Uczelnie z Ludzką Twarzą - Akademia Leona Koźmińskiego

Wywiad z Ewą Barlik - rzecznikiem uczelni ALK

Lokalizacja: Jagiellońska 57, 03-301 Warszawa

Młode lwy idą w świat 

Studentem pierwszego roku, freshmanem, jest się krótko. Wystarczy kilka tygodni, by oswoić się z nowym miejscem, poczuć jego ducha i – podążając za nim – zacząć działać! 

Pasje 

Zainteresowania dziennikarskie rozkwitają w New Media Clubie, który pozwala pisać i publikować relacje na blogu studentsinwarsaw.com. Pasje naukowe można realizować w kilkunastu kołach naukowych. Studenci ekonomii, w ramach koła „Kapitalni”, zorganizowali sesję inspirujących prezentacji w ramach TEDx ALK, a młodzi prawnicy zaprosili nas do wysłuchania mrocznej prezentacji o konsekwencjach prawnych działalności sekt destrukcyjnych. Prawnicy doradzają osobom o niższych dochodach, przygotowują pozwy do sądu i pisma procesowe. Działająca pro publico bono Studencka Poradnia Prawa, według rankingu „Rzeczpospolitej”, jest jedną z najlepszych w Polsce. Talenty sportowe odnajdują się w sekcjach AZS-u. W 2018 r. Koźmiński po raz kolejny wygrał Akademickie Mistrzostwa Polski w kategorii uczelni niepublicznych. Studenci wywalczyli 15 medali, w tym 9 złotych.

Wdrożenia

Studenci nowego, innowacyjnego kierunku Big Data Analysis na studiach magisterskich po angielsku już po miesiącu nauki zasiedli przed przedstawicielami dużych banków i firm doradczych. Matchmaking Day ma ich zachęcić do rozwiązywania prawdziwych problemów operacyjnych firm w ramach ćwiczeń na studiach. To nauka, a równocześnie wdrożenie. Pewnie jeszcze w trakcie studiów większość uczestników tego spotkania otrzyma propozycję pracy. Studenci często zaczynają karierę zawodową na studiach. Motywuje ich chęć pokrycia własnych rachunków, opłacenia czesnego, ale też kuszą dobre oferty z EY, Santandera, który ma na uczelni własną placówkę relacyjną, McKinseya, banków i instytucji finansowych, które wysoko cenią absolwentów Koźmińskiego. Duża grupa studentów zakłada własne firmy albo przejmuje biznesy rodzinne. Zawiązane w Koźmińskim przyjaźnie z czasem przekształcają się w działające i odnoszące sukcesy spółki.

Nauka

Oprócz rozwijania pasji i zainteresowań, oprócz ożywionego życia towarzyskiego i imprezowania w międzynarodowym towarzystwie – co roku na uczelnię zapisuje się coraz więcej cudzoziemców, obecnie co czwarty student studiów dyplomowych jest obcokrajowcem – w Koźmińskim trzeba się uczyć. Tu nie ma taryfy ulgowej, zwłaszcza że większość egzaminów odbywa się poprzez cyfrowe Centrum Egzaminacyjne. W Koźmińskim panuje zdrowa moda na naukę, ale nie w postaci wyścigu szczurów, raczej w formie pracy zespołowej i twórczego rozwiązywania problemów. Nagrodą dla osób z najlepszymi wynikami są stypendia naukowe. W wymianie międzynarodowej z ponad 200 uczelniami na wszystkich kontynentach może wziąć udział prawie każdy student.


Atrium w budynku D Akademii Leona Koźmińskiego


Rekomendacje

Program kształcenia podlega rygorom Ustawy o szkolnictwie wyższym i ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Tu dodatkowym audytorem są międzynarodowe instytucje, które udzielają akredytacji najlepszym szkołom biznesu na świecie. Koźmiński ma najwyższą ocenę wyróżniającą PKA dla kierunków: zarządzanie, finanse i rachunkowość, administracja i prawo. Jako jedyna uczelnia w Polsce ma również komplet międzynarodowych akredytacji biznesowych: AACSB, EQUIS i AMBA. To one stanowią niepodważalny znak jakości, tak  ceniony przez pracodawców na całym świecie. Wysokie miejsca, jakie uczelnia zajmuje w rankingach „Financial Times”, dopełniają tych rekomendacji, a dodatkowo są jednym z powodów, dla których uczelnię wybiera tak duża grupa cudzoziemców. Polaków nie trzeba nawet specjalnie zachęcać, bo ci, którzy tu składają papiery, kierują się opinią absolwentów i znajomych, dających najlepsze świadectwo swojej alma mater.

