Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

5 powodów, dla których warto studiować Architekturę

5 powodów, dla których warto studiować ArchitekturęWybór odpowiedniego kierunku studiów dla wielu maturzystów może być nie lada wyzwaniem. Od tej decyzji zależy przecież przyszłość oraz to, jak potoczy się ich kariera zawodowa. Nie każdy przyszły student ma odpowiednie predyspozycje, aby móc studiować Architekturę. Od maturzystów, którzy są zainteresowani tym kierunkiem, wymagana jest przede wszystkim wyobraźnia przestrzenna, analityczny umysł oraz zdolności artystyczne. Oto pięć powodów, dla których warto studiować Architekturę.


Stałe zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania


Absolwenci Architektury to specjaliści stale poszukiwani na rynku pracy. Zapotrzebowanie na projektantów i konstruktorów będzie istnieć tak długo, jak długo powstawać będą nowe budynki. Dynamiczne procesy urbanizacyjne powodują, że wiedza i doświadczenie architektów są obecnie pożądane. Ponadto należy podkreślić, że budownictwo zmierza aktualnie w kierunku zrównoważonego i ekologicznego podejścia, dlatego też odpowiednio wykształcony architekt jest na miarę złota.


Szerokie perspektywy zawodowe i elastyczność zatrudnienia


Przyszli architekci mają do dyspozycji różne specjalizacje. Mogą wykorzystać swoje umiejętności w projektowaniu domów, budynków użytkowych, a także sprawdzić się jako architekci wnętrz lub krajobrazu. Absolwenci Architektury wnętrz swoją wiedzę mogą zastosować do funkcjonalnej przemiany aranżowanych pomieszczeń. Z kolei architekci krajobrazu będą odpowiedzialni za kształtowanie naszego otoczenia. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że architekt może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach, np. w biurze projektowym lub w instytucji publicznej. Branża architektoniczna to doskonała przestrzeń dla tzw. wolnych strzelców, którzy realizują projekty na własną rękę i chcą prowadzić własną działalność gospodarczą.


Wysokie płace


Architekt to niewątpliwie zawód prestiżowy, a odpowiednio wykształceni specjaliści mogą liczyć na dobre zarobki. Absolwent Architektury najczęściej nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Pensje architektów znacznie przewyższają minimalne wynagrodzenie w naszym kraju. Najlepiej zarabiający architekci mogą osiągać zarobki w wysokości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.


Studia o charakterze interdyscyplinarnym


Studiowanie Architektury łączy w sobie pozyskiwanie wiedzy z zakresu np. historii sztuki ze zdobywaniem umiejętności projektowania w praktyce. W toku kształcenia studenci opracowują nowe koncepcje i szukają konkretnych rozwiązań architektonicznych, a więc nauka wymaga od nich sporego zaangażowania. Edukacja na tym kierunku uczy przede wszystkim twórczego podejścia do wykonywanych zadań. Taki profil nauczania prezentuje Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, gdzie kandydaci mogą starać się o przyjęcie na kierunek Architektura I lub II stopnia. Skorzystanie z oferty tej uczelni i studiowanie Architektury w Warszawie łączy w sobie praktyczne umiejętności z wszechstronną wiedzą, a tym samym znacznie ułatwia start w karierze zawodowej. Dodatkowo ukończenie Architektury w Warszawie to symbol prestiżu oraz gwarancja dobrych perspektyw na przyszłość.

 

Ciągły rozwój osobisty

 

Zawody związane z projektowaniem dają możliwość ciągłego kontaktu z ludźmi. Zdarzają się sytuacje, w których do opracowania projektu niezbędna jest współpraca architekta ze specjalistami z innych dziedzin. Każdy nowo utworzony projekt pozwala architektowi na wyrażenie siebie, a to rozwija w nim kreatywność. Warto pamiętać również o tym, że projektowanie daje architektowi wyjątkową satysfakcję w momencie, kiedy może w końcu zobaczyć efekty swojej pracy.
 


Data publikacji: 25.01.2023