Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Szkolenia zawodowe, kursy zawodowe: uzyskaj zawód przyszłości!

Szkolenia zawodowe, kursy zawodowe: uzyskaj zawód przyszłości!Zastanawiasz się, w jakim zawodzie podjąć zatrudnienie, aby cieszyć się ciekawym, a zarazem dobrze płatnym zajęciem? Rynek pracy nieustannie się zmienia, co sprawia, że pojawiają się na nim coraz to nowe, atrakcyjne kierunki, w których można poprowadzić swoją karierę. Sposobem na szybkie przekwalifikowanie się i zdobycie odpowiednich kompetencji są szkolenia zawodowe. Dowiedz się więcej na ich temat.

 

Czym są szkolenia zawodowe i kursy zawodowe?

 

Szkolenia czy też kursy zawodowe to ogólne określenie zajęć, które są organizowane z myślą o tym, aby ich uczestnicy w krótkim czasie zdobyli nowy zawód bądź uprawnienia potrzebne do osiągnięcia awansu. Jest to zatem bardzo szeroka kategoria, w której ciekawą propozycję przekwalifikowania się znajdzie właściwie każdy, kto chce poszerzyć swoje szanse na rozwój kariery.

 

W jakiej formie są organizowane kursy zawodowe?

 

Szkolenia zawodowe przyjmują dziś bardzo zróżnicowane formy – dzięki temu każdy może znaleźć taką, która odpowiada jego obecnej sytuacji, możliwościom czasowym oraz finansowym. Dowiedz się, jakie możliwości przed Tobą stoją.

 

Stacjonarne kursy zawodowe

 

Szkolenia zawodowe, które są organizowane w formule stacjonarnej, dają szansę na bezpośredni kontakt kursanta i trenera prowadzącego zajęcia. Dają też szansę na interakcje z pozostałymi uczestnikami, co często pozwala na nawiązanie wartościowych i owocnych kontaktów.

Szkolenia odbywające się w tej formie:

 • mają zazwyczaj formę regularnych spotkań i trwają przez od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od podejmowanych zagadnień,
 • są realizowane zazwyczaj w większych miastach, dlatego jeśli mieszkasz na przedmieściach lub terenach wiejskich, musisz się liczyć z koniecznością organizacji dojazdów,
 • odbywają się w określonych dniach i godzinach – pozwala to wypracować regularny tryb nauki, ale też wymaga sporej ilości czasu,
 • zazwyczaj kończą się testem lub egzaminem, który pozwala uzyskać potwierdzenie nabycia konkretnych kompetencji praktycznych.

Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć zarówno kursy zawodowe, które odbywają się w tygodniu – odpowiednie np. dla osób bezrobotnych czy studiujących zaocznie, jak również te weekendowe, które można połączyć z pracą czy nauką stacjonarną.

 

Kursy zawodowe online

 

W ostatnich latach rośnie liczba osób zainteresowanych odbywaniem szkoleń zawodowych przez internet. Ta forma zdobywania wiedzy może przynieść wiele korzyści. Kursy online to przede wszystkim:

 • oszczędność czasu – uczestniczysz w nich zdalnie, więc nie musisz nigdzie dojeżdżać, co pozwala ograniczyć liczbę godzin poświęconych na realizację tego zadania,
 • oszczędność pieniędzy – wynika nie tylko z niższych kosztów „logistycznych” (dojazd), ale i z zazwyczaj nieco niższych stawek niż za szkolenia stacjonarne,
 • stały dostęp do materiałów szkoleniowych – są one dostępne w formacie cyfrowym i można do nich powrócić w dowolnym momencie,
 • duża elastyczność – w zależności od wybranej formy szkolenia zawodowego online możesz zyskać możliwość odtwarzania e-lekcji w wybranym przez siebie momencie dnia.

Formuła online nie wyklucza też bezpośredniego kontaktu z trenerem. Wiele kursów zawodowych łączy zajęcia w formie webinarów z ćwiczeniami, które przyjmują formę e-learningu. Taki mieszany system sprawia, że zdobywanie wiedzy jest znacznie przyjemniejszym procesem.

Warto więc przyjrzeć się obu formom zdobywania wiedzy na szkoleniach zawodowych, porównać je ze sobą i podjąć rozsądną decyzję.

 

Gdzie znaleźć kurs zawodowy lub szkolenie zawodowe?

