Uczelnie z Ludzką Twarzą - Akademia Leona Koźmińskiego

Wywiad z Ewą Barlik - rzecznikiem uczelni Akademii Leona Koźmińskiego

Lokalizacja: Jagiellońska 57, 03-301 Warszawa

Młode lwy idą w świat 

Studentem pierwszego roku, freshmanem, jest się krótko. Wystarczy kilka tygodni, by oswoić się z nowym miejscem, poczuć jego ducha i – podążając za nim – zacząć działać! 

Pasje 

Zainteresowania dziennikarskie rozkwitają w New Media Clubie, który pozwala pisać i publikować relacje na blogu studentsinwarsaw.com. Pasje naukowe można realizować w kilkunastu kołach naukowych. Studenci ekonomii, w ramach koła „Kapitalni”, zorganizowali sesję inspirujących prezentacji w ramach TEDx ALK, a młodzi prawnicy zaprosili nas do wysłuchania mrocznej prezentacji o konsekwencjach prawnych działalności sekt destrukcyjnych. Prawnicy doradzają osobom o niższych dochodach, przygotowują pozwy do sądu i pisma procesowe. Działająca pro publico bono Studencka Poradnia Prawa, według rankingu „Rzeczpospolitej”, jest jedną z najlepszych w Polsce. Talenty sportowe odnajdują się w sekcjach AZS-u. W 2018 r. Koźmiński po raz kolejny wygrał Akademickie Mistrzostwa Polski w kategorii uczelni niepublicznych. Studenci wywalczyli 15 medali, w tym 9 złotych.

Wdrożenia

Studenci nowego, innowacyjnego kierunku Big Data Analysis na studiach magisterskich po angielsku już po miesiącu nauki zasiedli przed przedstawicielami dużych banków i firm doradczych. Matchmaking Day ma ich zachęcić do rozwiązywania prawdziwych problemów operacyjnych firm w ramach ćwiczeń na studiach. To nauka, a równocześnie wdrożenie. Pewnie jeszcze w trakcie studiów większość uczestników tego spotkania otrzyma propozycję pracy. Studenci często zaczynają karierę zawodową na studiach. Motywuje ich chęć pokrycia własnych rachunków, opłacenia czesnego, ale też kuszą dobre oferty z EY, Santandera, który ma na uczelni własną placówkę relacyjną, McKinseya, banków i instytucji finansowych, które wysoko cenią absolwentów Koźmińskiego. Duża grupa studentów zakłada własne firmy albo przejmuje biznesy rodzinne. Zawiązane w Koźmińskim przyjaźnie z czasem przekształcają się w działające i odnoszące sukcesy spółki.

Nauka

Oprócz rozwijania pasji i zainteresowań, oprócz ożywionego życia towarzyskiego i imprezowania w międzynarodowym towarzystwie – co roku na uczelnię zapisuje się coraz więcej cudzoziemców, obecnie co czwarty student studiów dyplomowych jest obcokrajowcem – w Koźmińskim trzeba się uczyć. Tu nie ma taryfy ulgowej, zwłaszcza że większość egzaminów odbywa się poprzez cyfrowe Centrum Egzaminacyjne. W Koźmińskim panuje zdrowa moda na naukę, ale nie w postaci wyścigu szczurów, raczej w formie pracy zespołowej i twórczego rozwiązywania problemów. Nagrodą dla osób z najlepszymi wynikami są stypendia naukowe. W wymianie międzynarodowej z ponad 200 uczelniami na wszystkich kontynentach może wziąć udział prawie każdy student.


Atrium w budynku D Akademii Leona Koźmińskiego


Rekomendacje

Program kształcenia podlega rygorom Ustawy o szkolnictwie wyższym i ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Tu dodatkowym audytorem są międzynarodowe instytucje, które udzielają akredytacji najlepszym szkołom biznesu na świecie. Koźmiński ma najwyższą ocenę wyróżniającą PKA dla kierunków: zarządzanie, finanse i rachunkowość, administracja i prawo. Jako jedyna uczelnia w Polsce ma również komplet międzynarodowych akredytacji biznesowych: AACSB, EQUIS i AMBA. To one stanowią niepodważalny znak jakości, tak  ceniony przez pracodawców na całym świecie. Wysokie miejsca, jakie uczelnia zajmuje w rankingach „Financial Times”, dopełniają tych rekomendacji, a dodatkowo są jednym z powodów, dla których uczelnię wybiera tak duża grupa cudzoziemców. Polaków nie trzeba nawet specjalnie zachęcać, bo ci, którzy tu składają papiery, kierują się opinią absolwentów i znajomych, dających najlepsze świadectwo swojej alma mater.

Absolwenci

Tegoroczni absolwenci właśnie odebrali dyplomy podczas uroczystej graduacji. Teraz robią sobie pamiątkowe zdjęcia z lwem. Młodym lwem spoczywającym na kuli ziemskiej, którego pomnik stoi przed głównym wejściem do uczelni i stanowi zarówno jej maskotkę, jak i przesłanie dla absolwentów: teraz świat należy do Was! Jesteście absolwentami najlepszej uczelni biznesowej w Europie Centralnej. Od Was zależy, co zrobicie ze zdobytą tu wiedzą, kontaktami, umiejętnościami.