Absolwenci

Tegoroczni absolwenci właśnie odebrali dyplomy podczas uroczystej graduacji. Teraz robią sobie pamiątkowe zdjęcia z lwem. Młodym lwem spoczywającym na kuli ziemskiej, którego pomnik stoi przed głównym wejściem do uczelni i stanowi zarówno jej maskotkę, jak i przesłanie dla absolwentów: teraz świat należy do Was! Jesteście absolwentami najlepszej uczelni biznesowej w Europie Centralnej. Od Was zależy, co zrobicie ze zdobytą tu wiedzą, kontaktami, umiejętnościami.

Aurelia skończyła studia dwa lata temu. Z sukcesem prowadzi szkołę fitness, dużo podróżuje. Wpadła na chwilę na uczelnię, by odebrać książkę z recepcji. – Bardzo dobrze wspominam studia, profesorów, kolegów i koleżanki, z którymi utrzymuję kontakt, nawet osoby z administracji, które zawsze były życzliwe i pomocne. Chętnie bym tu znów wróciła – wyznaje. Podobnie myśli wielu absolwentów. Po krótkiej przerwie wracają na studia doktoranckie lub podyplomowe, bo z Koźmińskim jakoś trudno się rozstać.

Istniejącą ćwierć wieku uczelnię ukończyło 50 tys. osób. Absolwenci właśnie teraz odnoszą największe zawodowe sukcesy w polskich i międzynarodowych firmach, w administracji publicznej, a nawet w sztuce. Są wśród nich milionerzy z listy najbogatszych Polaków, prezesi firm, adwokaci, sportowcy, marszandzi sztuki, księgowi i pisarze. Bez względu na to, jaki zawód wykonują, ich kariera zaczęła się tutaj. Tu nauczyli się otwartości myślenia i skutecznego działania, a przy okazji zdobyli wiedzę i uzyskali dyplom licencjata, magistra, obronili doktorat, zdobyli dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych lub wywalczyli wysoko ceniony w biznesie tytuł MBA. Teraz z dumą wpisują w swoich życiorysach ukończenie właśnie tej uczelni.

logo youtube

Filmy - Akademia Leona Koźmińskiego

Koźmiński - nasi Absolwenci, nasza duma

Film przestawia 5 absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego, którzy opowiadają jak wyglądała ich kariera przed rozpoczęciem studiów i jakie perspektywy rozwinęły się przed nimi po jej ukończeniu. Jako pierwszy wypowiada się Maciej Bielicki, właściciel agencji social media Lubię to, który zaczynał od roznoszenia ulotek i odsprzedaży przedmiotów na portalu aukcyjnym. Poznajemy też Wojciecha Brzozowskiego, mistrza świata windsurfingu, na początku kariery trudnił się sprzedażą. Wypowiadają się też inni byli studenci uczelni, którzy dzięki zdobyciu dyplomu i doświadczenia na ALK, zmienili swoje życie i kariery. 


Jak prawidłowo wykonać oględziny miejsca zbrodni... Akademia Leona Koźmińskiego

W filmie dowiadujemy się jakie nowoczesne metody nauczania stosowane są na Akademii Leona Koźmińskiego. Prorektor ds. Studiów Prawniczych, prof. Monika Całki, wyjaśnia w jaki sposób zaawansowana technologia wkracza na sale wykładowe i ćwiczeniowe. W przypadku prawa najczęściej wykorzystywana jest Wirtualna Rzeczywistość – Virtual Reality (VR). Dzięki specjalistycznym goglom studenci mogą szybko znaleźć się w wirtualnym pokoju i dokonać oględzin miejsca zbrodni. Dzięki temu wykładowca ma ogromne możliwości interakcji ze studentami w czasie rzeczywistym.   