 

Szkolenia zawodowe, kursy zawodowe znajdziemy zarówno w formie stacjonarnej we wszystkich dużych miastach w Polsce (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Szczecin…), jak i online. Listę szkoleń zawodowych i kursów zawodowych bez względu na miejsce czy termin ich realizacji znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia-kursy/zawodowe, gdzie zgromadzono oferty szkoleń i kursów od ponad 800 firm szkoleniowych oraz  organizatorów kursów i szkoleń zawodowych. Lista zawiera informacje o terminach kursów i szkoleń, programie zajęć, warunkach i cenach uczestnictwa w kursie czy szkoleniu oraz możliwość zapisania się na zajęcia przez Internet.

 

Jak sfinansować szkolenie zawodowe?

 

Myślisz o zmianie zawodu lub podniesieniu kwalifikacji w branży, w której już pracujesz? Jeśli jak, inwestycja w kurs zawodowy może być najlepszym rozwiązaniem. Jednak jest to też dość spory wydatek. Dlatego warto sprawdzić, czy nie masz możliwości otrzymania dofinansowania na taką formę edukacji.

Istnieje wiele programów, w ramach których można otrzymać dotację wynoszącą nawet 80-100% uczestnictwa w szkoleniu. Dobrym przykładem są dofinansowania w ramach BUR, przeznaczone m.in. dla mikroprzedsiębiorców, jak również dotacje dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne i wiele innych.

Pamiętaj też, że wiele firm organizujących kursy zawodowe daje możliwość uiszczania opłat w ratach, co sprawia, że wydatek jest mniej obciążający dla budżetu domowego.

 

Na jaki kurs zawodowy warto się zapisać?

 

Już wiesz, że szkolenie zawodowe to dobra droga kariery dla Ciebie? Jeśli tak, teraz czas wybrać kierunek, w którym poszerzysz swoje kwalifikacje. Możliwości jest bardzo wiele. Pamiętaj: niekoniecznie musisz pójść w kierunku związanym z Twoim wykształceniem czy dotychczasową pracą. „Urok” kursów zawodowych polega na tym, że możesz zdobyć nowe kompetencje zupełnie od podstaw – choć oczywiście trzeba pamiętać, że istotne są także predyspozycje do pracy.

Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, oto opis kilku popularnych w ostatnim czasie szkoleń zawodowych. Kto wie? Może pomiędzy nimi znajdziesz to odpowiednie dla siebie?

 

Szkolenia dla inspektorów danych osobowych

 

Ochrona danych osobowych stała się ważnym i „nośnym” tematem, zwłaszcza od momentu, w którym zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia RODO. Zgodne z nimi, w każdej firmie musi być zatrudniona osoba, która będzie dbała o poprawność gromadzenia i przetwarzania danych osobowych – pracowników, klientów czy kontrahentów. Aby móc wykonywać takie obowiązki, trzeba mieć odpowiednie kompetencje – znać m.in.:

 • najważniejsze zasady przetwarzania danych osobowych wynikające z polskich i europejskich przepisów,
 • procedury związane z przechowywaniem dany osobowej i ich pobieraniem,
 • zasady zabezpieczania danych przed wyciekiem,
 • reguły związane z obowiązkiem informacyjnym,
 • uprawnienia osób, których dane są przetwarzane przez organizację,
 • różnice między powierzeniem przetwarzania danych a ich udostępnieniem.

To tylko niektóre z zagadnień, jakie obejmuje szkolenie zawodowe dla Inspektora Danych Osobowych. Podstawowy kurs w tym zakresie można odbyć już na przestrzeni kilku dni, co pozwala szybko uzyskać niezbędne kwalifikacje.

 

Szkolenia SEP

 

Szkolenia SEP to kursy, których przejście umożliwia uzyskać uprawnienia do wykonywania prac związanych z elektryką. Odpowiednia kategoria SEP jest wymagana zarówno od osób, które chcą podjąć pracę związaną z wykonywaniem instalacji, jak i ich projektowaniem czy odbiorem technicznym. Dlatego odbycie kursu w tym zakresie to dobry kierunek rozwoju zawodowego dla osób, które już teraz pracują np. w branży budowlanej.