Aurelia skończyła studia dwa lata temu. Z sukcesem prowadzi szkołę fitness, dużo podróżuje. Wpadła na chwilę na uczelnię, by odebrać książkę z recepcji. – Bardzo dobrze wspominam studia, profesorów, kolegów i koleżanki, z którymi utrzymuję kontakt, nawet osoby z administracji, które zawsze były życzliwe i pomocne. Chętnie bym tu znów wróciła – wyznaje. Podobnie myśli wielu absolwentów. Po krótkiej przerwie wracają na studia doktoranckie lub podyplomowe, bo z Koźmińskim jakoś trudno się rozstać.

Istniejącą ćwierć wieku uczelnię ukończyło 50 tys. osób. Absolwenci właśnie teraz odnoszą największe zawodowe sukcesy w polskich i międzynarodowych firmach, w administracji publicznej, a nawet w sztuce. Są wśród nich milionerzy z listy najbogatszych Polaków, prezesi firm, adwokaci, sportowcy, marszandzi sztuki, księgowi i pisarze. Bez względu na to, jaki zawód wykonują, ich kariera zaczęła się tutaj. Tu nauczyli się otwartości myślenia i skutecznego działania, a przy okazji zdobyli wiedzę i uzyskali dyplom licencjata, magistra, obronili doktorat, zdobyli dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych lub wywalczyli wysoko ceniony w biznesie tytuł MBA. Teraz z dumą wpisują w swoich życiorysach ukończenie właśnie tej uczelni.

logo youtube

Filmy - Akademia Leona Koźmińskiego (ALK)

Koźmiński - nasi Absolwenci, nasza duma

Film przestawia 5 absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego, którzy opowiadają jak wyglądała ich kariera przed rozpoczęciem studiów i jakie perspektywy rozwinęły się przed nimi po jej ukończeniu. Jako pierwszy wypowiada się Maciej Bielicki, właściciel agencji social media Lubię to, który zaczynał od roznoszenia ulotek i odsprzedaży przedmiotów na portalu aukcyjnym. Poznajemy też Wojciecha Brzozowskiego, mistrza świata windsurfingu, na początku kariery trudnił się sprzedażą. Wypowiadają się też inni byli studenci uczelni, którzy dzięki zdobyciu dyplomu i doświadczenia na ALK, zmienili swoje życie i kariery. 


Jak prawidłowo wykonać oględziny miejsca zbrodni... Akademia Leona Koźmińskiego

W filmie dowiadujemy się jakie nowoczesne metody nauczania stosowane są na Akademii Leona Koźmińskiego. Prorektor ds. Studiów Prawniczych, prof. Monika Całki, wyjaśnia w jaki sposób zaawansowana technologia wkracza na sale wykładowe i ćwiczeniowe. W przypadku prawa najczęściej wykorzystywana jest Wirtualna Rzeczywistość – Virtual Reality (VR). Dzięki specjalistycznym goglom studenci mogą szybko znaleźć się w wirtualnym pokoju i dokonać oględzin miejsca zbrodni. Dzięki temu wykładowca ma ogromne możliwości interakcji ze studentami w czasie rzeczywistym.   


Prawo i finanse 2019


Inne wywiady

Wywiad z Hilarym

Hilary jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Czas studiów był dla niego bardzo intensywny. Studiował na trzech kierunkach i równocześnie dwóch uczelniach. Działał jako samorządowiec, a swoje umiejętności praktyczne wzbogacał zagadn...

Wywiad z prof. WSZiB dr Magdaleną Mazik-Gorzelańczyk

- Jak długo działa Państwa uczelnia? Ilu ma studentów? WSZiB w Poznaniu to najstarsza prywatna uczelnia w Wielkopolsce, działa nieprzerwanie od 1992 roku. W tym czasie ukończyło ją prawie 40 tysięcy absolwentów. - Ile jest wydziałów / kierunków i...

Wywiad z JM Rektorem dr hab. inż. Mariuszem Cygnarem, prof. PWSZ

- JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY KIERUNEK STUDIÓW DLA SIEBIE ? Rektor: Każdy wybór wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Wybór kierunku studiów spośród bogatej oferty wielu uczelni nie będzie łatwy. Już na tym etapie, Drogi Kandydacie, decydujesz o swojej prz...

Wywiad z Aleksandrą

Mała uczelnia wielka wiedza, czyli o tym dlaczego warto studiować w Akademii Ignatianum w Krakowie?   Pani Aleksandro, jest Pani studentką I roku studiów II stopnia na kierunku ‚Pedagogika’ w Akademii Ignatianum w Krakowie. Pierwszy stopień studiów...

Wywiad z Kamilem Ulanieckim

Rozmowa Wiktorii Owsińskiej z Kamilem Ulaneckim, studentem drugiego roku zarządzania informacją i publikowania cyfrowego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Rozmowa na temat wyboru uczelni, kierunku studiów, ale też planów zawodowych. Studi...

Wywiad z Tomaszem Jermalonkiem Zastępcą Dyrektora ds. Promocji Społecznej Akademia Nauk

Społeczna Akademia Nauk - postaw na praktykę! Misją Społecznej Akademii Nauk jest kształcenie konkurencyjnych na krajowym i międzynarodowym rynku pracy odpowiedzialnych profesjonalistów, zdolnych sprostać wymaganiom XXI wieku, przygotowanych...