powinien przede wszystkim mieć długie rękawy oraz solidne zapięcie. Najchętniej wybierane są modele zapinane na guziki, choć dobrą alternatywą jest zapięcie na napy, gdyż gwarantuje wygodę i szybkość w czasie ubierania. Na niektórych uczelniach wymagane jest, aby na zajęcia z anatomii chodzić w klasycznym fartuchu wiązanym z tyłu, który jest nazywany fartuchem anatomicznym lub prosektoryjnym.

studia medyczne

5. Działaj w kołach studenckich

To dodatkowa wartość w trakcie studiów. Niezwykle cennym doświadczeniem będą bez wątpienia dyżury na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie studenci mają okazję zetknąć się z różnymi sytuacjami oraz przećwiczyć nabyte umiejętności w praktyce pod presją czasu. Co więcej, członkowie kół studenckich mogą również zdobyć cenne informacje do napisania swojej pracy naukowej oraz brać udział w ciekawych warsztatach i konferencjach naukowych.

6. Przygotuj odzież medyczną na czas praktyk

Wakacje to czas obowiązkowych praktyk w szpitalu. Aby spełnić wymogi placówki i jednocześnie zadbać o profesjonalny wygląd, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ubranie oraz buty medyczne. Podobnie jak w przypadku fartucha medycznego, najlepiej kupić od razu dwa komplety, by prezentować się profesjonalnie i zawsze przychodzić na oddział w czystym i wyprasowanym ubraniu. Klasyczny komplet medyczny składa się ze spodni oraz bluzy medycznej. Taki zestaw zapewni komfort pracy oraz elegancki wygląd. Warto przed rozpoczęciem praktyki dowiedzieć się, czy dany oddział ma specjalne wymogi dotyczące kolorystyki uniformu. Jeśli nie, to możesz wybrać spośród modnych i żywych kolorów odzieży zawodowej dostępnych w sklepie Uniformshop. Możesz także skorzystać z dodatkowych inspiracji i skompletować własny zestaw składający się ze wzorzystej bluzy, żakietu medycznego i spódnicy lub sukienki.

studenci uczelni w polsce

7. Znajdź trochę czasu na życie studenckie

Studia medyczne to czas intensywnej nauki, dlatego trzeba wygospodarować kilka godzin w tygodniu na wypoczynek i życie towarzyskie. Zatroszcz się o swoją kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poznaj innych ludzi. Przyjaźnie, które nawiążesz na studiach medycznych mogą pozostać na całe życie. Postaraj się zachować równowagę między studiowaniem a swoim życiem prywatnym, a z pewnością takie działanie przyniesie pozytywne rezultaty w przyszłości.

Studia na medycynie – czas próby

Studia na kierunku medycznym wymagają dużo zaangażowania i wysiłku, ale dają także dużo satysfakcji. Skorzystaj z naszych porad, ale także pytaj o doświadczenia innych studentów. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu kilka lat studiów nie będzie koszmarem, ale czasem dobrego przygotowania do satysfakcjonującej pracy.

Data publikacji: 24.01.2019
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły