Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

6 powodów, dla których warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe

6 powodów, dla których warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkoweZajęcia dodatkowe oferują korzyści dla dzieci w każdym wieku: odkrywanie swoich umiejętności, zdobywanie wyjątkowych wspomnień, nawiązywanie nowych przyjaźni i wiele, wiele innych. Taka aktywność może pozytywnie wpływać zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne naszej pociechy. W tym artykule prezentujemy 6 powodów, dla których warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe!

 

Rozwój umiejętności społecznych

 

Zajęcia dodatkowe stanowią okazję do nawiązywania relacji z innymi dziećmi. Dzięki nim rozwijane są umiejętności interpersonalne, które są wręcz niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie na każdym etapie życia człowieka. Zdecydowanie warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, aby zaoferować mu wsparcie w socjalizacji oraz budowaniu relacji z rówieśnikami. Należy przy tym zaznaczyć, że podczas takich aktywności nierzadko dzieci uczą się pracy w grupie, zaczynają dostrzegać istotę współpracy.

Warto także wspomnieć, że zajęcia dodatkowe pozwalają poznawać naszym pociechom inne dzieci, które dzielą z nimi pasje. To okazja do zdobycia bliskich przyjaciół, z którymi relacja będzie się rozwijać na przestrzeni kolejnych lat.

 

Odkrywanie pasji

 

Dzieci mogą mieć trudności z odnalezieniem pasjonujących im aktywności – niektórym problem ten towarzyszy aż do dorosłości, aby dopiero po latach odkryć to, czym tak naprawdę się pasjonują. Zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia pozwala wprowadzić je do zupełnie nowego środowiska, które pomoże odkryć jego zainteresowania, rozwijać dotychczas nieodkryte talenty oraz umiejętności w różnorodnych dziedzinach, takich jak sport, malowanie, nauka czy sztuka.

Co istotne, powinniśmy dać dziecku szansę na zdobycie odmiennych doświadczeń. Chociaż z perspektywy rodzica nietrafny wybór zajęć dodatkowych może prowadzić do irytacji, nie powinniśmy pokazywać wyraźnego zniecierpliwienia – jeśli damy dziecku próbować różnych aktywności, zwiększymy szansę na odkrycie przez niego swojej prawdziwej pasji.

 

Rozbudzanie ciekawości świata

 

Dzieci posiadają w sobie ciekawość świata – nieustannie pragną próbować nowych rzeczy, poznawać tajniki funkcjonowania wszystkiego wokół nich, obserwować otaczających je ludzi, zwierzęta i elementy przyrody. Rodzice powinni zadbać o to, aby wraz z biegiem czasu ta ciekawość nie gasła. Aby ją rozwijać, warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, dzięki którym odkryje ono, że nauka może być niezwykle fascynująca. Zabawa połączona z eksperymentowaniem i obserwacją pozwoli rozbudzić w dziecku ciekawość świata oraz zainspirować je do dalszego zgłębiania interesujących go zagadnień.

Jak możesz pomóc Twojemu dziecku odkrywać świat? Poznaj ofertę Uniwersytetu Dzieci – to warsztaty i wykłady dla dzieci, podczas których mogą one poszerzać wiedzę i eksperymentować pod czujnym okiem ekspertów na uczelniach: https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl.

 

Poznawanie siebie

 

Zajęcia dodatkowe umożliwiają dzieciom odkrywać własne możliwości i poznawać siebie. To nie tylko okazja do odnalezienia aktywności, które sprawiają im radość, ale również szansa na lepsze poznanie swoich mocnych stron oraz aspektów, nad którymi należy jeszcze popracować. Wspiera to wieloaspektowy rozwój dziecka.

 

Budowanie pewności siebie

 

Wybór zajęć dodatkowych skupiających się na zainteresowaniach naszej pociechy pozytywnie wpłynie na jej samopoczucie. Uczestnictwo w nich może wzmocnić pewność siebie u dziecka, pozwalając podążać mu za swoją pasją oraz pielęgnować swe umiejętności. Kontakty w rówieśnikami, możliwość ekspresji siebie poprzez sztukę, rozładowywanie napięcia przez aktywność, nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami – chociaż zajęcia dodatkowe oferują naukę praktycznych umiejętności, nie można zapominać o ich korzystnym wpływie na inne aspekty przekładające się na zdrowie psychiczne dziecka.

 

Rozwój pozytywnych nawyków

 

Jako że kształtowanie pozytywnych nawyków jest ważne już na wczesnych etapach rozwoju dziecka, warto zapisać naszą pociechę na zajęcia dodatkowe. Takie aktywności mogą wspierać kreowanie przyzwyczajeń mających pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie oraz stan zdrowia – obejmują one odpowiednie zarządzanie czasem, samodzielność, chęć samorozwoju.

Zajęcia dodatkowe dopasowane do potrzeb oraz zainteresowań dziecka mogą przynosić wiele korzyści. Taka aktywność wykształci u dziecka cenne umiejętności, które będą bezcenne na każdym etapie życia. Warto jednak pamiętać, że dziecko powinno mieć również czas na odpoczynek oraz swobodną zabawę, spotkania ze znajomymi.

Zobacz również: Koniec roku szkolnego - pomysły na prezent dla wychowawcy


Data publikacji: 12.05.2023