Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak uporządkować notatki?

Jak uporządkować notatki?



Notatki z lekcji, wykładów, czy ważnego spotkania niewątpliwie będą przydatne i wykorzystywane przez nas w przyszłości. Z tego względu przydałoby się, aby w krótkim czasie można było w nich znaleźć najpotrzebniejsze informacje. Niestety nie każdy potrafi zapanować nad ładem w notatkach i posegregować je w logiczny oraz spójny sposób. Jak uporządkować notatki? Jakie narzędzie będą przydatne? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

 

Narzędzia niezbędne do uporządkowania notatek

 

Notatkom sporządzanym w pośpiechu bardzo często towarzyszy dezorganizacja. Na szybko złożone kartki bez konkretnego schematu powoduje, że znalezienie czegokolwiek graniczy z cudem, a już na pewno przysparza nam sporo nerwów. Mogłoby się wydawać, że najprostszym rozwiązaniem jest natychmiastowa segregacja, ale przecież nie zawsze jest możliwa. Dlatego też warto wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Oczywiście poza notatnikami i długopisami.

 

Do czego przydatne są zszywacze?

 

Jednym z nich są dobrej jakości zszywacze. Bez nich opanowanie chaosu tak naprawdę jest niemożliwe. Zwłaszcza gdy nasze notatki spisywane są na luźnych kartkach. Zszywacze biurowe spinające kilkadziesiąt kartek to doskonały sposób, kiedy większa ilość zapisków powinna znaleźć się w jednym miejscu. Poza nimi dobrze jest mieć pod ręką również segregatory i każdy z nich przeznaczyć na konkretny temat lub specyfikację.

Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu ich ilości, to ciekawym pomysłem jest zastosowanie przekładek. Można je kupić w sklepach z akcesoriami biurowymi lub przygotować samodzielnie. Natomiast, gdy naszych notatek jest niewiele, to alternatywą dla segregatorów są teczki z przegródkami. Z kolei na zajęciach na pewno przydadzą się skoroszyty, dzięki którym uda się zachować względny porządek.

 

Notatki pisane, czy na komputerze?

 

Coraz częściej studenci, a nawet uczniowie swoje notatki sporządzają na urządzeniach mobilnych. Najczęściej na laptopach. Choć jest to dość wygodne, to niestety nie wszyscy mają taką możliwość. Zresztą należy mieć na uwadze, że sprzęty nie są niezawodne i każda awaria może doprowadzić do utraty zapisków. Jeśli więc są one zapisywane w komputerze, to warto tworzyć kopie zapasowe lub zapisywać je na przenośnych dyskach pamięci. Dzięki temu można zyskać gwarancję, że nasze dane nie zostaną utracone.

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież notatki pisane odręcznie można zgubić lub zostawić w szkole, czy na uczelni. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo, ale znacznie się zmniejszy, kiedy zapiski od razu będą trafiać do skoroszytu lub segregatora. Ponadto notesowi, czy zeszytowi nigdy nie rozładuje się bateria, czy też nie stracą zasięgu, a nasz mózg będzie miał szansę nieco poćwiczyć pamięć i koncentrację. Prawda jest bowiem taka, że szybkie pisanie na klawiaturze komputerowej to przydatna umiejętność, ale zyskuje coraz większą przewagę nad zdolnością do pisania ręcznego. Co ważne, zapiski sporządzone odręcznie poprawiają naszą organizację i produktywność. Niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać o wyszczególnianiu najważniejszych informacji i dzieleniu tekstu. Tak łatwiej będzie odnaleźć to, co potrzebne jest nam w danym momencie. 

Zobacz również: Dlaczego warto być aktywnym na studiach?


Data publikacji: 15.11.2022