 

Kurs zawodowy na agenta celnego

 

Kurs na agenta celnego to znacznie bardziej rozbudowane szkolenie, którego przejście może potrwać nawet 1 rok. Pozwala jednak zdobyć ciekawy i dochodowy zawód, na który obecnie jest duże zapotrzebowanie. Kursy na agentów celnych obejmują m.in. zagadnienia związane z:

 • zasadami obrotu towarowego na terenie UE i pozaunijnego,
 • procedurami celnymi,
 • taryfą celną i klasyfikacją towarów,
 • sposobami ustalania wartości celnej,
 • zgłoszeniami celnymi,
 • podatkami w obrocie towarowym,
 • pojęciem długu celnego,
 • przedstawicielstwem w sprawach celnych,
 • obrotem towarów wewnątrzwspólnotowym.

Ukończenie kursu to szansa na znalezienie nowego i atrakcyjnego zatrudnienia.

 

Kurs programowania

 

Branża IT w Polsce i całej Europie nadal mierzy się z problemami kadrowymi, a zapotrzebowanie na nowych pracowników stale wzrasta. Dlatego jeśli chcesz się przekwalifikować, rozważ szkolenie zawodowe z branży IT. Dobrym rozwiązaniem na początek będzie np. kurs na testera manualnego oprogramowania lub szkolenie z zakresu CSS i WordPressa. Możliwości są oczywiście znacznie szersze, a znalezienie zatrudnienia jest bardzo wysoce prawdopodobne.

Lista kursów na programistę, kursów programowania dostępna jest na https://eventis.pl/kursy/programowanie wraz z datami kursów, programem zajęć, cenami itp.

 

Kurs na analityka ryzyka kredytowego

 

To krótki kurs, który pozwoli Ci szybko podnieść kwalifikacje zawodowe, przydatne przede wszystkim w branży finansowej. W trakcie zajęć, które są organizowane również w formule weekendowej, zapoznasz się z zagadnieniami takimi jak np.:

 • rodzaje ryzyk kredytowych,
 • założenia analizy ryzyka kredytowego i metody jej przeprowadzania.

Warto przy tym pamiętać, że tak niedługie szkolenie może być dopiero wstępem do zdobycia pogłębionej wiedzy. Kolejnym krokiem będzie pogłębienie tej wiedzy – na przykład na studiach podyplomowych z tego zakresu lub z obszaru analizy finansowej rynków i papierów wartościowych.

 

Kurs montażu filmów

 

Współcześnie tworzenie filmów to domena nie tylko zawodowych filmowców, ale też twórców reklamy, specjalistów ds. contenct marketingu oraz wszystkich osób zajmujących się social media. Kurs montażu filmów pozwala znacznie podnieść poziom tworzonych materiałów wideo. Jednocześnie zapotrzebowanie na osoby znające podstawy montażu filmowego jest aktualnie bardzo wysokie, a wynagrodzenia w zawodzie montażysty filmowego niezwykle atrakcyjne.

Już krótki kurs montażu filmów pozwala przejść na wyższy poziom w tworzeniu materiałów wideo na potrzeby Internetu. W jego trakcie poznajemy zarówno techniki montażu filmów, jak i obsługę najpopularniejszych programów komputerowych do montażu filmowego. Kursy montażu filmów znajdziemy na https://eventis.pl/kursy/montazu-filmow wraz datami ich realizacji, programem zajęć, ceną i możliwością rejestracji na kurs przez Internet.

 

Kursy grafiki komputerowej

 

Rozwój Internetu oraz szeroko pojętego marketingu, a także twórczości powoduje ogromny wzrost zapotrzebowania na grafików komputerowych. Zarówno tworzących materiały na potrzeby Internetu, jak też materiały drukowane. Coraz rzadziej są to wprawdzie magazyny drukowane czy książki, ale coraz częściej graficy zatrudniani są do tworzenia kreatywnych opakowań, etykiet produktów, wzorów materiałów ozdobnych – wszystkie te dziedziny przechodzą burzliwy rozwój i wymagają prac graficznych. Kurs grafiki komputerowej czy też kurs na grafika komputerowego pozwalają w kilka tygodni zdobyć podstawy niezbędne do efektywnego wykonywania zadań w zawodzie grafik komputerowy. Co ważne, kursy grafiki z powodzeniem zrobimy przez Internet, więc nasze miejsce zamieszkania nie ma wpływu na możliwość zdobycia wykształcenia, a później pracy. Kursy grafiki znajdziemy na https://eventis.pl/kursy/grafika-komputerowa.

Liczba różnych szkoleń i kursów zawodowych jest oczywiście znacznie większa. Dlatego warto się przyjrzeć bieżącej ofercie oraz trendom na rynku pracy i na tej podstawie obrać odpowiedni dla siebie kierunek poszerzania kompetencji.


Data publikacji: 04.08.2022