PRAWO I FINANSE

W filmie poznajemy studentkę dwukierunkowego, elitarnego kierunku Prawo i Finanse Akademii Leona Koźmińskiego. Specyfiką tego kierunku jest połączenie elementów prawa oraz tematyki finansów. Część zajęć prowadzona jest w języku angielskim oraz w formie konwersatoriów. Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje aż dwa dyplomy: tytuł magistra prawa oraz licencjat z finansów. Wiele ćwiczeń i zajęć praktycznych połączonych jest z grupami dla studentów zagranicznych, przybyłych w ramach programu Erasmus. 


Inne wywiady

Wywiad z Aleksandrą Mysiakowska Pełnomocnikiem Kanclerza ds. relacji zewnętrznych

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to do niedawna Uczelnia „z kobiecą twarzą”, co się zmieniło?Jeszcze dwa lata temu WSBiNoZ miała bardzo kobiece oblicze, a to dlatego, że 80% naszych studentów stanowiły właśnie Panie. Wynikało to z pewnością z oferty studiów. Do 2017 roku w Medyku kształciliśmy tylko na kosmetologii, dietetyce i pedagogice. Natomiast nasza oferta jest bardzo dynamiczna i stale się rozwija. Wprowadzamy nowe, ciekawe specjalności, a od roku akademickiego...

Wywiad z dr. hab. Tomaszem Czaplą, prof. UŁ

- Jak długo działa Państwa wydział? Ilu ma studentów?Wydział Zarządzania UŁ w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności. Ponad 20 tysięcy absolwentów, około 4 tysięcy studentów, 300 studiujących obcokrajowców. Tak prezentują się statystyki na jednym z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego.- Ile jest kierunków i które są najbardziej popularne?W ofercie studiów pierwszego stopnia znajduje się 14 kierunków, drugiego stopnia – 8. Największym zainteresowaniem od kilku lat cieszą się kie...

Wywiad z Małgorzatą Mechanisz, pełnomocnikiem rektora ds. marketingu i promocji Collegium Civitas

Nasze studia przygotowują do wyzwań przyszłościCollegium Civitas to jedna z pierwszych uczelni niepublicznych w Polsce, o ugruntowanej pozycji na rynku edukacyjnym. Od ponad 20 lat kształcimy specjalistów z zakresu nauk humanistyczno-społecznych, zarządzania i marketingu, bezpieczeństwa, dyplomacji oraz mediów. Nasze studia mają swój unikatowy, interdyscyplinarny profil. Podejmujemy tematy, które dopiero pojawiają się w Polsce, i kształcimy liderów w tych obszarach. Przygotowujemy słuchac...

Wywiad z dr Katarzyną Mizerą, Dziekan Wydziału Ekonomicznego w Opolu Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu

Od ilu lat WSB kształci studentów w Opolu? W roku 2007 przeprowadziliśmy jako WSB w Opolu pierwsze zajęcia z ekonomii. Odpowiadając więc na pytanie – rozpoczynamy już 12 rok, kiedy kandydaci mogą wybrać właśnie naszą uczelnię.  Trzeba dodać, że Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu jest Wydziałem Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu – dzięki temu, kończąc studia w Opolu uzyskuje się dyplom wrocławskiej uczelni. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas zarówno na dojaz...

Wywiad z Arturem Dubielem – menedżerem kierunku bezpieczeństwo narodowe

Dlaczego, Pana zdaniem, warto, by maturzyści zainteresowali się studiami związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem? Z punktu widzenia młodego człowieka, jego przyszłości, rozwoju zawodowego i osobistego, świadomy wybór studiów wyższych to ważna decyzja życiowa. W przypadku kierunków związanych z bezpieczeństwem, pozwalają one zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat oraz wynikające z tego zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa państwa. Z oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Banko...

Wywiad z kierownikiem marketingu Uczelni Łazarskiego Sylwią Solawa-Wrzosek

25 lat uczelni Uczelnia Łazarskiego została założona w 1993r. przez Ryszarda Łazarskiego. W minionym 2018 roku uczelnia obchodziła swoje 25-lecie. Aktualnie liczba studentów wynosi blisko 5000. Oferta uczelni Oferta edukacyjna studiów wyższych obejmuje kształcenie na 3 wydziałach: Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziale Medycznym.Oferta kształcenia uczelni to studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie w zakresie prawa, podyplomowe, M...